טיפול אלרגיה בילדים ברפואה סינית

אלרגיה בילדים – מה אומרת הרפואה הסינית?

מאמר בנושא אלרגיה בילדים, מאת ד"ר גלי שטופמן MD, רופאה ומומחית לרפואה סינית בתינוקות, ילדים ומבוגרים. לקביעת תור לד"ר גלי שטופמן צרו קשר בטלפון – 08-8564646

תגובה אלרגית הינה מצב בו מערכת החיסון מגיבה ברגישות יתר לגורמים שונים בסביבה. גורמים אלו, המכונים אלרגנים (allergens) , כוללים חומרים שונים המצויים בסביבתנו בדרך כלל כגון – אבק, מזונות מסויימים, חומרים משמרים, צבעי מאכל, פריחות, עובש, פרווה של בע"ח, עקיצות חרקים,  תרופות.

ילד בריא לא יפתח תגובה כלשהיא בחשיפתו לגורמים אלו .

לעומת זאת – כאשר ילד הסובל מאלרגיה נחשף לאלרגן, מפעילה מערכת החיסון שבגופו מנגנונים הגורמים לשחרור מספר חומרים כימיים. חומרים אלו יגרמו לתופעות הקליניות השונות – גרד, פריחה, נזלת שקופה, עיטושים, גרד ואודם בעיניים, קוצר נשימה ועוד.

התופעות האלרגיות העיקריות הן : atopic dermatitis  (מכונה 'אסטמה של העור'), נזלת אלרגית ואסטמה. לתופעות אלו מנגנון פעולה דומה ולכן עלולות להופיע במקביל בילד עם נטייה לכך. מצבים אלרגיים נוספים כוללים: אלרגיה למזון, לתרופות, רגישות יתר לחרקים ולארס חרקים (כגון ארס דבורה) .

שכיחותן של האלרגיות ומתי מופיעה אלרגיה לראשונה?

 • אסטמה מופיעה ב-  8-12% מהילדים. בחברה המערבית תתגלה המחלה לפני גיל 3 במחצית מהמקרים.
 • שכיחות atopic dermatitis בילדים היא 10-12% – כ- 80% מתוכם יפתחו סימנים למחלה לפני גיל 5, כ- 60% מתוכם – לפני גיל שנה.
 • נזלת אלרגית מופיעה ב- 20-40% מהילדים. רבים מהם סובלים במקביל מאסטמה, דלקות עיניים אלרגיות, סינוסיטיס כרונית או דלקות אוזניים כרוניות.
 • אלרגיה למזון –אלרגיה למזון מופיעה בשכיחות הרבה ביותר בתינוקות, בזמן הצגת המזונות המוצקים הראשונים, כנראה בשל חוסר הבשלות של מערכת העיכול ומערכת החיסון.
  חשוב לציין כי מרבית המקרים בהן נצפית תגובה לא טובה למזונות שונים אינם אלרגיה למזון, אלא חוסר סבילות של הגוף לאותו מזון, ללא הפעלה של מערכת החיסון . לדוגמה: חוסר סבילות לחלב בשל חסר לאקטאז (אותו אנזים המאפשר עיכול וספיגה של הסוכר שבחלב במעיים).

מה יהיו הסימנים הראשונים להופעת אלרגיה בילד?

 • כאשר תינוק או ילד צעיר מפתחים אירועים חוזרים של קוצר נשימה, צפצופים ושיעול, בפרט שיעול לילי, נחשוד בקיומה של אסטמה.
 • Atopic dermatitis מאופיינת בהופעת כתמים אדומים על העור, עם או ללא שלפוחיות, כאשר בהמשך מקבל העור מראה חיוור ומתקלף. במרבית המקרים הכתמים מגרדים, יותר בשעות הלילה.
 • נחשוד בנזלת אלרגית כאשר לילד אירועים חוזרים של גודש אפי, התקפי עיטושים, גרד באף עם הפרשה שקופה, מימית, נחירה, נשימה דרך הפה ושעול . העניים עלולות להיות אדומות, מגרדות ודומעות .  לעיתים קרובות מופיעים כתמים כהים תחת העיניים.
 • רגישות למזונות יכולה להתבטא בסימנים באזור הפה – גרד ונפיחות של השפתיים והפה. סימנים אחרים יכללו בחילות, כאבי בטן, הקאות ואפילו שלשולים עד כשעתיים לאחר אכילת המזון האלרגני. בתינוקות צעירים נחשוד באלרגיה למזון  כאשר התינוק מרבה לפלוט, להקיא ולשלשל, לעיתים שלשול דמי. לפעמים נראה גם ירידה במשקל.  האלרגיה, במקרים אלו, תהיה לרוב קשורה ברגישות לחלב בקר או לחלבון הסויה המופיעים בתחליף החלב, אך יכולה להופיע גם בתינוקות יונקים בשל אלרגנים המועברים עם חלב האם.

מה נעשה כאשר מופיעה אלרגיה ?

