טיפול רגשי

מהו טיפול רגשי?

כולנו נתקלים לאורך חיינו באתגרים, בשמחות ובמשברים שמעצבים אותנו ושבזכותם אנו מי שאנו. במרבית המקרים, חווית ההתמודדות וההתגברות מעשירה אותנו. אך יש מקרים שאנו מרגישים "תקועים" ומתקשים למצוא את המשך הדרך.

הטיפול הרגשי בא לסייע לנו בדיוק באותן עתות מצוקה; מטרת המטפל היא ללוות ולעזור לנו לפתור בעיות, להתגבר על קשיים ולסגל דרכי התמודדות שיתאימו לנו.

תחום הטיפול הרגשי הוא רחב וכולל גישות טיפוליות שונות ורבות. צוות המטפלים במרפאת פנדה מציע מבחר רחב של סוגי טיפול: טיפול פרטני במבוגרים ובמתבגרים, טיפול פרטני בילדים, טיפול זוגי, טיפול משפחתי, הדרכת הורים וטיפול הורי, טיפול באמנות וטיפול פסיכיאטרי.

טיפול פרטני במבוגרים ובמתבגרים

אנשים מגיעים לטיפול מסיבות שונות כגון: התמודדות עם משברים ואובדן, התמודדות עם מחלות כרוניות, תחושות חרדה ודיכאון, קשיים נפשיים, מחלות נפשיות, התמודדות במהלך ואחרי גירושין ופרידה ועוד. הטיפול הרגשי במבוגרים מתבצע לרוב בצורת שיחה בין המטפל ובין המטופל, כשהקשר הטיפולי שנרקם בין המטפל למטופל מהווה הבסיס לבניית מרחב בטוח שמאפשר לבחון את הקשיים. קיימות גישות רבות לטיפול רגשי פסיכותרפי ביניהן הגישה הפסיכודינמית, הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית (CBT), פסיכותרפיה גופנית ועוד. כל מטפל מתאים את ארגז הכלים שלו לצרכיו של המטופל, בהתאם להכשרתו ולנטיותיו.

טיפול פרטני בילדים

ילדים מגיעים לחדר הטיפולים בשל מגוון סיבות: קושי בהתמודדות עם אירועים משבריים, פחדים, בעיות התנהגות, קשיים חברתיים, תפיסת ערך עצמי נמוך וכו'. הטיפול בילד מותאם לגילו, ליכולותיו ולנטיותיו האישיות. המטפל ייעזר בשיחות, במשחק, באמנות או בכלים הבעתיים אחרים כדי לעזור לילד לעבד את חוויותיו וכדי ללמדו דרכי התמודדות חדשות. בדומה לטיפול במבוגרים, הקשר הטיפולי בין המטפל לילד הוא הבסיס להצלחת הטיפול. ההורים לוקחים חלק פעיל וחשוב בטיפול בילדים, ומעורבותם היא לעתים הכרחית להצלחת התהליך. לפעמים ההורים נוכחים פיזית בטיפול ולפעמים הם שותפים מבחוץ, לפי שיקול הדעת של המטפל ובהתאם למטרות הטיפול. על פי רוב יקבע המטפל פגישות עם ההורים בתדירות קבועה על מנת לשתף אותם בתהליך שעובר ילדם ולתת מקום להתמודדות שלהם מחוץ לחדר הטיפולים.

טיפול דיאדי

דיאדה פרושה – זוג/ צמד/ שניים ומכאן, טיפול דיאדי, כשמו כן הוא, טיפול לשניים הורה וילד.

טיפול דיאדי הוא שיטת טיפול רגשי המיועדת לילדים צעירים, המתמקדת בחיזוק הקשר בין הילד להוריו ושיפור התקשורת ביניהם, בעיקר כאשר מתקיימות ברקע בעיות ביחסי הורה-ילד. הטיפול הדיאדי מבוסס על ההנחה כי הבסיס לתפקוד ולהתפתחות רגשית תקינים ולדימוי עצמי חיובי טמון במערכת של יחסים חיוביים בין הילד לבין הוריו. פעמים רבות מדובר במשפחות שחוו יחסים תקינים והילד התפתח היטב עד שנושא התפתחותי מסוים הפר את האיזון. בשלב זה צרכיו ההתפתחותיים של הילד כבר אינם מסופקים ונדרשת התערבות טיפולית. קשיים רבים אצל ילדים צעירים מקורם בקשיים בתוך הקשר הורה- ילד, הבאים לידי ביטוי בסימפטומים שונים כמו בעיות גמילה, בעיות אכילה, קשיי שינה, חרדה, התפרצויות זעם, ועוד.

אז מה עושים בטיפול דיאדי?

מדובר בפגישות הורה-ילד עם המטפל, לסירוגין עם שני ההורים. במקביל מתקיימים מפגשי הדרכת הורים ללא הילד. המפגש הדיאדי מתקיים תוך כדי משחק. משחק הוא השפה הטבעית של הילד ודרך ביטוי ועיבוד לתכנים מעולמו הפנימי ומחוויות היומיום. המטפל פוגש את הדיאדה במצב הקרוב ביותר ל"טבעי" שלה בתוך המסגרת הטיפולית. המפגש המשותף של ההורה והילד בנוכחות ובתיווך המטפל, עוזר להורה להבין טוב יותר את קשייו וצרכיו הרגשיים של הילד, עוזר לילד למצוא דרכי ביטוי יעילות יותר, ומאפשר להורה לספק מענה מותאם יותר לילד.

