עקומות גדילה - ילד מודד גובה

מאת ענת תירוש MSc, RD תזונאית קלינית לתינוקות ופעוטות. לקביעת תור לענת תירוש צרו קשר בטלפון – 08-8564646

עקומות גדילה – אימת הביקור בטיפת חלב…

 

כל אמא צעירה מכירה את המעמד הזה: מגיעים לטיפת חלב, מפשיטים את התינוק החמוד ואחות טיפת חלב שוקלת ומודדת אותו. את הנתונים היא מעלה במחשב על עקומות גדילה ואז… הנשימה נעצרת… האמא מחכה לגזר הדין. הוא עלה מספיק או לא עלה מספיק? אני מניקה טוב? הוא אוכל מספיק בקבוקים? בזמן האחרון הוא שתה לי רק 60 ולא את כל ה- 120 שהוא אמור… ימים ארוכים של טיפול בתינוק, לילות ללא שינה, נענועים אינסופיים, ארוחות ארוכות, חיתולים מלוכלכים, פליטות ובכי מצטמצמים לגזר דין אחד – עלה או לא עלה מספיק במשקל?

מוכר?

אז בואו ננסה להבין רגע יחד מה היא בכלל אותה עקומת גדילה מאיימת והאם החשש מפני מעמד שקילת התינוק הוא אכן מוצדק.

עקומות הגדילה בהן משתמשים כיום בקופות החולים הן עקומות גדילה של ה- (WHO (world health organization אשר החליפו בשנת 2014 את העקומות הישנות של ה- (CDC (Centers for Disease Control and Prevention.

למה החליפו? כי עקומות הגדילה הישנות התבססו על דפוסי גדילה של תינוקות אשר הוזנו בתמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות, כלומר- פורמולה בבקבוק), ובמהלך השנים הקהילה הרפואית בעולם הכירה בחשיבות ביסוס עקומת הגדילה דווקא על דפוסי הגדילה של תינוקות יונקים, מאחר וחלב אם הינו ה- gold standard להאכלת תינוקות. תינוקות יונקים עולים במשקל בקצב איטי יותר ומכאן ההבדל המשמעותי בין שני סוגי עקומות הגדילה וההבדל באבחון השמנת ילדים או גדילה איטית מהמצופה.

ואכן, עקומות ה- WHO נחשבות כעקומות גדילה שאינן משקפות רק כיצד ילדים גדלים אלא מראות כיצד ילדים צריכים לגדול, כלומר מהוות סטנדרט גדילה עולמי. עקומות הגדילה החדשות מתבססות על מדידות של מעל 12,000 תינוקות יונקים ובריאים ממקומות שונים בעולם, עם ייצוג של יבשת אירופה, אמריקה הצפונית והדרומית, אפריקה ואסיה.

אז נכון, עקומות הגדילה מהוות כלי חשוב ועיקרי בהערכת גדילה של ילדים, אבל האם זה נכון להתייחס אליהן ככלי יחיד? האם כל תינוק אשר יורד או עולה בעקומות בהכרח יש איזושהי בעיה בדפוס הגדילה שלו? המציאות מראה כי לעיתים קרובות זהו היחס הניתן לעקומות הגדילה – יחס חד מימדי. אם התינוק שלך יורד בעקומות, משהו לא בסדר איתו. אימהות לתינוקות שיורדים בעקומות מונחות, לא פעם, להגביר את צריכת המזון שלו, לעודד אכילה, להעשיר את האוכל ואף להפסיק להניק. כל זאת בכדי שבמדידות הבאות התינוק "יעלה מספיק במשקל".

אבל האם זה תמיד מוצדק?

האם תמיד כשתינוקות יורדים בעקומת הגדילה המשמעות היא שמשהו לא בסדר ואנחנו צריכים "לתקן" אותם?

מאמר לא חדש אבל מאד משמעותי הראה שלא כך הדבר. במאמר זה, שפורסם ב 2004 ב- pediatrics (עיתון סופר נחשב), הראו החוקרים, אשר בחנו את דפוסי הגדילה של קרוב ל- 11,000 תינוקות, כי בשנת החיים הראשונה של התינוק יש שכיחות גבוהה מאד של מעברים בין עקומות הגדילה השונות. בששת החודשים הראשונים מעל 70% (!!) מהתינוקות חצו אחוזונים ובמחצית השנייה של שנת חייהם הראשונה כ- 40% מהתינוקות שינו את אחוזון הגדילה שלהם.

כלומר שהציפייה שלנו שתינוק ייוולד באחוזון מסוים וימשיך עליו ברצף לשארית חייו היא, ככל הנראה, מופרכת מעט. גדילה של תינוק היא הרבה יותר מרצף של נקודות על האחוזונים. בבואנו לבחון האם תינוק גדל כראוי צריכות להישאל עוד המון שאלות בדרך: איך הוא מתפתח? האם הוא רגוע? האם הוא מסוגל לשינה טובה בהתאם לגילו? איך הוא יונק/אוכל? מהם דפוסי ההאכלה בינו לבין אמא/אבא? ועוד ועוד שאלות שהתשובות להן משרטטות תמונה שלמה ומורכבת ולא חד מימדית.

זה נכון שאם התינוק שלך שובר עקומות גדילה, בהחלט צריך וחשוב לבחון את המצב אצל איש מקצוע. אך יחד עם זאת, אין כל טעם להיכנס בחרדה אל הפגישה בטיפת חלב ולצאת ממנה שוב עם דמעות בעיניים… כי אחרי הכל, זהו רק עוד פרמטר אחד מיני רבים ויש סיכוי לא רע שהתינוק שלך גדל מצוין, רק לא בדיוק בדיוק לפי הסטטיסטיקה.