טיפול רגשי

מהו טיפול רגשי?

כולנו נתקלים לאורך חיינו באתגרים, בשמחות ובמשברים שמעצבים אותנו ושבזכותם אנו מי שאנו. במרבית המקרים, חווית ההתמודדות וההתגברות מעשירה אותנו. אך יש מקרים שאנו מרגישים "תקועים" ומתקשים למצוא את המשך הדרך.

הטיפול הרגשי בא לסייע לנו בדיוק באותן עתות מצוקה; מטרת המטפל היא ללוות ולעזור לנו לפתור בעיות, להתגבר על קשיים ולסגל דרכי התמודדות שיתאימו לנו.

תחום הטיפול הרגשי הוא רחב וכולל גישות טיפוליות שונות ורבות. צוות המטפלים במרפאת פנדה מציע מבחר רחב של סוגי טיפול: טיפול פרטני במבוגרים ובמתבגרים, טיפול פרטני בילדים, טיפול זוגי, טיפול משפחתי, הדרכת הורים וטיפול הורי, טיפול באמנות וטיפול פסיכיאטרי.

טיפול פרטני במבוגרים ובמתבגרים

אנשים מגיעים לטיפול מסיבות שונות כגון: התמודדות עם משברים ואובדן, התמודדות עם מחלות כרוניות, תחושות חרדה ודכאון, קשיים נפשיים, מחלות נפשיות, התמודדות במהלך ואחרי גירושין ופרידה ועוד. הטיפול הרגשי במבוגרים מתבצע לרוב בצורת שיחה בין המטפל ובין המטופל, כשהקשר הטיפולי שנרקם בין המטפל למטופל מהווה הבסיס לבניית מרחב בטוח שמאפשר לבחון את הקשיים. קיימות גישות רבות לטיפול רגשי פסיכותרפי ביניהן הגישה הפסיכודינמית, הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית (CBT), פסיכותרפיה גופנית ועוד. כל מטפל מתאים את ארגז הכלים שלו לצרכיו של המטופל, בהתאם להכשרתו ולנטיותיו.

טיפול פרטני בילדים

ילדים מגיעים לחדר הטיפולים בשל מגוון סיבות: קושי בהתמודדות עם אירועים משבריים, פחדים, בעיות התנהגות, קשיים חברתיים, תפיסת ערך עצמי נמוך וכו'. הטיפול בילד מותאם לגילו, ליכולותיו ולנטיותיו האישיות. המטפל ייעזר בשיחות, במשחק, באמנות או בכלים הבעתיים אחרים כדי לעזור לילד לעבד את חוויותיו וכדי ללמדו דרכי התמודדות חדשות. בדומה לטיפול במבוגרים, הקשר הטיפולי בין המטפל לילד הוא הבסיס להצלחת הטיפול. ההורים לוקחים חלק פעיל וחשוב בטיפול בילדים, ומעורבותם היא לעתים הכרחית להצלחת התהליך. לפעמים ההורים נוכחים פיזית בטיפול ולפעמים הם שותפים מבחוץ, לפי שיקול הדעת של המטפל ובהתאם למטרות הטיפול. על פי רוב יקבע המטפל פגישות עם ההורים בתדירות קבועה על מנת לשתף אותם בתהליך שעובר ילדם ולתת מקום להתמודדות שלהם מחוץ לחדר הטיפולים.

טיפול זוגי

כמו כל קשר אנושי, הזוגיות מאופיינת בדינמיות רבה והיא מושפעת ומשתנה ככל שבני הזוג מתפתחים ומשתנים. על כן רק טבעי שזוגות רבים חווים תקופות טובות יותר וטובות פחות במהלך הקשר. בעתות משבר, הטיפול הזוגי הוא מקום בטוח לחיפוש אחר פתרונות לקונפליקטים, לניעור וריענון של המרחב הזוגי, לשיפור החיבור הזוגי, לשיפור התקשורת הזוגית ולהתמודדות עם משברים שונים כגון בגידה, התמודדות עם פרידה וגירושין וכולי. המטפל הזוגי נע בין האישי לזוגי במטרה לעזור לזוג לזהות את דפוסי הזוגיות הייחודיים להם ולבנות יחד מרחב זוגי המותאם יותר לצרכיהם.

טיפול משפחתי

הטיפול המשפחתי רואה באדם חלק ממערכת רחבה יותר, המערכת המשפחתית, ומתמקד בעבודה על הקשרים בתוך המשפחה כדרך להיטיב עם כלל המשפחה. כדאי לפנות לטיפול משפחתי כאשר:

  • המשפחה נעשית מקור לסבל ומפסיקה להיות מקום בטוח ומוגן.
  • חיכוכים ומתיחויות בתוך המשפחה מקשים על חיי היום יום.
  • בני הבית חווים בעיות ספציפיות, כמו קשיי ההורים לסמן גבולות לילדים.
  • ישנם קשיים עם ילדים ובני נוער – קשיים אישיים, מריבות קשות בין אחים, בעיות סמכות הורית ועוד.
  • ישנן בעיות כרוניות במשפחה (מחלות, אלימות, התמכרות וכיוצא באלה)
  • במקרי גירושין ופירוק התא המשפחתי.
  • בתקופות של שינויים או משברים (הריון ולידה, הקן המתרוקן, הגירה ועוד)

בטיפול המשפחתי יכולה להשתתף המשפחה כולה או קבוצות מתוך המשפחה, בהתאם לבעיה שהוצגה, לשיקול דעת המטפל ולרצון המשפחה. לעתים מתמקד הטיפול בדיאדה (זוג אנשים) כגון זוג הורים, הורה-ילד, קבוצת אחים וכולי.

למי תוכלו לפנות בפנדה:

מורן רן – נוירופסיכולוגית, פסיכולוגית שיקומית, טיפול ואבחון בילדים נוער ומבוגרים, הדרכות הורים.

ליאת שיש מרקוביץ – פסיכולוגית רפואית, טיפול במבוגרים.

ענבל רויטמן – פסיכולוגית קלינית, טיפול בילדים מתבגרים ומבוגרים, הדרכות הורים.

יהודה אורן – פסיכולוג קליני וחינוכי מתמחה.

ד"ר אחיקם אולמר – פסיכיאטר למבוגרים.

לירון זאבי – מטפלת רגשית, טיפול בתנועה ומחול לילדים ונוער.