במפגשי הדרכת ההורים עם המטפל עוסקים בעיבוד התכנים שעלו במפגשים עם הילד ובקשיים שחווים ההורים בהתמודדות עם הילד בבית. השיח בין המטפל להורים מאפשר להם להעמיק את ההבנה באשר למקור מצבו הרגשי וההתנהגותי של ילדם, לקבל כלים  וליצור שינויי בדפוסים בעייתיים בקשר הגורמים לקשיים.

טיפול בפסיכודרמה

פסיכודרמה היא שיטת טיפול רגשי-חוויתי. היא מורכבת משתי מילים: "פסיכו" שמשמעותה נפש ו"דרמה" שמשמעותה פעולה. בטיפול הפסיכודרמטי אנחנו לא רק מדברים אלא ממש "פועלים" את התכנים אשר עולים בחדר הטיפולים. באמצעות כלים מעולם הדרמה והמשחק אנו פועלים על "במה טיפולית" אותה מנכיחים בחדר. התכנים בהם אנו עוסקים כוללים בין השאר התמודדות עם חולי גופני בדגש על פיברומיאלגיה, משברי חיים כגון דיכאון אחרי לידה ובעיות פריון, הפרעות חרדה ודיכאון וקשרים בינאישיים.

למי מיועד טיפול בפסיכודרמה

הטיפול בפסיכודרמה מתאים לכלל האוכלוסיות והגילאים ולא דורש ניסיון מקדים במשחק כדי לקחת בו חלק. הערך המוסף של טיפול בגישה זו הוא התנסות חוויתית מעבר למילים. בטיפול הפרטני המטופל מגלם את עצמו, דמויות משמעותיות בחייו והחלקים השונים בנפשו, כל זה בהכוונתו של המטפל. מטרת התהליך הטיפולי בגישה זו הינה לסייע למטופל לייצר שינוי מהותי מיטיב בתפיסתו ופעולותיו ולהגיע לידי השגת תובנות חדשות.

טיפול זוגי

כמו כל קשר אנושי, הזוגיות מאופיינת בדינמיות רבה והיא מושפעת ומשתנה ככל שבני הזוג מתפתחים ומשתנים. על כן רק טבעי שזוגות רבים חווים תקופות טובות יותר וטובות פחות במהלך הקשר. בעתות משבר, הטיפול הזוגי הוא מקום בטוח לחיפוש אחר פתרונות לקונפליקטים, לניעור וריענון של המרחב הזוגי, לשיפור החיבור הזוגי, לשיפור התקשורת הזוגית ולהתמודדות עם משברים שונים כגון בגידה, התמודדות עם פרידה וגירושין וכולי. המטפל הזוגי נע בין האישי לזוגי במטרה לעזור לזוג לזהות את דפוסי הזוגיות הייחודיים להם ולבנות יחד מרחב זוגי המותאם יותר לצרכיהם.

טיפול משפחתי

הטיפול המשפחתי רואה באדם חלק ממערכת רחבה יותר, המערכת המשפחתית, ומתמקד בעבודה על הקשרים בתוך המשפחה כדרך להיטיב עם כלל המשפחה. כדאי לפנות לטיפול משפחתי כאשר:

  • המשפחה נעשית מקור לסבל ומפסיקה להיות מקום בטוח ומוגן.
  • חיכוכים ומתיחויות בתוך המשפחה מקשים על חיי היום יום.
  • בני הבית חווים בעיות ספציפיות, כמו קשיי ההורים לסמן גבולות לילדים.
  • ישנם קשיים עם ילדים ובני נוער – קשיים אישיים, מריבות קשות בין אחים, בעיות סמכות הורית ועוד.
  • ישנן בעיות כרוניות במשפחה (מחלות, אלימות, התמכרות וכיוצא באלה)
  • במקרי גירושין ופירוק התא המשפחתי.
  • בתקופות של שינויים או משברים (הריון ולידה, הקן המתרוקן, הגירה ועוד)

בטיפול המשפחתי יכולה להשתתף המשפחה כולה או קבוצות מתוך המשפחה, בהתאם לבעיה שהוצגה, לשיקול דעת המטפל ולרצון המשפחה. לעתים מתמקד הטיפול בדיאדה (זוג אנשים) כגון זוג הורים, הורה-ילד, קבוצת אחים וכולי.

למי תוכלו לפנות בפנדה:

ענבל רויטמן – פסיכולוגית קלינית, טיפול בילדים מתבגרים ומבוגרים, הדרכות הורים.

ד"ר עמיחי פלור – פסיכיאטר ילדים ומבוגרים

ד"ר עודד הוכברג – נוירולוג ילדים ומומחה בהתפתחות הילד

ד"ר אחיקם אולמר – פסיכיאטר למבוגרים.

לירון זאבי – מטפלת רגשית, טיפול בתנועה ומחול לילדים ונוער.

רינת כץ – פסיכותרפיסטית לילדים, טיפול רגשי לילדים בגיל הרך, טיפול דיאדי, והדרכת הורים.