הגישה ברפואה הקונוונציונאלית לטיפול באלרגיות כוללת 3 תחומים:

 • הימנעות מהאלרגן
 • תרופות לדיכוי סימני האלרגיה
 • תרופות להפחתת הרגישות לאלרגן

התוצאה היא שימוש רב בתרופות, שלחלקן תופעות לוואי העלולות להשפיע על בריאותו של הילד ואפילו לעכב את גדילתו.

כאשר סימני האלרגיה הם קשים או אפילו מסכני חיים אין מנוס משימוש בתרופות, אך במקביל לכך ובין ההתקפים כדאי להיעזר בפתרונות שיפחיתו את הצורך בתרופות.

הרפואה הסינית הינה כלי רב עוצמה לטיפול באלרגיות. היא יעילה מאד בהפחתת סימני התקף האלרגיה ועשוייה להקל על מרבית הסימנים שתוארו לעיל. אך עיקר חשיבותה של הרפואה הסינית ביכולתה לטפל בשורש הנטייה לאלרגיה ולהביא לסיום המחלה.

בראיה הסינית, מבטאת אלרגיה חוסר איזון או חולשה של מערכת אחת או מספר מערכות בגוף. הפרעה זו גורמת לתפקוד לקוי של מערכת החיסון ולהופעת האלרגיה. חיזוק ואיזון של המערכות המעורבות ושל מערכת החיסון עצמה יביא לצמצום משך ועוצמת ההתקפים ולהארכת פרק הזמן שביניהם, עד להיעלמותם.

כיצד מתבצע הטיפול  באלרגיה ברפואה הסינית?

בפגישה הראשונה מתשאל המטפל את הורי הילד לגבי תולדותיו הרפואיים, ההריון, הלידה, השנה הראשונה לחיים, מחלות עבר ותזונה. מידע זה מאפשר להגיע לאבחנה . הטיפול בדיקור בילדים שונה מאד מאשר במבוגרים – הדיקור מתבצע במחטים עדינות ודקיקות מאד המצופות בחומר המקל על החדרתן. בטיפול בתינוק משתמשים על פי רוב במחט בודדת. בילד גדול יותר בשתיים או שלוש מחטים, לכל היותר. המחט נותרת בגוף כדקה עד מספר דקות. מרבית הילדים אינם חווים כאב עם החדרת המחט, ולאחר החשש הראשוני משתפים פעולה בקלות עם הטיפול.

במקביל לטיפול בדיקור רצוי במקרים רבים להשתמש בצמחי מרפא, הניתנים בטיפות או בסירופ. לעיתים נעשה שימוש בצמחים מסוימים לטיפול בזמן התקף האלרגיה ובצמחים אחרים לטיפול בתקופה שבין ההתקפים.  כמו כן, ממליץ המטפל על תזונה המתאימה למצבו של הילד.

מה ניתן לעשות כדי למנוע את התפתחות האלרגיה?

הנטייה לפתח אלרגיה היא משפחתית, אך מחקרים מראים כי חשיפה לגורמים סביבתיים שונים מגבירה הסיכון למחלה, בפרט בשנים הראשונות לחיים.  יתר על כן, במניעה מלאה של חשיפה לאלרגן לתקופה ארוכה יורדת, בחלק מהמקרים, הרגישות לו.

כדאי, אם כן,  להקפיד על מספר כללים, בפרט בילדים עם נטייה משפחתית לאלרגיה:

 • להימנע ככל האפשר מחשיפת הילד לעשן סיגריות, זיהום אוויר, פריחות, עובש.
 • הנקה מלאה עד גיל 6 חודשים – מחקרים מראים כי הנקה עד גיל זה מפחיתה הסיכויים לפתח תסמינים אלרגיים או לפחות דוחה את מועד הופעתם.
 • בהצגת מזונות מוצקים יש להתקדם בהדרגה ולהציג מזון חדש אחת לחמישה –שבעה ימים. יש לדחות הצגה של מזונות הנחשבים כמגבירי לחות ברפואה הסינית, כמו – בוטנים, מוצרי חלב בקר, פירות הדר ופירות טרופיים, בננות ומוצרי סויה. בשנים הראשונות רצוי להימנע ממוצרים המכילים חומרי טעם וצבע מלאכותיים או חומרים משמרים.
 • בילד שכבר פיתח תופעות אלרגיות רצוי להימנע או להפחית משמעותית שימוש במזונות הבאים:
  בוטנים ומוצרים המכילים בוטנים, מוצרי חלב בקר, מוצרי סויה, פירות הדר (בפרט תפוזים), פירות טרופיים , בננות, ממתקים מרובים וכמובן מוצרים המכילים חומרי טעם וצבע מלאכותיים או חומרים משמרים.
 • חשיפה לזיהומים שונים עלולה גם היא להגביר הסיכון להתפתחות אלרגיה ולכן רצוי להימנע, ככל הניתן, מלחשוף את התינוק למחלות.