הסתיו כאן

הסתיו כאן

מאמר בנושא – הסתיו כאן מאת אפרת זאוברמן Dipl. CM, מטפלת ברפואה סינית ומומחית ברפואה סינית לילדים ותינוקות. לקביעת תור לאפרת זאוברמן צרו קשר בטלפון – 08-8564646

אתמול חזרתי מהצפון, על כביש 6… הפקק הזדחל לו באיטיות, המזגן כבר נהם עייף מחום אוגוסט- ופתאום לצד הכביש… הבחנתי בהם… זקופים, גאים ופורחים – חצבים!! הלב מתרחב, עכשיו זה כבר רשמי – הסתיו כאן.

אמנם עדיין מאד חם, אבל רוחות הערב כבר מבשרות קרירות, ובטבע מתחוללים שינויים קטנים של קצה, והתכנסות…

זמן של סוף והתחלה, ובעיקר של התמרה.

מבחינת הרפואה הסינית, הקיץ – אותו מייצג אלמנט האש, הוא שיא אנרגיית היאנג . החום הגדול מעלה הכול כלפי מעלה והחוצה, ולעיתים אף גורם לדברים קצת לרחוש ולגעוש… (כאבי ראש, וירוס בטן, מצב רוח "החם מזג"…). הקיץ הוא גם הזמן של הלב, של חופש, שימחה שחרור – מפגש והתרחבות.

עם כניסתו של הסתיו, אט אט ובעדינות, דברים מתחילים לנוע פנימה, אל תוך גבולותיהם הברורים. זהו זמן פרידה והיאספות מכל שאינו נחוץ עוד – העלים נפרדים מהעצים, הרוח מנשבת הלאה שאריות צמחים יבשים, ועננים אפורים מגיעים מדי פעם, מסתירים את השמש.

הרפואה הסינית משייכת את הסתיו לאלמנט המתכת, ולאיברים: המעי הגס והריאות. מבחינה פיזית – זו תקופה רגישה למערכת הנשימה והעיכול (אלרגיות, אסטמה, אסטמה של העור, עצירויות, מעי רגיז), מבחינה מנטלית – יש שחווים זמן זה כדכדוך, או סוג של "דיכאון סתיו", הנובע גם מהתקצרות שעות האור.

בילדים ובמבוגרים – זהו זמן מצוין ונכון לחזק את מערכת החיסון, ולהגיע לחורף מוכנים.

החיבור החזק בין גוף ונפש בא לידי ביטוי היטב בתקופות מעבר, בין עונות, ובטח בין שנה חולפת (ועוד איזו שנה חולפת…) לשנה נכנסת.

במקביל לשינויים החיצוניים (מזג אויר, שעות אור, חגים וכד'), מתרחשים שינויים פנימיים בלתי נמנעים, מעצם היותנו בני אדם משתנים ומתפתחים… לעיתים, יכולה להיות זו קריאה, רצון עמוק של האדם.

להיטיב את אורח החיים, להיפטר מהרגלים מזיקים, לדייק את התזונה, להיות קשובים יותר לרגשות ולמחשבות.

בין קיץ לסתיו, בין התרחבות להתכנסות,

קיימת אפשרות.

לבחור מחדש.

בעצמכם.