הורים חסרי אונים

מאמר הנחיית הורים בנושא של חוסר אונים מול הילדים,  מאת דנה בלוך MBA BCBA, האומנת להורות מיומנת.

הנחיית הורים בהתמודדות עם מצבים של הרגשת חוסר אונים מול הילדים

מכירים את התחושה הזו של חוסר אונים מול הילדים שלכם? אתם מבקשים מהם לעשות

משהו והם מתעלמים מכם במקרה הטוב, אתם מבקשים משהו שיגרתי ומסיימים בוויכוח צורם?

מי מאתנו כהורה לא חווה את זה לפחות אחת לשבוע ואם נהיה כנים עם  עצמנו, אולי אפילו יותר. כפי שהזכרתי, קוראים לזה חוסר אונים.

וכשאנחנו חסרי אונים, אנחנו עושים טעויות. וכן, זה קורה לטובים ביותר.

הורים שמגיעים אלי מספרים לי במבוכה על המשפטים שיוצאים להם מהפה במצבים האלה, משפטים כמו: "חבל שאת לא כמו אחותך…", לא יכול להיות שאתה הילד שלי….", נמאס לי ממך" ועוד אי-אילו "פנינים".

בסופו של יום,  כולנו אנושיים, אבל לא רק שזה לא יעיל, אנחנו מיד מתחרטים על כך ויודעים שלא כך  אנחנו אמורים לנהוג. ואז מגיעים האיומים והעונשים חסרי הפרופורציה – "לא  תיפגש עם חברים שבוע", "לא תשחק במחשב חודש", "לא תטוס אתנו  לחו"ל בקיץ"….מתוך חוסר האונים, אנחנו שולפים מהמותן.

אבל אפשר למנוע את זה והסוד טמון בידע ובמיומנות. לדעת מה לעשות בשלל סיטואציות שאנחנו חווים עם הילדים – מה עושים על מנת למנוע את המצבים הללו, אך גם מה לעשות אם לא הצלחנו למנוע אותם והם מתרחשים בכל זאת.

כמנתחת התנהגות, תפקידי הוא לזהות מה בסביבתו של הילד מעורר את ההתנהגות ומה משמר ומחזק אותה. לאחר שאני מזהה זאת, אני נותנת להורים כלים מעשיים שיסייעו לילדם להפחית התנהגויות לא רצויות ולהגביר את אותן התנהגויות רצויות ובהן שיתוף פעולה.

אבל עד שתגיע אליכם מנתחת התנהגות על מנת לזהות זאת, להלן  6 כללים מרכזיים בהורות שאני ממליצה ליישם:

  1. תכננו מראש את סדר היום עם הילדים עד כמה שניתן ובעיקר הכינו אותם מראש להתנהגות המצופה מהם במצבים שאתם יודעים שעלולים להיות מאתגרים ואפילו נפיצים עבורם.
  2. במהלך כל היום זכרו לתת לילדים שלכם שפע של מחמאות. חפשו על מה לחזק אותם ולשבח אותם, גם כשנראה שאין על מה. אם נשכיל לתת הרבה יותר תשומת לב על התנהגות נאותה מאשר על התנהגות לא נאותה, הילדים ילמדו דרך החוויה, שהרבה יותר "משתלם" להתנהג יפה ושהתנהגות יפה היא-היא שמקנה לנו תשומת לב רבה מההורים והסביבה בכלל.
  3. בערב, כשהילדים כבר ישנים, שבו אתם ההורים יחדיו וחשבו על אותם מצבים מאתגרים עם הילדים שחוזרים על עצמם. תכננו מאין תסריט למצבים האלו שבהם אתם מתנהגים בצורה שקולה, לא מאבדים עשתונות, מגיבים מיד ונכון, לא מרימים את הקול ופועלים נכון. העבירו את הסיטואציה בראש ואפילו תרגלו אותה אחד עם השני. בזמן אמת הדברים יחזרו ותדעו לפעול טוב יותר.
  4. ואיך פועלים נכון? פשוט פועלים ומיד. בזמן התקף זעם לא מסבירים ולא מדברים על המקרה, אף אחד אינו פנוי להקשיב בשעת כעס. פשוט פעלו. ביקשתם שהילד יבצע משהו והוא מסרב? אל תוותרו ואם צריך, תנו סיוע קטן שיניע את ביצוע ההוראה שלכם, כל וויתור שלכם במצב דרישה ילמד אותו שהוא יכול לסרב בכל פעם מחדש.
  5. אתם רוצים להסביר לבתכם/בנכם מדוע התנהגותו אינה נאותה? נתקו זאת מההתנהגות, שבו אתו בערב, כשכולם רגועים ודברו על מה שהיה, אז תוכלו להסביר כמה שתרצו ויהיה מי שיקלוט את ההסברים בצד השני.
  6. והכי חשוב – זכרו תמיד – לא גוררים עונשים! מחר הוא תמיד יום חדש!