מה לעשות כשהילד מקיא

מה לעשות כשהילד מקיא?

מאמר בנושא – מה לעשות כשהילד מקיא מאת: ענת טל – נטורופתית והרבליסטית קלינית. לקביעת תור לענת טל צרו קשר בטלפון – 08-8564646

הקיץ כבר ממש כאן, ואיתו גם החום, המנגו, המלון, הים וה…

שלשולים! וההקאות…

זה אומנם יכול לקרות (ואכן קורה) בכל עונה אבל בעונת הקיץ החום מאפשר לחיידקים במזון להתרבות ביתר קלות, ואוכל שהושאר בחוץ וללא קירור יכול להתקלקל מהר יותר. נוסיף על זה גם את היציאות המרובות למסעדות בזמן החופש הגדול ולא צריך עוד תחקיר חדשות כדי להבין את כמות הזיהומים שמסתובבים בחוץ.

שלשולים והקאות נגרמים בעקבות וירוסים או חיידקים שהתיישבו לאורך מערכת העיכול והתחילו להתרבות. מתי יהיו הקאות ומתי דווקא שלשולים? אם ההתיישבות של החיידקים תהיה ברובה בקיבה זה כנראה יגרום להקאה ואם ההתיישבות וההתרבות תהיה במעיים סביר שזה יגרום לשלשול.

עכשיו לעיקר, מה עושים? או יותר חשוב, מה לא עושים?

השלשולים וההקאות הם פעולות שמערכת החיסון עושה כדי להגן על הגוף. בעצם זאת הדרך הכי מהירה שבה הגוף יכול להיפטר מרוב החיידקים או הוירוסים שהתיישבו במערכת העיכול.

לכן, לעולם לא לנסות לעצור שלשולים או הקאות. להיפך, לאפשר לגוף לבצע את עבודתו ללא הפרעות. ההבנה שכל הקאה/שלשול מקרבת אותנו אל ההבראה יכולה להרגיע ולהקל.

מה לעשות כשילד מקיא?

נתחיל ב-איך לא להגיב:

"אוי, את/ה מקיא/ה"

מכירים מבוגרים שלא מצליחים להקיא או שזה קשה להם? אולי אתם כאלו בעצמכם? ככה זה מתחיל. גם ככה זאת פעולה קשה ולא נעימה, ולכן תגובה כזאת (והיא כמובן לגמרי טבעית)  יכולה להוסיף על הקושי של הילד.

אז מה כן להגיד?

"יופי אלופ/ה! תוציא/י הכל!"

*בתוספת הסבר (אחרי/לפני ההקאה/שלשול) על המערכת החיסונית החזקה והחכמה שלהם שיודעת לסלק מהר את כל החיידקים החוצה.

הגוף יודע לעשות את העבודה ואנחנו רק צריכים לא להפריע ולתמוך.

דגשים:

– להקפיד על שטיפת ידיים – פשוט וחשוב.

– אם אין תיאבון – לא לאכול. אם יש תיאבון – לאכול מעט, מזונות שקלים לעיכול – אורז לבן, בטטה, תפוח אדמה, מרק.

– חשוב מאוד – להחזיר נוזלים לגוף.

על מנת להחזיר מלחים לגוף, מים יספיקו אם הילד גם אוכל מעט. אם הילד לא אוכל בכלל אז חשוב להחזיר לגוף גם נוזלים וגם מלחים. במקרה הזה מים לא יספיקו. אפשר להוסיף מרק או מעט מזון.

הקאות ושלשולים הם לא מסוכנים בפני עצמם אבל עלולים לגרום להתייבשות וזה כבר כן מצב מסוכן. צריך לעשות הכל כדי להימנע מזה.

במקרה של הקאות לשתות לאט ובלגימות קטנות. אם ילד לא מוכן לשתות בכלל אז לתת ארטיק קרח או מיץ. סוכר לא מומלץ במצב הזה אבל כדי למנוע התייבשות עושים כל מה שצריך כדי שיכנסו נוזלים לגוף.

– יש לשים לב לסימנים להתייבשות. אם מופיעים כאלו אז לפנות לקופת חולים/למיון כדי לקבל טיפול רפואי מיידי. לשים לב במיוחד אצל ילדים לסימנים כמו: מיעוט שתן, או שתן כהה, פה יבש, אפטיות, בכי ללא דמעות, חולשה קיצונית, עייפות, או כל תופעה אחרת שמעלה אצלכם את החשד להתייבשות.

– אם השלשולים/הקאות נמשכים יותר מיומיים ללא שיפור – לפנות לבירור אצל רופא המשפחה. אם שמתם לב לסימנים חריגים אז לפנות לקבלת ייעוץ רפואי בהקדם. העזרו בתחושות הבטן שלכם.

אם הזיהומים חוזרים על עצמם שוב ושוב, או אם אתם מרגישים שיש לכם או לילדכם בטן רגישה, שכל דבר משפיע עליה, חשוב לציין שניתן לטפל ולהשפיע על מערכת העיכול והחיסון באמצעות שינוי תזונתי ושינוי אורחות חיים.

 

שיהיה לכולנו קיץ של אבטיחים וים 😊

 

מוזמנים לקרוא גם את כתבתה של ד״ר גלי שטופמן, MD: איך נטפל בילד המשלשל?