נוירופידבק ביופידבק

מאמר בנושא נוירופידבק כשיטה לטיפול ב – ADHD/ADD, מאת שלי יונגמן – מכון ביוקשב.

הלוקים בהפרעת קשב (ADHD/ADD) סובלים בין היתר מחוסר תשומת לב לפרטים, חלימה בהקיץ, חוסר ויסות עצמי, היפראקטיביות ואימפולסיביות. סימפטומים אלו משפיעים על תחומי חיים נרחבים ופוגעים בהתמודדות במסגרות חינוכיות, חברתיות ותעסוקתיות.

הטיפולים המוצעים כיום להפרעת קשב וריכוז הינם רבים ומגוונים. החל מטיפול תרופתי ועד לטיפולים משולבים ולרפואה משלימה.

הטיפול הרווח ביותר הנו עדיין הטיפול התרופתי.

מתילפנידאט או ריטלין בשמו המסחרי הינה התרופה הנפוצה בקרב הציבור. השימוש בריטלין משפיע לטובה על כושר הריכוז והתזזיתיות אולם השפעות אלו הנן זמניות ואינן מטפלות בשורש הבעיה. יתרה מזאת, לטיפול התרופתי נלוות תופעות לוואי רבות המתבטאות בין היתר בקשיי הרדמות, אי שקט, חרדות, שינוים במצב הרוח, הופעה או החמרה של טיקים וכל זאת עוד מבלי שדיברנו על סוגיית המינון וההסתגלות הפיזיולוגית.

בעוד הטיפול התרופתי הוא נקודתי ואינו מאפשר למידה לטווח הארוך מציעות הגישות הקוגניטיביות-התנהגותיות מגוון רחב של טיפולים במטרה לגרום לשינוי ארוך טווח ולצייד את המטופל בכלים להתמודדות וצמיחה.

ישנה חשיבות רבה להבנת התמונה בכללותה לפני שמחליטים על טיפול נכון. הטיפול ההתנהגותי דורש התמדה ושיתוף פעולה מצד המטופל והוא נדרש להשקיע משאבים, לרצות את השינוי ולהרגיש סיפוק והנאה.

הטיפול בנוירופידבק מבוסס על הגישה ההתנהגותית.

מה זה נוירופידבק?

נוירופידבק (משוב נוירולוגי/עיצבי) הוא ענף בתחום הרחב של ביופידבק. בשיטה זו ניתן למטופל משוב, בזמן אמת, על הפעילות החשמלית של מוחו.  המשוב הוא מיידי, עקבי ותדיר על כל ביצוע נכון של פעילות מוחית והלמידה מתרחשת תוך כדי שיתוף פעולה, מוטיבציה והתמדה מצד המטופל שלוקח חלק אקטיבי בתהליך.

המחקר בנוירופידבק מתבסס על הידע בתחום מדעי המוח לצד התפתחויות טכנולוגיות נרחבות  והשימוש בו בעשורים האחרונים צובר תאוצה וזוכה להצלחה רבה.

בשיטה זו נעשה שימוש בטכנולוגית EEG (אלקטרוצפאלוגרם) המאפשרת לדגום את הפעילות החשמלית המוחית של המטופל, לתת משוב חיובי על פעילות תקינה ובכך לחזק פעילות זו ולגרום לשינויים בפעילות המוחית בכללותה.

דפוסי ה- EEG השונים משקפים מצבים מנטאליים שונים, נורמאלים או פתולוגיים והטיפול נשען על עקרונות יסוד בנוירופלסטיות מוחית לפיהם שינוי בדפוס פעילות מוחית יוביל לשינוי בהתנהגות.

בקרב רוב הלוקים ב-ADHD נמצא עודף פעילות של גלים בתדר נמוך. במילים אחרות מדובר בתת פעילות בעיקר באזורים פרונטליים ומרכזיים וניתן לראות דפוס זה בבדיקת QEEG שנעשית בתחילת התהליך הטיפולי.

הבדיקה מאפשרת לזהות את הדפוס המוחי הספציפי ולבנות פרוטוקול טיפולי מתאים.

באלו תסמונות ניתן לטפל באמצעות נוירופידבק?

באמצעות נוירופידבק ניתן לטפל בתסמונות כגון: חרדות, דיכאון, אפילפסיה, ADHD/ADD, PDD, פגיעות ראש, הפרעת ויסות חושי (SMD) ועוד.

מעבר לטיפול בתסמונות קליניות מטפלים בנוירופידבק גם באוכלוסיות מגוונות ששואפות לשפר תפקודים מוחיים ושעיסוקם דורש להגיע לשיא היכולת בפרק זמן קצר כמו למשל ספורטאים, מוזיקאים ואמנים הנדרשים לגייס ברגע אחד את מלוא היכולת המנטלית. תחום זה נקרא Peak Performance .

מהלך הטיפול:

במהלך האימון המטופל מקבל משוב דרך משחק מחשב או צפייה בסרט ובכל פעם שמתקיים תנאי מסוים, המחשב מגיב בצליל וצבע ומאפשר התקדמות.

אורך הטיפול כ- 30-40 דק'.

למי מיועד הטיפול?

הטיפול מתאים לילדים מגיל 6, לנוער ולמבוגרים אשר מעוניינים לשפר את איכות חייהם.

מדובר בטיפול ידידותי, אינו פולשני במטרה להשיג שיפור לטווח הרחוק.

לקריאה נוספת אודות נוירופידבק הקליקו כאן