טיפול רגשי בגיל הרך

טיפול רגשי בגיל הרך מאת רינת כץ MSW, פסיכותרפיסטית לילדים ומומחית לטיפול בגיל הרך לקביעת התייעצות וקביעת פגישה עם רינת כץ צרו קשר בטלפון – 08-8564646

טיפול רגשי בגיל הרך – מתי לפנות לטיפול עבור ילדכם?

מאז פרוץ מגפת הקורונה עוברת על כולנו תקופה מטלטלת, המעוררת תחושות מצוקה, חרדה, מתח ואי ודאות.

כל אלו אינם פוסחים גם על הילדים הצעירים החווים את הקשיים דרך השינויים בסביבתם הקרובה (יש גן, אין גן, קפסולות, סגר) או דרך מצוקתם של הוריהם.

ילדים צעירים עלולים לחוות מצוקה נפשית מסיבות שונות. לעיתים מדובר באירועי חיים נורמטיביים בתוך המשפחה ובסביבה הקרובה (כמו מעבר דירה, מעבר מסגרת חינוכית, לידת אח, גירושי הורים), לעיתים מדובר בתגובה לחוויות קשות (כמו אובדן או פרידה מדמות משמעותית, ואירועים טראומטיים), לעיתים כמו בימינו אלו, משבר כלל עולמי, ולעיתים קשה להצביע על אירוע מסויים אך הילד מוטרד במחשבות, פרשנות שהוא נותן לחוויות סביבו, פחדים שונים ועוד הרבה סיבות נוספות.

ילדים צעירים מתקשים לבטא במילים את המצוקה והקושי שהם חווים. במקום זאת ניתן לזהות ביטויים התנהגותיים המרמזים על מצבו של הילד, כמו:

  • ריבוי התפרצויות בכי והתפרצויות זעם.
  • בעיות גמילה או נסיגה לאחור לאחר שכבר הושלמה הגמילה.
  • קשיים בהירדמות ושינה.
  • קשיי פרידה מההורים בגן.
  • קשיים חברתיים וקשיים בהשתלבות במסגרת החינוכית לאורך זמן.

כל אלו מעוררים לרוב קשיים משמעותיים בהתמודדות היומיומית עם הילד בבית ויוצרים תחושות תסכול, כעס, דאגה ואכזבה הן אצל ההורה והן אצל הילד.

הורים רבים מתלבטים לגבי הצורך בפנייה לטיפול בגיל הרך:

  • אולי "הילד יגדל קצת וזה יעבור"
  • אולי עדיף להתמודד לבד?

במקרים רבים אכן מדובר במשבר חולף שההורים צולחים לבד או בעזרת הצוות החינוכי בגן. במקרים אחרים, כשהקשיים נמשכים, נראה כי מדובר בצרכים רגשיים והתפתחותיים של הילד שאינם מקבלים מענה, ואלו ימשיכו לקבל ביטויים התנהגותיים קשים ושונים, עד שהילד יקבל מענה למצוקה שמאחורי הסימפטומים.

התערבות מקצועית מוקדמת מסייעת לילד לחזור למסלול התפתחות תקין (לפני שתתקבע פגיעה בדימוי העצמי או ביחסים עם משפחתו והסביבה) ומאפשרת לילד להתפנות למשימות ההתפתחותיות התואמות את גילו.

אם אתם מתלבטים לגבי הצורך בטיפול רגשי לילדכם, מומלץ להיוועץ באיש מקצוע ויחד איתו לבחון את הקושי של ילדכם, הרקע להתפתחותו וכיצד הוא משפיע על חייו, תפקודו ועל סביבתו.

טיפול רגשי בגיל הרך נעשה באמצעות טיפול דיאדי (הורה וילד), טיפול במשחק, ולעיתים הדרכת הורים ללא טיפול ישיר בילד.

ההורים הם הגורמים המשמעותיים ביותר בחייו של הילד ומכירים אותו טוב מכולם, ולכן הטיפול מלווה תמיד בהדרכת הורים.