ויסות רגשי רופאה סינית

קצת על ויסות רגשי, רפואה סינית וחזרה לבית הספר

מאמר בנושא – ויסות רגשי מאת ניר יחזקאל Dipl. CM, מומחה ברפואה סינית לילדים ותינוקות. לקביעת תור לניר יחזקאל צרו קשר בטלפון – 08-8564646

מה זה ויסות רגשי?

ויסות רגשי זו היכולת לאזן ולעבד את הרגשות שלנו. ויסות רגשי בא לידי ביטוי בחיינו בכל רגע נתון, כאשר אנו חווים רגשות שונים החל משמחה ועד אדישות. ויסות רגשי תקין מאפשר לאדם לכוון את רגשותיו בהתאם לסיטואציה. כאשר לאדם יש קושי בוויסות רגשי, הוא עלול להגיב לסיטואציה באופן לא מותאם. לדוגמה: תגובה מוגזמת לדבר פעוט וחסר משמעות ואילו תגובה אדישה כלפי דבר בעל משמעות.

כאשר לילדים יש קושי לשלוט ברגשותיהם, הדבר יוביל לעתים קרובות לקשיים חברתיים ורגשיים, מכיוון שהם מעורבים פעמים רבות במריבות וקונפליקטים או מעדיפים להסתגר ולהימנע מכך, בשל הקושי להתמודד עם רגשות כגון: עצב, כעס עלבון וכו' … ככל שהסיטואציה רגישה יותר, יעלו הסיכויים לחוסר ויסות רגשי ולתגובה מוגזמת.

חיי הילדים היום דינמיים ומלאי גירויים. החופש הגדול, היציאה ממסגרות, מגוון רחב של אטרקציות ועודף שעות פנאי מהווים קושי גדול בהתמודדות, הן של הילדים והן של ההורים בחזרה לשגרה.

אצל ילדים עם קושי בוויסות רגשי, ההתמודדות מורכבת וקשה יותר. מה שמשפיע גם על קשיי הסתגלות בגן ובבית הספר.

רגשות לפי הרפואה הסינית

על פי הרפואה הסינית הגוף בנוי מתנועה של אנרגיה. אותה תנועה פנימית משפיעה על תפקוד המערכות הפנימיות ועל התפקוד בכלל. גם רגש הוא סוג של אנרגיה והוא מייצר תנועה. על פי הפילוסופיה של הרפואה הסינית קיימים שבעה סוגים של רגשות: שמחה, כעס, חרדה, דאגה, עצב, פחד ושוק/טראומה. כל רגש שייך לאחד מחמשת האלמנטים (מים, עץ, אש, אדמה ומתכת). לכל אלמנט מקושרים איבריים פנימיים, כך שכל רגש משפיע בהתאמה על האיבר שקשור אליו וגם על האיזון הכללי בין חמשת האלמנטים.

השמחה והחרדה – קשורות ללב ולאלמנט האש.

הכעס – קשור לכבד ולאלמנט העץ.

הדאגה – קשורה לטחול ולאלמנט האדמה.

העצב – קשור לריאות ולאלמנט המתכת.

הפחד ושוק/טראומה –  קשורים לכליות ולאלמנט המים.

תגובה רגשית היא דבר טבעי ותפקיד הרגשות הוא להרמן את תנועת האנרגיה בגוף. הבעיה לרוב היא במשך הזמן ובקיצוניות שאנו חווים את הרגש. כל רגש שיוצא משליטה יכול להוציא את הגוף מאיזון ואף להוביל למצב של מחלה.

בעזרת טיפול ברפואה הסינית (הכולל דיקור ולעתים צמחי מרפא), יש לנו את היכולת לאזן את הגוף ואת מערכת הרגשות, מה שמוביל לוויסות רגשי מאוזן יותר.

כיצד לשפר את היכולת לוויסות רגשי אצל ילדים:

  • דוגמא אישית – הילדים שלנו מחקים אותנו ההורים, הם לומדים מצפייה בהתנהגות שלנו. לכן כדי לעזור לילד לפתח יכולת של ויסות רגשות, עלינו לשמש כמודל חיובי.
  • חיזוקים – בכל פעם שהילד הצליח להתגבר על קושי ותסכול והגיב בצורה מתונה נחזק אותו ואת המאמץ על כך.
  • שיטות הרגעה – נלמד את הילד שיטות שיעזרו לו להירגע בשעת הצורך. לדוגמא: לשתות מים, נשימות, להתרחק מהסיטואציה ועוד…
  • התמודדות עם תסכול – אחת הדרכים היעילות לשיפור היכולת לוויסות רגשי, היא לאפשר לילד להתמודד עם המציאות. במציאות הילדים נתקלים מדי פעם באיסורים והגבלות, דבר היוצר תסכול רב. ההתנסות בכך מאפשרת לילד לרכוש מיומנות של דחיית סיפוקים ותפתח את היכולת שלו לווסת את הכעס והתסכול שחווה.
  • תמיכה רגשית – כאשר הילד מתקשה לווסת את עצמו ומוצף רגשית, הוא זקוק לצידו להורה רגוע, אמפתי ומכיל.

שתהיה לכולנו, הורים וילדים, חזרה קלה ללימודים והסתגלות מהירה!