איך נטפל בילד המשלשל

ד"ר גלי שטופמן, MD

רופאה ומומחית ברפואת סינית לתינוקות, ילדים ומבוגרים. 

אחד ממאפייני הקיץ הפחות נעימים הם שלשולים. איך נטפל בילד המשלשל?

הדבר החשוב ביותר להקפיד עליו  הוא שתיה מרובה, עם תוספת של מלחים וסוכרים.

כאשר ילד משלשל הוא מאבד נוזלים רבים וכן מלחים ומשום כך חשוב מאד להקפיד על שתיה מרובה, מעט בכל פעם (בפרט אם יש גם הקאות).
בנוסף, יש להקפיד לבדוק את מידת מתן השתן וצבעו. אם הילד ממעט לתת שתן, אם השתן כהה או החיתולים יבשים, יש לפנות במהירות לקבלת עזרה רפואית, בחשש להתייבשות.
כאמור, בזמן שלשולים מאבד הילד, בנוסף לנוזלים, גם מלחים, ובעיקר אשלגן, הנחוץ לתפקוד תקין של הלב. משום כך, מומלץ להוסיף למי השתייה כמות קטנה של מולסה. המולסה מכילה מלחים שונים, ביניהם אשלגן, וכן סוכר, הנחוץ אף הוא במצב בו הילד אינו אוכל. אין להשתמש בכמויות גדולות של מולסה, שכן כמות גדולה של סוכר עלולה להחמיר את השלשולים.

באם מדובר בשלשולים מרובים או גם בהקאות, יש להחליף את המולסה בתמיסה מאוזנת, המכילה מלחים וסוכר. ניתן להשיג תמיסות מסוג זה, המיועדות בילדים, בבתי המרקחת. חשוב מאד להקפיד על מתן כמות תמיסה לפי גיל הילד ומשקלו, בהתאם להוראות היצרן.

במרבית המקרים, נמנעים ילדים מלאכול בשלבים הראשונים של המחלה, אז יש להקפיד בעיקר על מתן נוזלים, סוכר ומלחים.

בנוסף לשתייה הממותקת, אפשר להציע לילד כמויות קטנות של בננה או מלון, העשירים באשלגן ובסוכר. בהמשך, כאשר תאבון הילד מתחיל לשוב, אפשר להתחיל במתן מזונות.
המזון הראשון המומלץ לתת הוא דייסת אורז. את הדייסה מכינים מאורז בסמטי לבן המבושל בהרבה מים, לזמן רב. והנה המתכון:

משתמשים ב- 6-8 כוסות מים לכוס אורז ומבשלים בסיר מכוסה, תוך בחישה מידי פעם, למשך שעה-שעתיים, עד להתאיידות מרבית הנוזלים. את הדייסה אפשר להמתיק במעט מולסה או סוכר, או להמליח מעט. בהמשך אפשר גם להוסיפה למרק.
בהמשך, או באם הילד מסרב לדייסה, ניתן להציע מרק עוף (ללא הבשר), המכיל – אורז בסמטי לבן (שבושל עם המרק), בטטה, גזר ודלורית – העשירים במלחים (ובעיקר אשלגן) והמחזקים את מע' העיכול, בראי הרפואה הסינית.
חשוב להציע מעט מזון בכל פעם, ולא להכריח את הילד לאכול.
בהמשך ניתן להוסיף את העוף מהמרק ובהדרגה לחזור לתזונה הרגילה.

בזמן המחלה ובימים הראשונים לאחריה, נפגעת, לעיתים, היכולת לעיכול סוכר החלב, לקטוז. במקרים אלו, עלולה צריכת מוצרי חלב לגרום להחרפת השלשולים. משום כך רצוי להימנע ממתן מוצרי חלב בזמן המחלה ובשבוע-שבועיים לאחריה. בתינוקות הניזונים מתמ"ל, מומלץ לעבור לשימוש זמני בפורמולה ללא לקטוז.

חשוב גם לדעת כי הרפואה הסינית עשויה להקל על כאבי הבטן והבחילות, לקצר את משך השלשולים, ולהפסיק הקאות.

חימום נקודות מסוימות על פני הגוף באמצעות מוקסה ולעיתים גם דיקור סיני, עשויים לסייע מאד. הדיקור בילדים נעשה באמצעות מחטים דקיקות, המיוחדות לילדים, וכולל שימוש במחט עד שתי מחטים בלבד. המחט מוחדרת לדקה עד מספר דקות, בהתאם לגיל הילד.

לחצו כאן לקריאה נוספת על רפואה סינית בילדים ותינוקות