קליניקת ההנקה בפנדה

מאת ניבי יעקב יועצת הנקה IBCLC.

קליניקת ההנקה שלי בפנדה – אימהות משתפות

״הקבוצה בפנדה הייתה בשבילי כמו בית. הייעוץ שקיבלתי אפשר לי ולדניאל שלושה חודשים מדהימים של הנקה. הקבוצה העניקה לי מקום לשתף ולחלוק ולקבל תמיכה בתקופה הראשונית של האמהות, ולוותה אותי מהפעם הראשונה שיצאתי עם דניאל מהבית ולכל אורך חופשת הלידה״

אחווה נשית ותמיכה חשובות לאימהות בכלל, ולאימהות בראשית דרכן בפרט. כי בימים הראשונים, ואפילו בשבועות הראשונים, אנחנו לא תמיד יודעות מה לעשות. הורות היא יכולת נרכשת. נכון, יש נשים שהאימהות טבעית ואינסטינקטיבית עבורן, אבל הרבה פעמים אחרי ההיריון הארוך והלידה המרגשת מגיעה תינוקת שפתאום מציפה שאלות ואתגרים שבכלל לא ציפינו להם.

"בעיניי החודש הראשון לאחר הלידה הוא הכי קשה ומאתגר בשביל כל אמא חדשה וצעירה כמוני. הגעתי לקליניקת ההנקה כשהתינוקת שלי הייתה בת שבוע ועוד לא ידעתי כל כך מה לעשות איתה, איך לעזור לה, איך להבין אותה וגם איך להניק אותה בצורה נכונה…" 

אימהות היא תהליך. אנחנו מלאות בשאלות, ומקבלות שיעורים מהרגע הראשון. עקומת הלמידה של ההורות מאד מהירה, ואני תמיד מזכירה בפגישה עם אמא חדשה כמה צעיר התינוק הזה, כמה זה מרגש שהוא בכלל כבר כאן, וכמה הרבה היא כבר למדה בזמן הקצר שעבר מאז הלידה. התמיכה שאימהות מקבלות בקליניקת ההנקה שלי, שהיא לצורך העניין קבוצת תמיכה למניקות, מאפשרת לאימהות למצוא בעצמן את הדרך שלהן להורות, אחרי שנפרש בפניהן הידע, ממקום של רוגע וקשב. הליווי הוא מתמשך, כי ההנקה וההורות רק מתחילות כשהתינוק נולד, הן ממשיכות משם והלאה עם הזמן. כל שלב מזמן אתגרים חדשים. בגיל שבוע, בגיל שישה שבועות וגם בגיל חמישה חודשים אימהות מגיעות לקבוצה עם שאלות אחרות. האימהות הצעירות נעזרות, והאימהות הותיקות חולקות את הניסיון והידע שלהן.

"אני משתתפת במפגשים בפנדה באופן קבוע כיוון שיש כאן אווירה כייפית, תומכת ומאוד מרגיעה – בדיוק מה שאמא טרייה לילדה ראשונה צריכה… זו הרגשה טובה לחלוק חוויות, קשיים, שאלות ותחושות עם בנות שנמצאות באותה סיטואציה כמוך, במיוחד כשגם הן מניקות"

האימהות שמגיעות למעקבים בקליניקת ההנקה מגיעות עם שאלות לגבי ההנקה, וזו המטרה המוצהרת של הקבוצה. אבל באופן טבעי אנחנו מדברות על נושאים שונים הקשורים בהורות, כמו שינה של תינוקות, התנהגות אופיינית לגילאים שונים, קפיצות גדילה והתפתחות. מדברות על חזרה לעבודה ואיך ממשיך הטיפול בתינוק. אנחנו חולקות את הידע שלנו על הורות ושומעות קולות שונים משלנו.

"עוד לפני שהפכתי לאמא שמעתי שהנקה עשויה להיות מאתגרת אך לא תיארתי לעצמי עד כמה… ההיכרות עם ניבי, ובהמשך המפגש עם אמהות נוספות בקליניקת ההנקה, יצרו עבורי מרחב של שיתוף בו גיליתי שאני לא לבד בהתמודדות הזאת. סביב רגעי הקסם שבהנקה (וגם סביב רגעים קסומים פחות) נרקמת בקליניקה תחושת שותפות מעצימה, עם אמהות שעד לפני רגע אפילו לא הכרתי. בשביל אמא טרייה, שחווה לעיתים בלבול, בדידות וספקות, אין דבר מנחם ומחזק יותר מאשר מרחב המאפשר שיתוף והקשבה כפי שמתקיימים בקליניקת ההנקה"

דרך הקבוצה נוצרות חברויות, ואימהות ממשיכות להפגש מחוץ לקליניקה. אני עצמי עדיין שומרת על קשר עם חברה שהכרתי לפני תשע שנים, בקבוצת אימהות אליה הלכתי עם בני הראשון כשהיה תינוק. יחד אנחנו מגלות איך בשלבים שונים של החיים שלנו תחומי העניין, האמונות והשקפת העולם משתנים, ואיך חברויות עוברות גם הן שינוי, ואנשים נכנסים ויוצאים מחיינו.

"במפגשים מצאתי לא רק את התשובות לרוב השאלות שלי אלא גם תמיכה נפשית והרגשה שאני לא לבד מתמודדת עם קשיים ודאגות"

בקבוצה אנחנו לא חוששות לדבר על נושאים לא קלים שמטרידים לא אחת. תחושות כמו איך יכול להיות שאני לא מבינה מה התינוקת שלי רוצה? איך מתמודדים עם חוסר הביטחון והספקות? לפעמים אין אפשרות לבטא בקול רם את התחושות האלה ודומות להן, במציאות בה הסביבה מצפה מאימהות להיות מושלמות, וחלק מהציפיה הזאת מגיע מבפנים, מתוך ביקורתיות עצמית. בקבוצת התמיכה שלנו יש מקום לנשום, לשתף גם ברגעים המשמחים כמובן, אבל גם בקשיים ובבלבול, בלי שיפוטיות.

"המפגש בקליניקת ההנקה לא רק עזר לי בהנקה. הוא מפגש שבו נפגשנו, אמהות טריות (יותר או פחות), דיברנו ופרקנו את כל מה שעעבר עלינו בתקופה לא פשוטה ומאתגרת שלאחר הלידה. מצאנו תמיכה ואוזן קשבת לשמוע על הקשיים וגם חלקנו את החוויות החיוביות והדברים המרגשים"

ההבנה שהאמא שיושבת לצידך חוותה דברים דומים למה שאת חווה, היא לא מובנת מאליה ומאד מעצימה. כל אחת מגיעה לקבוצה עם צורך שונה ומקבלת בה משהו אחר. אני שמחה שיש לי אפשרות ללוות אימהות, ולתמוך בהן במסע הזה שנקרא הורות, שנקרא נשיות. יום האישה שמח לכולנו!