הפרעות קשב וריכוז במבוגרים וסטודנטים

מאמר בנושא הפרעות קשב וריכוז במבוגרים וסטודנטים, מאת ענבל רויטמן M.A, פסיכולוגית קלינית מומחית, טיפול פסיכולוגי בילדים, בנוער ובמבוגרים צעירים. לקביעת פגישה עם ענבל רויטמן צרו קשר בטלפון – 054-4877371

"כנראה גם לי יש הפרעת קשב וריכוז, אבל מי ידע בכלל מה זה כשהייתי ילדה?", אמרה לי היום אמא של מטופל. רק עכשיו, בזכות אבחנה של הבן שלה היא מבינה שהיא גם זכתה להתמודד עם אתגר זה. פעמים רבות בקליניקה אני פוגשת מבוגרים עם ADHD שבכלל לא יודעים שיש להם הפרעת קשב וריכוז. הם מדווחים על קשיים שונים במשימות יום יומיות, וכן מספרים על "פספוסים" חברתיים או מקצועיים. חלקם מתקשים בויסות – החל מקושי לעמוד בתור או ברמזור, ועד לתנודות במצב רוח והתקפי זעם. בשל חוסר מודעות, וחוסר אבחנה, מבוגרים אלו לא קיבלו סיוע ותמיכה עוד מגיל ילדות, שהיו יכולים לקצר להם תהליכים, לחסוך תסכולים, אכזבות וכשלונות.

הפרעות קשב וריכוז במבוגרים מתבטאת בדרכים שונות, ובתחומי חיים שונים: במקום העבודה (למשל בעמידה בלוחות זמנים, ארגון ועוד), בזוגיות, בקשרים עם חברים משפחה ובהורות (למשל בשל התנהגות אימפולסיבית, תנודות במצב רוח, קושי לנהל כעס ועוד) ובשמירה על שגרת חיים בריאה (מבחינת תזונה, שינה, בדיקות שגרתיות, טיפול במצבים רפואיים ועוד). פעמים רבות בבגרות ניתן לחוש ירידה בהיפראקטיביות, אך לא באימפולסיביות, אי-שקט וקשיי קשב.

לסטודנטים כמובן ישנם אתגרים ספציפיים הנובעים מקשיי הקשב והריכוז. אתגרים אלו כוללים קשיים במיקוד בשיעורים או בחומר הכתוב, קשיים בתעדוף ובבחירה של איזה משימה לעשות קודם, קשיים בעמידה בלוחות זמנים והגשת עבודות בזמן, קושי לסיים משימות, קושי להתארגן ולתכנן, קושי לנהל את הזמן שלהם, קושי להתמודד עם מתח ולחץ, מצבי רוח ועוד.

בנוסף, לאנשים רבים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז ישנם גם לקויות למידה. המשמעות של הדבר היא כי ישנם קשיים ספציפיים בלימודים כגון קושי בכתיבה מרובה, קושי ברכישה של ידע, או בהבעה של הידע שנרכש.

מעבר לכך, מכיוון שאנשים עם הפרעות קשב וריכוז מתקשים מאוד להתרכז בדברים שאינם מעניינים אותם, יכולים להיות קורסים בהם הם מצליחים בקלות וקורסים אחרים שהם קשים ביותר, עד כדי בלתי נסבלים מבחינתם. הדבר מתסכל ביותר, וגם עלול לפעמים "לסכן" את כל התואר – בשל חוסר יכולת לסיים קורס מסויים.

כל זאת, יחד עם האתגרים אותם חווים מרבית הסטודנטים סביב גיבוש דימוי וערך עצמי, חיפוש משמעות, זוגיות, ולעיתים גם הצורך להתפרנס, גורמים לכך שמדובר בתקופה מאתגרת. יחד עם זאת, חשוב לדעת שיש פתרונות, וניתן להקל על הדרך. חלק מהפתרונות הינם כלליים ויהיו נכונים לכל סטודנט  וחלקם הינם אישיים וייחודיים, וקשורים לאופן הביטוי של הפרעת הקשב וריכוז, כמו גם לאישיות, ואופי.

אם זיהיתם את עצמכם בכתבה הזו – אז כל הכבוד שהגעתם בקריאה עד לכאן! גם אם בכלל לא הצלחתם לקרא ומצאתם את עצמכם חוזרים על אותו משפט כמה פעמים, כנראה שאתם במקום הנכון. מציעה לכם לפנות לאיש מקצוע שיוכל לעזור ומאחלת לכולכם הצלחה במציאת התשובות הייחודיות לכם!!