דלקת באוזן החיצונית

כששוב יש לילד דלקת באוזניים

מאמר בנושא : דלקת באוזניים ורפואה סינית, מאת ד"ר גלי שטופמן MD, רופאה ומומחית לרפואה סינית בתינוקות, ילדים ומבוגרים

דלקת אוזניים (בשמה המלא: דלקת באוזן התיכונה) מהווה אחת המחלות השכיחות ביותר בילדים. מחקרים מראים כי 80% מהילדים חולים בדלקת אוזניים אחת לפחות, עד לגיל 3.

מהי דלקת באוזן התיכונה?

האוזן התיכונה מהווה חלל סגור הנמצא מאחורי עור התוף. חלל זה מנוקז אל הלוע באמצעות תעלה ששמה תעלת אוסטכיוס. תעלה זו עלולה להיסתם בשל הפרשות מהלוע ומהאף  (ליחה) או בשל בצקת מקומית.

כאשר נסתמת התעלה מצטבר נוזל בחלל האוזן התיכונה ומופיע זיהום. במרבית המקרים הזיהום בתחילתו הוא ויראלי אך בהמשך מתווספים חיידקים היוצרים זיהום משני.
מה נראה? ילד עם 'שפעת' המפתח חום, כאבי אוזניים ולעיתים יציאות רכות. עם החמרת הדלקת מופיעה ירידה בשמיעה, המחמירה ככל שהדלקת קשה יותר.

לעיתים גורם התהליך הדלקתי להתנקבות עור התוף ויציאת מוגלה אל מחוץ לאוזן. במקרים אלו, תהיה ירידה משמעותית בעוצמת הכאב ושיפור גם מבחינת החום והשמיעה. בתינוקות ובילדים צעירים מאד, תתבטא הדלקת בחום, אי שקט, בכי וצרחות, בעיקר בשעות הלילה. סימנים נוספים עשויים להיות משיכת האוזן או גלגול הראש לצדדים על המזרון. חשוב , עם זאת, לדעת, כי בתינוקות יתכן והביטוי היחידי לדלקת יהיה חום ואי  שקט, ללא סימנים המכוונים לאוזן דווקא.

האבחנה נעשית באמצעות מכשיר בשם אוטוסקופ, המאפשר לראות את עור התוף. הטיפול הקונבנציונאלי כולל מתן אנטיביוטיקה דרך הפה וטיפות אוזניים לכאבים.  התגובה טובה בדרך כלל, עם שיפור במצב הילד תוך 24-48 שעות.

למרות יעילות האנטיביוטיקה בפתרון הדלקת החריפה, מפתחים ילדים רבים דלקות אוזניים חוזרות. למצבים אלו מציעה הרפואה הקונבנציונלית שימוש רציף באנטיביוטיקה מניעתית או ניתוח בו מחדירים לעור התוף צינוריות המנקזות את החלל ('כפתורים').

ההשפעה של שיטות טיפול אלו על הילד היא משמעותית, אם בשל אופן הטיפול (כירורגיה) ואם בשל ההשלכות המערכתיות על הגוף (השימוש הממושך באנטיביוטיקה).

לעיתים אין ברירה ויש צורך להשתמש בשיטות אלו, אך רצוי למצות כל דרך אחרת לפני כן.

הרפואה הסינית מהווה כלי יעיל מאד בטיפול בדלקות אוזניים חריפות ובמניעת דלקות אוזניים חוזרות.

מהי רפואה סינית?

הרפואה הסינית היא שיטת ריפוי עתיקה הנובעת מתוך תפיסה כללית של העולם והיקום ובכלל זה גוף האדם, השונה מאד מהתפיסה המערבית המקובלת.

בבסיסה של תפיסה זו פילוסופיה המגדירה את האדם כמיקרוקוסמוס של היקום המקיף אותו.  בתוך הגוף, מערכת האיברים, כאשר לכל איבר תפקידים ספציפיים, השונים, לעיתים, מאלו הידועים לרפואה המודרנית. בין האיברים זורמת אנרגיה, ברשת של מסלולים הקרויים מרדיאנים – meridiansבריאות, בראיה הסינית,  היא תהליך דינאמי של שימור תנועה והרמוניה בזרימת האנרגיה בין האיברים ובין הסביבה החיצונית לפנים הגוף.

לפי התפיסה הסינית, הסיבה להופעת דלקת אוזניים בילד מסוים נעוצה בחוסר איזון של מערכות שונות בגוף הילד. הטיפול מורכב משני שלבים- טיפול והקלה בדלקת אוזניים חריפה ואיזון אנרגטי כללי המונע הישנות הדלקת.

הטיפול כולל שילוב של מספר שיטות – דיקור סיני (אקופונקטורה),  צמחי מרפא הניתנים בסירופ, טיפות אוזניים טבעיות, המלצות תזונתיות ועיסויים.

השילוב של מספר שיטות טיפול, וההתייחסות לגורמים העמוקים להופעת דלקות האוזניים בילד, כל אלו תורמים לאחוזי הריפוי הגבוהים, הנעים סביב 80%

מהו דיקור סיני?

לפי הרפואה הסינית, מצויות על פני הגוף, במיקומים ספציפיים, נקודות המאפשרות גישה ישירה אל זרימת האנרגיה במרידיאנים. החדרת מחטים מתכתיות עדינות בנקודות אלו עשויה להשפיע על זרימת האנרגיה במרידיאנים ועל תפקודם של האיברים המקושרים אליהם.

הדיקור בילדים כולל שימוש במחטים דקיקות, המיוחדות לילדים, כאשר בטיפול נעשה שימוש במחט עד שלוש מחטים בלבד. המחט מוחדרת לדקה עד מספר דקות, בהתאם לגיל הילד.

על אף הגישה הרווחת, כי ילדים מפחדים ממחטים וכי הורים אינם רוצים לחשוף אותם ללחצים ולכאב נוסף למחלתם, מראים מחקרים כי ילדים וגם הוריהם חווים חוויה חיובית בטיפולים אלו.

מה אפשר לעשות בבית, כאשר עולה חשש קל לדלקת אוזניים?

  • לחמם מעט שמן זית עם  פיסה קטנה של שום או בצל, לטבול בו פתיליה קטנה מצמר גפן ולשים באוזן. יש לוודא  שהשמן אינו חם מדי. ניתן לחזור על פעולה זו 4 פעמים ביום. אין להשתמש בשיטה זו  באם קיימת הפרשת מוגלה מהאוזן.
  • להפחית ככל הניתן מזונות  המייצרים ליחה בגוף – מוצרי חלב בקר, מוצרים המכילים בטנים, פירות הדר, בננות,  ממתקים.
  • שימוש בתרסיס מי מלח  לאף, 4-6 פעמים ביום
  • באם אין שיפור, או כאשר עולה החום, יש לפנות לרופא ילדים לבדיקה ולטיפול. בהמשך לכך, כדאי להיעזר בטיפול ברפואה הסינית, לטיפול בדלקת ולמניעת דלקות חוזרות.