שבוע ההנקה - משפחה תומכת הנקה

שבוע ההנקה – משפחה תומכת הנקה

מאמר בנושא שבוע ההנקה מאת ניבי יעקב IBCLC, יועצת הנקה פרטנית ומנחת מרפאת ההנקה הפתוחה בפנדה. לקביעת תור לניבי יעקב צרו קשר בטלפון – 08-8564646

בימים אלה אנחנו מציינים את שבוע ההנקה בארץ ובעולם. השנה הכותרת שנבחרה היא משפחה תומכת הנקה. כל אמא לתינוק חדש פוגשת אתגרים, וכל אמא זקוקה לתמיכה מצד המשפחה. מניקות פוגשות גם אתגרים ייחודיים להנקה. לפעמים כאבים, חוסר ביטחון כשעדיין לא יודעים שההנקה התבססה, תינוק שהתזונה שלו תלויה אך ורק באמא וקשיים אחרים עם יצור חלב, חוסר שינה, חוסר ידע בנוגע להנקה ועוד. כיועצת הנקה, אני פוגשת משפחות בהרכבים שונים, לפעמים רק האמא והתינוקת נוכחות בייעוץ, לפעמים גם בן או בת זוג או חברה טובה, לפעמים האמא יחידנית, ולפעמים גם סבתא ואפילו סבא נמצאים בסביבה בזמן המפגש. כשאני חושבת על משפחה תומכת הנקה, אני רואה אמא שלא נמצאת לבד כל הזמן. לבד פיזית ולבד רגשית, עם הרצון שלה להניק. אמא שמגייסת סביבה עזרה, מהמשפחה או מהמשפחה שבחרה לעצמה. עזרה יכולה להיות הכי בסיסית של להחזיק את התינוק כשהיא במקלחת, וגם תמיכה רגשית כמו להגיד את המילה הנכונה בזמן הנכון, להקשיב ולפעמים פשוט לתת לאמא מרחב לנשום ולגלות מה היא צריכה. שאלתי את האימהות שמגיעות אליי לקליניקה במרפאת פנדה, מה זה עבורכן משפחה תומכת הנקה?

באופן טבעי, הרבה דיברו על חשיבות התמיכה של בן/בת הזוג, תמיכה שבאה לידי ביטוי בהכלה של הרצונות והקשיים של האמא המניקה: ״מבחינתי ישר קפץ לי לראש די בבירור שמשפחה תומכת זה בעל תומך, שמקשיב ומבין את תחושות הבטן של האם בכל הקשור להנקה, זורם איתה ולא מלחיץ״. התחושה הזאת של אנחנו צוות, משתפים פעולה למטרה אחת: ״משפחה תומכת הנקה זה שהאבא מקשיב בעצמו לכל הדגשים של היועצת כדי להזכיר לי אותם כשאני טרוטה ולא מרוכזת, ועדיין לתת לי את הקרדיט שאני יודעת מה אני עושה״.

כאמור, גם בדברים הכי בסיסיים יש מקום להיעזר, ותמיד יש איך להקל על המניקה: ״משפחה תומכת הנקה בשבילי זה כשבעלי רואה שאני מניקה הוא מייד דואג לי לבקבוק מים״. לדאוג לאמא לשתייה ואוכל שאפשר לאכול ביד אחת, להחליף חיתול, זמן על הידיים וכל מה שאפשר לעשות שהוא לא הנקה: ״משפחה תומכת הנקה אצלי זה לדאוג לכל הדברים האחרים בבית ובטיפול בתינוקת ובטיפול בי כדי שאוכל להתרכז וללמוד איך להניק״.

המשפחה היא לא רק הגרעין המצומצם. גם ההורים שלך ושל בן/בת הזוג, גם האחים שלכם והסבתות הם חלק ממעגל התמיכה המשפחתי כשזה נוגע להנקה: ״אני חושבת שהתמיכה של המשפחות ממש עוזרת להתמיד עם ההנקה. אצלי זה בא לידי ביטוי במילים טובות שנתנו כל פעם ששאלו אם אני עדיין מניקה וקיבלו תשובה חיובית, שאלות שהלכו והתרבו בעיקר באזור גיל שנה. וגם המשפט הקבוע במשפחה על ה"שמנת" שהתינוק מקבל, שעזרה לו לתפוח מחודש לחודש, או כשאומרים לי שהוא חכם ומתפתח כל כך יפה בגלל ההנקה״. לתת לאמא המניקה את התחושה שמה שהיא עושה לא מובן מאליו. עצם ההכרה במה שהיא עושה מחזקת ומעודדת.

