בעיות קשב וריכוז בילדים

מאמר בנושא : בעיות קשב וריכוז מאת: ד"ר שרונה דובדבן ששון MD – רופאת ילדים, מומחית באבחון ובטיפול בהפרעות קשב וריכוז.
לקביעת תור לד"ר דובדבן צרו קשר בטלפון – 08-8564646

יש מגוון חדש של תרופות בסל, עם אפשרויות שונות של מינונים, משך השפעה ופרופיל תופעות לוואי. למשל פוקלין, ניתן בקלות יותר מבעבר, ומכיוון שמכיל רק את החומר הפעיל, בלי האננטיומר (תמונת מראה מולקולרית) הלא פעיל, גורמת לפחות תופעות לוואי, ומאפשרת מתן מינונים נמוכים יותר. מובן שבבעיות קשב וריכוז צריך להתאים את התרופה למטופל ולצרכים שלו, ומה שטוב לאחד לא בהכרח טוב לאחר, ומה שגרם לתופעות לוואי באחד, לא בהכרח יגרום לנו באחר.

אבל לא רק תרופות יש לנו לטיפול בבעיות קשב וריכוז – דרכים נוספות לטיפול בבעיות קשב וריכוז:

(Cog-Fun, POET (Parental Occupational Executive Training – שתי שיטות טיפוליות שפותחו בארץ, האחת בטכניון והאחרת בביה״ח הדס. שיטות מעולות, מוכחות מחקרית, מועברות על ידי מרפאות בעיסוק שעברו הכשרה מתאימה. לא מדובר בשיטות חדשות, אך הן זמינות יותר מבעבר, וניתן למצוא אותן כמעט בכל הארץ. מדובר בשיטות המבוססות על ניתוח הקשיים הספציפיים של המטופל, קישור שלהם לתפקוד הניהולי המתאים, והדרכה מאוד פרקטית איך להתגבר על הקושי. האסטרטגיות הנלמדות ישמשו את המטופל במקרים דומים גם בעתיד. מומלץ מאוד.

נוירופידבק – שיטה לטיפול בבעיות קשב וריכוז בה נדרשים לבצע משימה הדורשת קשב, ומקבלים חיזוק חיובי כשמבצעים בהצלחה. מחקרים מראים כי ביצוע נוירופידבק באופן קבוע כנראה מפחית את המינון התרופתי הנדרש.

מיינדפולנס – שיטה ישנה חדשה, בעצם מעין מדיטציה מערבית. תרגול המאפשר שליטה מודעת במחשבות, מגביר יכולת להפחית תגובתיות, משפר את איכות החיים במובנים רבים אחרים, ומשפר גם קשב.

מכיוון שבעיות קשב וריכוז הפכו נפוצות ומטרידות רבים, קיימים פיתוחים רבים בתחום הטכנולוגיה, אוזניות המפחיתות רעשי רקע ומגבירות את הקול לכיוונו מופנה המבט, משחקי מחשב מבוססי תפקודים ניהוליים ועוד אחרים, שטרם הוכחו מחקרית, לעתים מכיוון שהם חדשים בשוק.

לסיכום, ניתן לטפל בבעיות קשב וריכוז בתרופות שונות ובטיפולים שונים, בשילובים כאלה ואחרים. כדאי להתעדכן ולמצוא את מה שמתאים לכם.