טיפול בתנועה

מהי תרפיה בתנועה וכיצד הטיפול בתנועה יכול לעזור?

מאמר בנושא : טיפול בתנועה מאת לירון זאבי  M.A, טיפול רגשי בתנועה בילדים בנוער ובמבוגרים. לקביעת תור ללירון זאבי צרו קשר בטלפון – 08-8564646

 "חוויית  הגוף וחוויית הנפש הן תכונות בלתי נפרדות מחוויית החיים, אשר מהווה יחידה אחת"

(Ogden,2001)

טיפול בתנועה הוא טיפול רגשי, מטרתו היא לאפשר מרחב שבו האדם יכול לבטא את עצמו ואת צרכיו, בסביבה מכילה ותומכת, ולעזור לו לממש את יכולותיו השונות, לחזק את ביטחונו ואת הדימוי העצמי שלו, כדי להביאו לתפקוד רגשי טוב יותר. ייחודו של טיפול בתנועה הוא בכך שהוא משתמש בגוף ובתנועה לצורך אבחון, טיפול ושינוי. הוא מבוסס על ההנחה שהגוף והנפש מהווים מערכת אחת שלמה וייחודו בכך, שבנוסף לערוץ המילולי הוא מאפשר שילוב של הבעה בתנועה. במסגרת הטיפול הרגשי בתנועה, אפשר גם לשחק, להיות בתנועה, עם מוזיקה, עם שיחה או בדרך אחרת של יצירה בהתאם למה שמתאים ונכון.

התנועה מלווה את האדם מיום היוולדו, והיא משמשת עבורו שפה, באמצעותה הוא מתקשר עם הסביבה ומביע את רצונותיו. לכל אדם יש דפוסי תנועה אופייניים וייחודיים לו, המשקפים את אישיותו ואת דרכי ההתמודדות שגיבש במהלך חייו. בטיפול בתנועה, הגוף הינו כלי אבחוני וטיפולי כאחד, באמצעות הגוף ותנועתו המטפל יודע לזהות את מצבו הנפשי של המטופל. התנועה מאפשרת להביע רגשות שקשה לתת להם ביטוי מילולי, והטיפול מאפשר מרחב מוגן, תומך ומכיל שבו המטופל יכול לבטא את עולמו ואת צרכיו בדרך חווייתית.

התנועה מאפשרת הרחבה של הטווח הרגשי, משככת חרדה, עוזרת לעבד ולהכיל רגשות קשים, וכן מסייעת לחיזוק המודעות, שליטה וויסות רגשי, הרחבה של המבע הרגשי, בטחון, דימוי עצמי, פיתוח דפוסי התמודדות, שינוי הרגלי תנועה מקובעים, איתור קונפליקטים רגשיים המעוגנים בגוף, פיתוח אינטגרציה גופנית-נפשית, פיתוח יכולת ויסות בהבעת רגשות, פיתוח מיומנויות תקשורתיות/חברתיות, העלאת זיכרונות מודחקים, פיתוח יכולת דיבור מול אנשים, פיתוח תחושת כוח ושייכות, איתור כלים כיצד לפגוש את עצמנו מעבר לדפוסים או לבעיות היומיומיות שלנו ועוד. החוויה הגופנית מאפשרת אמצעי להבעה, לקשר, להתמודדות, להתבוננות וליצירת שינוי.

התהליך הטיפולי מחבר בין ההיבטים הנפשיים, הגופניים, החברתיים והקוגניטיביים, של המטופל ויוצר עיבוד וחיבורים מחודשים המסייעים בהתמודדות עם מצבי חיים שונים.

למי מיועד טיפול בתנועה ?

טיפול בתנועה מתאים לכל אדם בכל גיל, במסגרת פרטנית או קבוצתית. אין צורך בכישרון או ברקע תנועתי על מנת להפיק את התועלת המיטבית אשר הטיפול מציע.

הפנייה לטיפול רגשי בתנועה מסייעת בהתמודדות עם אתגרים וקשיים בתחום האישי, המשפחתי והחברתי, כגון: מצוקה רגשית, חרדות, קשיי הסתגלות והתנהגות, לקויות למידה, הפרעות קשב וריכוז, קשיי תקשורת ובביטוי העצמי, עיכוב התפתחותי, קשיים חברתיים, ביטחון ודימוי עצמי נמוכים, אירועי חיים קשים או משברים המכבידים על היכולת לחזור למסלול החיים היומיומי, כגון תהליכי גירושין, בעיות בריאות, התמודדות עם אובדן ומוות.

הטיפול בילדים ונוער מלווה בהדרכת הורים סביב קונפליקטים שמתעוררים בהורות, הקשר הורה-ילד, יצירת מענה מותאם לצרכי הילד וחיזוק הכלים והכוחות להתמודדות.

מתי יש לפנות לטיפול?

הפנייה לטיפול רגשי באה בדרך כלל, כתוצאה מחוויה של קושי נקודתי או קושי כללי, או מרצון לשפר את איכות החיים, להתפתח במקומות המאתגרים ולהתמודד טוב יותר ובצורה פרודוקטיבית עם אירועי החיים. הטיפול מציע תמיכה והכלה, כדי לאפשר התמודדות טובה יותר עם הקשיים הרגשיים המתעוררים במהלך התפקוד היומיומי, ובכך מאפשר שינוי בהתאם למטרותיו הפנימיות של המטופל.