עוד משהו שלא מובן מאליו הוא תמיכה מנשות המשפחה שהניקו: ״אם נניח בצד את כל הקשיים וההתערבויות, אני חושבת שהתמיכה הכי משמעותית שקיבלתי מהמשפחה זה הדוגמה האישית. ההבנה שהן כולן עברו את זה ממש עזרה וגרמה להן גם להבין את המאמץ והקושי שלי. רק לא מזמן הבנתי שכל הנשים מהמשפחה שלי ושל בן הזוג הניקו את כל הילדים שלהן ואני בטוחה שזה תרם למאמץ שלי להניק״.

חשוב לאפשר לאמא להרגיש בנוח להניק, בבית ובכל מקום: ״בחופשת לידה וגם אחריה קיבלתי הרבה עזרה מאבא שלי כי הוא לא עובד כרגע ובזמינות הכי גבוהה. האפשרות להניק בלי סינר היא כמובן הכי נוחה, במיוחד בחודשים הראשונים ההורמונליים עם גלי החום, מה גם שילדתי לקראת הקיץ, ואבא שלי מקבל את זה כדבר הכי טבעי בעולם ולא עושה מזה עניין. מאוחר יותר אחי הקטן חזר מדרום אמריקה וגם לידו אני מניקה בלי סינר, בלי יותר מדי שאלות. אפשר בהחלט להניק בלי סינר ועדיין לשמור על צניעות זה לא ממקום מתריס, פשוט לא להסתיר״.

חשיבות המשפחה התומכת בהנקה ממשיכה גם אחרי חופשת הלידה, מספרת אמא שחזרה ללימודים: ״בן הזוג מאוד מאוד מעודד, הוא ממש משוויץ שהבן שלנו רק יונק (היום בשילוב עם מוצקים) ושמעולם לא טעם תמ״ל, הוא בא אליי ללימודים כדי שאני אניק אותו בהפסקות בימים שהוא נשאר איתו בבית. גם חמותי ששומרת עליו פעמיים בשבוע התגייסה (היא בעצמה הניקה עד גיל חצי שנה ושנה), למדה להאכיל בצורה תומכת הנקה וגם הייתה באה אליי כדי שאני אניק אותו״.

יש אימהות שלא מניקות, אלא שואבות את כל החלב שהתינוקות שלהם מקבלים, שאיבה בלעדית. שאיבה בלעדית מעלה אתגרים נוספים, פיזיים ורגשיים: ״התמיכה העיקרית שקיבלתי היא מבן הזוג שעזר מאוד בכל התחום הלוגיסטי, שטיפה, סטריליזציה, הפשרת מנות בעת הצורך ותעסוקה של הקטנה בזמן השאיבות. בנוסף יש קבוצה מהממת שעד היום (שואבת עשרה חודשים, שלוש שאיבות ביום והיד נטויה) אני נעזרת בה, קבוצת פייסבוק לשואבות בלעדי, מלאה ידע, ניסיון ואין סוף תמיכה ועידוד. אבל בשורה התחתונה מה שנותן לי כוח להמשיך למרות הקושי זה החיוך של הקטנה כשרואה בקבוק חלב שאוב שאני יודעת שזה הטוב ביותר בשבילה״.

היו אמהות שדיברו גם על הילדים הגדולים. אח גדול בבית יחד עם תינוק יונק יכול להיות מצב מורכב: ״המשפחות המורחבות שלנו תומכות מאוד, אבל בעיני הקושי הוא דווקא במשפחה הקטנה שלנו, עם האחות הגדולה שמאוד מקנאה כשהקטנה יונקת.. אז כששתיהן בבית בכל הנקה אני מוצאת את עצמי עם ילדה אחת בכל יד״. לפעמים יש רגעים מרגשים: ״משפחה תומכת הנקה בשבילי זה כשהבת שלי ניגשת לבקש שלוק (בת שלוש). היא יושבת לידי ומסתכלת. מלטפת את הקטן. מנשקת. תמיכה רצינית יש פה. היא שמה אצבע מתחת לפטמה ואני סוחטת לה. היא שמה אצבע בפה ועושה כזה "מממממ טעים…".

ביקשתי גם לשמוע מה היו רוצות לשמוע ולא קיבלו, ואם היו דברים שהחלישו: ״מבחינתי תמיכה משפחתית היא לא רק מהבעל אלא גם מהאמא/חמות של היולדת. בעיקר כשמדובר בדור שלא תמיד הבין את חשיבות ההנקה והיה מאוד מקובל לוותר על ההנקה ולתת תמ״ל. אצלי למשל, אמא שלי לא ידעה לתת טיפים להנקה נכונה וכשהיא ראתה את הבת שלה סובלת ומתקשה בימים הראשונים ישר ניפנפה בטיעונים כמו: ״אפשר לתת תמ״ל, לא צריך להניק בכל מחיר אם את כל כך סובלת, הנה אני לא הנקתי את xxx ומה קרה? יצא בסדר גמור״. זה הדבר האחרון שיולדת שמנסה להניק ונאבקת על זה צריכה לשמוע! כאן צריכה להתבטא התמיכה- לחזק, להגיד לה שהיא יכולה, שהכאבים יעברו ושזה יסתדר״.

