אבחון קשב וריכוז

מאמר בנושא אבחון קשב וריכוז, מאת ענבל רויטמן M.A, פסיכולוגית קלינית מומחית, טיפול פסיכולוגי בילדים, בנוער ובמבוגרים צעירים. לקביעת פגישה עם ענבל רויטמן צרו קשר בטלפון – 054-4877371

מה נדרש כדי לקבל אבחון קשב וריכוז בילדים ובמבוגרים? נוירולוג? פסיכיאטר? אבחון פסיכולוגי? מבחן טובה או מוקסה? בקטע הבא נעשה סדר בהנחיות, באבחונים ובמבחנים השונים הקיימים.

מי??

ע"פ הנחיות משרד הבריאות מתאריך 12.2010, אבחנה של קשב וריכוז יכולה להתקבל רק ע"י איש מקצוע רפואי, המומחה בתחומו, ובתחום של הפרעות קשב וריכוז. עם אלו נמנים נוירולוגים, פסיכיאטרים, רופאי ילדים ורופאי משפחה מומחים, שכאמור עבור הכשרה ורכשו נסיון ספציפי בתחום של הפרעות קשב וריכוז.

פסיכולוגים מומחים בעלי נסיון בתחום יכולים לאבחן בתנאי שהפנו את המאובחן לרופא מומחה המורשה אבחון קשב וריכוז, כדי לברר מצבים נוספים שמהם אולי סובל המטופל (תחלואה נלוות), וכן כדי לברר צורך בטיפול תרופתי.

ניתן להעזר באנשי מקצועות הבריאות האחרים )עובדים סוציאליים, מאבחנים דידקטיים, מרפאים בעיסוק, פיזיותרפיסטים, קלינאי תקשורת) אך הם אינם יכולים לקבוע אבחנה של קשב וריכוז, אלא רק להוסיף מידע, ולשפוך אור על המצב.

איך??

בהנחיות משרד הבריאות, מפורט כי אבחון קשב וריכוז צריך לכלול:

  • שיחה מפורטת ובה איש המקצוע אוסף נתונים אודות ההיסטוריה של האדם (ושל המשפחה במידה ומדובר במטופל שהוא ילד).
  • בדיקה קלינית מפורטת והערכה על פי הקריטריונים של מדריך ההפרעות הפסיכיאטרי (כיום בשימוש ה – DSM-V). במדריך ישנה רשימה של סימפטומים המאפיינים אנשים עם הפרעת קשב וריכוז ובה סעיפים כמו:

נוטה לפספס פרטים מסוימים או לעשות שגיאות בביצוע עבודות ותרגילים בבית הספר או בפעילויות אחרות.

מתקשה להקשיב להוראות או למלא אחריהן.

לפעמים נראה שאינו קשוב אפילו אם פונים אליו ישירות.

נדרשת כמות מסויימת של מאפיינים מהרשימה בכדי לקבל את האבחנה.

  • שאלוני אבחון קשב וריכוז לאדם עצמו או להורים ולמורים במידה ומדובר בילד (למשל שאלון Conners).
  • ניתן אך לא חובה להשתמש במבחנים נוספים כגון
    • מבחנים ממוחשבים (TOVA, BRC, MOXO) ואחרים הבודקים את תפקודי הקשב ויכולות נוספות.
    • אבחון פסיכודידקטי המתמקד בעיקר במיומנויות ספציפיות הנדרשות ללמידה
    • אבחון פסיכודיאגנוסטי שכולל גם הערכה קוגניטיבית, וגם הערכה פסיכולוגית כולל למשל המנגנונים, דפוסים וכוחות של האדם.

במהלך אבחון קשב וריכוז, חשוב מאוד לבדוק את קיומם של קשיים נוספים – גם לשם בניה של תוכנית התערבות מתאימה וגם כדי לשלול שמדובר במצב אחר ולא קשב וריכוז. ישנם קשיים רבים היכולים לייצר פגיעה בקשב ובריכוז ולהיות מאובחנים בטעות כהפרעת קשב וריכוז. מהצד השני, אנשים בעלי הפרעה בקשב וריכוז מתמודדים פעמים רבות עם מצבים נוספים כגון לקויי למידה, דכאון, חרדות, קשיים במצב רוח, קשיי שינה ועוד. יש לוודא כי האבחנה הינה נכונה, וכי תוכנית הטיפול מתקבלת באופן שמתיחס לקשיים הנוספים במידה וקיימים.