שפת הסתרים של בית החולים, ספר האשפוז של ילדך

איך לעבור בשלום את תקופת האשפוז של ילדך

ליאת שיש מרקוביץ M.A. – פסיכולוגית רפואית מומחית. לקביעת תור לליאת שיש מרקוביץ צרו קשר בטלפון – 08-8564646

"עַכְשָׁו גַּם אֲנִי בַּבַּיִת. אֶתְמוֹל הִשְׁתַּחְרַרְתִּי.

אַחֲרֵי כַּמָּה יְמֵי אִשְׁפּוּז בְּמָקוֹם שֶׁקֹּדֶם לֹא הִכַּרְתִּי.

הִגַּעְתִּי לְבֵית הַחוֹלִים בַּלַּיְלָה חוֹלֶה וּמְפֻחָד,

רָצִיתִי מִיָּד לַחְזֹר הַבַּיְתָה, לֹא הִכַּרְתִּי אַף אֶחָד."

("שפת הסתרים של בית החולים" – ליאת שיש-מרקוביץ, הוצאת 'אופיר ביכורים')

 

החורף ומגוון המחלות שהוא מביא עימו מאופיין בעליה במספר החולים המאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ.

אשפוזו של הילד בבית החולים יכול לעורר בהורים ובילד תחושות של פחד, חשש ודאגה. ההגעה לסביבת בית החולים, גם אם לצורך ריפוי והחלמה, דורשת התנתקות מהשגרה וממסגרות החיים המוכּרות, וכרוכה בהתארגנות והתמודדות מול הסביבה הרפואית, מול הילד המאושפז, מול הילדים האחרים בבית.

אתם, ההורים, מסייעים לילד ליצור מסגרת בטוחה ומובנת עבורו. חשוב לדעת שיש קשת רחבה של תגובות היכולות להופיע במהלך האשפוז; תגובות של כעס, תוקפנות, מצב רוח ירוד, תלות ורגרסיה לשלבים מוקדמים יותר, הן תגובות אופייניות לתקופת האשפוז (ולעתים גם לאחר החזרה הביתה). ילדכם צריך לשוחח על מה שעובר עליו, לעבד את מחשבותיו ופחדיו באמצעות שיחה, ציור או משחק, בהתאם לגילו. אַפשרו לו לבטא את רגשותיו ואת דאגותיו, אך אל תלחצו עליו אם אינו רוצה בכך. מִצאו את האיזון שבין תמיכה, סיוע והגשת עזרה לבין עידוד יכולותיו, מסוגלותו והשבת השליטה לידיו במקומות שבהם זה אפשרי. במידת הצורך, פנו בשאלות לצוות המחלקה.

לפניכם כמה רעיונות שיוכלו לסייע לכם לעבור בשלום את האשפוז של ילדכם:

  • עִרכו ביחד איתו היכרות עם המחלקה – הסתובבו בין החדרים, הראו לו את המקלחת ואת השירותים, את חדר האוכל, דלפק האחיות ופינות המשחקים. הַסבירו לו: "כאן נאכל ארוחת בוקר", "כאן נשחק".
  • נסו לבנות שגרה חדשה ותכננו את סדר היום עד כמה שניתן. שתפו בכך את הילד על מנת שיֵדע לְמה לצַפות במהלך היום.
  • שתפו אותו בפעילויות לילדים הנערכות במחלקה ואַפשרו לו לבחור מתוכן.
  • שדרו לו ביטחון בצוות הרפואי ובטיפול שהוא מקבל.
  • תנו מקום לרגשות ולפחדים. אל תאמרו: "זה כלום. זה כבר עבר", אלא: "אני מבין שלא נעים וכואב, אבל הרופאים מטפלים בך, ואנחנו כאן איתך".

חשוב לזכור כי אינכם לבד בהתמודדות הזאת. גם הצוות הרפואי נמצא במגע ובקשר עם ילדכם ויכול להוות שותף לתמיכה בו. לכן שוחחו עם הצוות הרפואי על מנת שיכיר יותר את ילדכם, ושתפו אותו בצרכיו ובקשייו.

באשר לשאר בני המשפחה – אם יש אחים נוספים, שתפו אותם במצבו של אחיהם המאושפז ואַפשרו להם לבקרו, אם ניתן. הדבר יגביר את תחושת המשפחתיות והקִרבה, וימנע מהם להפליג בדמיונם על אודות מצבו של אחיהם. ביקורים אלו יוכלו להאיץ אף את הסתגלותו של הילד החולה ושל המשפחה כולה לסיטואציה החדשה. נסו לשמור כמה שניתן על השגרה גם עבור האחים הבריאים, שדרו להם יציבות וביטחון והַקדישו גם להם זמן בנפרד.

איחולי הסתגלות טובה, החלמה מלאה ובריאות.

הספר "שפת הסתרים של בית החולים" נכתב בידי ליאת שיש-מרקוביץ, MA, פסיכולוגית רפואית בפנדה – מרפאה משפחתית.

הספר מתאר את סיפורו של ילד המתאשפז בבית החולים. חווית האשפוז מתוארת בשפה קלילה, מנקודת מבטו של הילד, דרך מפגש עם הצוות הרפואי, תרופות ובדיקות ועד לחזרתו לביתו – בריא. קריאת  הספר מאפשרת לילד להיות שותף פעיל בסיפור שלו והופכת את חווית האשפוז לנגישה ומובנת יותר, זאת באמצעות משימות שונות, הפזורות לאורכו של הספר וכוללות: מדבקות, חותמות ועוד.

הספר ניתן לרכישה בחנויות הספרים, אך ניתן לרכוש אותו גם אצלנו בפנדה בעלות מופחתת של 35 ₪.