יש אימהות שחוו דווקא טענות נגד ההנקה, שהיו צריכות להתמודד מולן: ״מבחינת תמיכת המשפחה בכללי זה נטרול הערות ועקיצות. והלוואי שכל משפחה תתמוך ותעודד ותוריד את מדד הלחץ סביב זה כי על זה לפעמים נשים מפסיקות להניק״.

יש הערות שיכולות לערער ולהחליש אבל גם לעשות ההפך, להגביר את המוטיבציה והנחישות: ״אנחנו במצב שהוא יונק כל שעה וחצי גג שעתיים יום ולילה. מאוד מעייף ועדיין אין לי ספק שהוא עושה מה שטוב לו. אבא של בעלי לעומת זאת דואג להדגיש בפני כולם שזה המצב, כי אני מתעקשת להניק וכנראה שהחלב שלי לא משביע… זה מאוד מערער, מזלזל, פוגע. אם היתה לי קצת פחות נחישות כנראה שכבר מזמן הייתי נכנעת ללחץ ומפסיקה להניק״.

אמא שמתקשה להניק, ומצד שני אומרים לה לתת בקבוק, חווה התמודדות לא קלה: ״משפחה תומכת הנקה זה לא כשאמא שלך וחמתך כל היום אומרות לך הילד רעב, די הוא גדול תתני לו אוכל…״. הרבה פעמים רוצים להקל על האמא, ומהמקום הזה מציעים לה לתת בקבוק במקום להניק. ״מבחינתי תמיכה בהנקה זה כמובן שלא יגידו משפטים כמו ״אולי היא רעבה״, ״אולי החלב שלך לא מספיק לה״ וכדומה, וגם שלא יציעו יותר מדי לתת תמ״ל. בהתחלה זה עולה כהצעה לעזור, אבל בהמשך אני חוויתי את זה כטענה – אני אומרת שקשה מצד אחד ולא נותנת תמ״ל מצד שני, אז איך אני רוצה שיעזרו לי. בפועל יש המון דרכים לתמוך – מלהכין לי אוכל ועד להיות עם התינוקת בזמן שהיא לא יונקת״. נכון, כולם רוצים להאכיל את התינוק. זה כיף ונעים, כנראה יותר כיף מלהחליף חיתול. אבל לפעמים לתת בקבוק זה לא מה שיעזור לאמא ולהנקה, וזה לא מה שהאמא רוצה. ״אצלנו יש תמיכה באופן כללי אבל מידי פעם אמא שלי אומרת לי "כבר הנקת 3 חודשים, זה הגיל שחשוב ואת יכולה לעבור לתמ״ל" או "כבר הנקת 4 חודשים זה יפה מאוד, אולי כדאי שתתני לה עכשיו תמ״ל כדי שלא יסגר לך חלון ההזדמנות". אני יודעת שזה מרצון טוב ומכך שהיא קשובה לדאגות שלי (מאבקים לייצור חלב) אבל זה תמיד קצת מערער. אני בד״כ מסבירה שאם באופן טבעי בגיל הזה תינוק עדין לא ניזון ממוצקים אז אין הצדקה להפסיק עם ההנקה״.

משפחה תומכת הנקה עוזרת לאמא למלא את הצרכים שלה ומכבדת את הרצון שלה להניק, גם אם נראה שהיא מקשה על עצמה יותר ממה שהסביבה חושבת שצריך, בכל שלבי ההנקה. תמיד לאפשר לאמא להניק בנוחות במקום ובאופן שמתאים לה. לקחת בחשבון שהנקה יכולה לקחת הרבה זמן ולא תמיד מספיקות עוד דברים כמו להכין אוכל, לאכול אותו, אפילו להתקלח. אז אמא מניקה תמיד תשמח שמישהו ידאג לצרכים הבסיסיים שלה. הדבר היחיד שרק אמא מניקה יכולה לעשות הוא להניק. אפשר להציע לעזור עם כל שאר משימות הבית והטיפול בתינוק. תגידו להן שהן מדהימות, לפעמים מילה טובה עושה את כל ההבדל. לגדל תינוק זאת עבודה לא קלה, ובלי תמיכה קשה להצליח. תראו לאימהות סביבכן שהן עושות עבודה טובה וחשובה, תעזרו להן למצוא את הדרך שלהן לגדל משפחה חדשה.