מחלות עור בקיץ

הקיץ והעור שלנו – הסתכלות של רופא והומאופת
מאת ד"ר יפתח ברוזה MD, רופא והומאופת קלאסי

הקיץ בעיצומו חם לנו הילדים יצאו לחופש. במרפאה זה זמן המנוחה ממחלות החורף הארוכות, אך גם הקיץ מביא איתו בעיות אחרות ומטרידות. בקיץ אנחנו נתקלים בשלל בעיות עור שמפריעות לאיכות החיים שלנו ושל ילדנו החל מפצעונים שונים, אלרגיות וגירודים, התפרציות חוזרות של "אסטמה של העור"-אטופיק דרמטיטיס, וזאת עוד לפני שדיברנו על עקיצות יתושים ושאר מזיקים. העור הוא האיבר הגדול ביותר בגופנו ולכן תמיד חשוב לשמור ולהגן עליו, אך בתקופת הקיץ הדבר חשוב שבעתיים. העור מורכב משכבות שונות של תאים שמטרתם להגן וליצור חייץ פיזי שמפריד בין העולם הפנימי-בתוך הגוף, בתוך הרקמות וזרם הדם, לבין העולם החיצון. כל פגיעה ברצף של העור בצורת פצע, חתך, גירוד חושפת את הרקמה לזיהומים ופתוגנים-דוגמת חיידקים, שיושבים על העור ורק מחכים להזדמנות לחגוג. לכן חשוב מאד בתקופה זו להקפיד על היגיינה של העור, לשטוף היטב אזורים שנחשפו, ובמקרה של גירוי לטפל כדי למנוע העמקה של הפצע.

השמש היוקדת, מסוכנת כמובן לתאי הגוף ולכן חשוב מאד להגביל את שעות חשיפת הילדים לשמש, ההגנה הטובה ביותר היא לא להימצא בשמש, וכשאנחנו יוצאים לטייל, לברכה או לים מומלץ בגד ים מלא כולל חולצה כדי להיחשף כמה שפחות.

בכל בעיות העור שמתבטאות בפצעים, גירויים, חתכים או תגובה אלרגית, יש חשיבות מרכזית לתזונה שלנו. אצל ילדים בפרט חשוב מאד להמעיט במוצרים שמגרים את העור דוגמת- חטיפים מלוחים, צבעי מאכל הנמצאים בממתקים, גלידות ושתיה מתוקה. כמוכן מומלץ לצרוך כמה שפחות מאכלים עם שומן טראנס/מאכלים מעובדים כגון פיצות קנויות, בורקס ומאפים כמו רוגלך וקראסון. העור מודה לנו מאד כשאנו מרבים בירקות ופירות טריים. ירקות ירוקים וכתומים מומלצים מאד-ועוזרים לשמור על עור בריא. ולשתות מים טריים בשפע.

בטיפול בבעיות עור לפי ההומאופתיה-אני תמיד עושה תשאול מקיף וכוללני, שמביט בעיניים רחבות הרבה יותר מאשר "בעיית העור" עמה הגיעה המטופל. העור הוא אחד האיברים הקשורים ביותר לבעיות רגשיות-כעסים/פחדים/מתח סמוי או גלוי- שלא עובד, לא טופל ובשלב מסוים מתפרץ החוצה. לכן הטיפול נועד גם להפחית את הסימפטומים בעור, אך גם לטפל בשורש המצוקה או הקושי אם קיים שהביא להתפרצות הבעייה. משבר ומתחים בין אחים, קושי בהסתגלות לגן או בי"ס, פרפקציוניזם, תהליך גירושין של ההורים הם חלק מתהליכים שילדים נחשפים אליהם ויכולים להוביל להתפרצויות של בעיות עור.

הפעם בחרתי לספר לכם על הרמדי Apis זוהי רמדי שמתמשים בה הרבה בקיץ, והיא טובה גם לעזרה ראשונה. זוהי רמדי שעשויה מהארס של הדבורה שעבר דילול גדול. הרמדי-התרופה ההומאופתית יודעת לעזור ל"תמונת מחלה" דומה לזו שנגרמת כאשר אנו נעקצים מדבורה- פריחה, אודם ובצקת. ולכן אם נעקצתם מיתוש/דבורה או חיה אחרת, אם העור שלכם אדום חם ובצקתי, אם אתם מרגישים חוסר שקט ורוצים לזוז כל הזמן-יתכן ורמדי זו יכולה לעזור לכם.

שיהיה קיץ נעים וקריר לכולנו