התחלת גן חדש

איך מתכוננים להתחלת גן חדש?

מאת קרין ורצקי-וולק MSW, עובדת סוציאלית קלינית, מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מדריכת הורים.

חגי תשרי בפתח, שנה עברית חדשה. ועם השנה והחגים מתחילה גם שנת הלימודים, שעבור ילדים (והורים) רבים היא התחלה חדשה במסגרת חדשה. בזמן הזה רציתי לחלוק אתכם כמה מחשבות לגבי התחלת גן חדש ובפרט גן עירייה, שאנו נוטים לראות בו מעבר מאתגר במיוחד: הכניסה הראשונה למערכת החינוך הפורמלית.

התחלות קשות לכולנו, גם למבוגרים וגם לילדים. לכל ילד רגישויות משלו ודרך שלו להתמודד עם התחלה: אחדים מסתגלים במהירות ובקלות יחסית ואחרים זקוקים לזמן רב יותר ומבטאים מצוקה בתקופת ההסתגלות. עם זאת, במפגשים עם הורים אני נוכחת שוב ושוב כי רוב הלחץ והקושי נובעים דווקא מן ההורים ומהאופן שבו הם תופסים את ההתחלה החדשה ואת יכולתו של ילדם להתמודד עמה.

אסור לשכוח שרוב הילדים מסתגלים לגן בזמן סביר. בגני העירייה יש בדרך כלל סדר יום ברור, וברור לילד מה ההתנהגות המצופה ממנו, והדברים הללו מקלים על ילדים רבים להסתגל למסגרת. ובכל זאת, איך אנחנו ההורים יכולים להקל על ילדינו את ההסתגלות למסגרת החדשה? ומה לגבי ילדים שמסתגלים לאט יותר מאחרים, שמבטאים יותר קושי – איך נעזור להם? ואולי: איך לא נפריע להם?

  • קודם כל: סבלנות. כל ההתחלות קשות ובדרך כלל נדרש זמן עד שמתחילים להרגיש בנוח במקום חדש (ובמיוחד כשמדובר בהתחלת גן). כולנו חווינו ועוד נחווה התחלות מלחיצות, למשל במעבר לעבודה חדשה. כמה זמן נדרש לכם להסתגל למקום חדש? לקבוצה חדשה? ילדינו אינם שונים מאיתנו במובן זה (והגנטיקה נוטה לעשות אותם דומים לנו במיוחד). אם נשדר לילדים אורך רוח ולא נילחץ מהמצוקה הראשונית זה יעזור לילד.
  • ילדים רבים יגיעו רגועים יותר לגן החדש אם נכין אותם לקראתו. בואו נדבר איתם על מה שעומד לקרות, נספר על הגן החדש, מי נמצא שם, מה עושים שם, איך נראית שם ארוחה, איפה עושים פיפי וכו'. בואו נשמח איתם שהם גדלו ויכולים כעת ללכת לגן של גדולים! אין צורך בהרצאות מייגעות אלא רק לטפטף את המידע כשהילד קשוב, כשהוא מתעניין. במקרה הטוב תתפתח שיחה על הנושא. אבל גם אם לא, זה בסדר גמור.
  • כדרך הכנה נוספת אפשר להפגיש את הילד עם ילדים נוספים שיהיו באותו גן. בדרך כלל, ככל שיכיר ילדים מקבוצת הגן כך ההתערות החברתית תהיה קלה יותר.
  • והכי חשוב: בואו נאמין ביכולת של הילד שלנו להסתגל. זה מה שהוא הכי צריך מאיתנו! הילדים מסתכלים אלינו לקבל אישור שהם יכולים. יש להם צורך לראות בעיניים שלנו שאנחנו יודעים שהם יסתדרו. גם אם הילד שלנו חווה קושי במעברים ומסתגל באיטיות לשינויים, אנחנו צריכים לזכור שבסופו של דבר הוא כנראה יסתגל. הילדים חיים בכאן ובעכשיו, אין להם עדיין יכולת לראות אל מעבר לאופק המיידי. אנחנו ההורים צריכים להחזיק עבורם את הידיעה שגם אם קשה עכשיו הם יסתגלו בסופו של דבר. הזמן עושה את שלו, ולראיה: אנחנו הגענו עד הלום.
  • ומה אם הילד לא מסתגל או חווה קשיים גדולים במיוחד? אף פעם לא מזיק להתייעץ! פנו להדרכת הורים אצל מטפל מיומן. לפעמים אפילו התייעצות קצרה יכולה להרגיע או להתוות את הדרך לשינוי.

שתהיה לכולנו שנה טובה והסתגלות קלה ככל האפשר להתחלות שבפתח.

וכמובן, אני לשירותכם לכל שאלה 🙂