תחלואת קיץ - ילד אוכל ארטיק

תחלואות קיץ בילדים

מאמר בנושא – תחלואת קיץ בילדים מאת: ניר יחזקאל, מומחה ברפואה סינית לילדים ותינוקות. לקביעת תור לניר יחזקאל צרו קשר בטלפון – 08-8564646

הקיץ כבר כאן – ואי אפשר להתעלם ממנו! הימים הארוכים, השמש הקופחת, החום והלחות הדביקה, הם חלק ממאפייני הקיץ בארצנו. ע"פ הרפואה הסינית נחשב הקיץ לתקופה של שיא האנרגיה, אשר לאחריו תחל תקופת דעיכה (סתיו), אחר כך תקופה של התכנסות ואגירה (חורף),לאחר מכן תקופת צמיחה ופריחה (האביב) וחזרה חלילה.

לכל עונה האופי שלה וכך תחלואותיה. לאחר ההתמודדות עם מחלות החורף אצל ילדים, הרבה הורים נושמים לרווחה עם בוא הקיץ, אך גם לקיץ מגוון מחלות הקיץ האופייניות לו.

הצטננות – אז נכון, החורף אמנם עבר, אך שהייה ממושכת במקומות ממוזגים, שינוי טמפרטורה קיצוני (מחום לקור) ואפילו תזונה קרה מדי, עלולים להוביל להתקררות וצינון. כדי למנוע זאת, עדיף לא לקרר את הבית וחדר הילדים יתר על המידה. מומלץ שהטמפרטורה תהיה בסביבות 24-25 מעלות ולא פחות. תדאגו לכבות את המזגן מדי פעם ולאוורר את הבית. לגביי תזונה קרה מדי, עדיף להימנע מאכילה מרובה של ארטיקים וגלידות ותזונה בטמפרטורה קרה מדי (לדוגמא: פירות).

עקיצות – בקיץ כמות החרקים והיתושים עולה. הילדים שוהים יותר זמן בחוץ, לבושים בבגדים קלים וחשופים לעקיצות. למרות שעקיצת יתוש אינה גורמת נזק משמעותי, היא יכולה לגרום לאי נוחות או לזיהום חיידקי משני. כדי לשמור על הילדים מפני עקיצות ניתן למרוח תכשירים דוחי יתושים טבעיים  המותאמים לתינוקות ולילדים (לדוגמא: שמן צינטרונלה). במקרה של עקיצה, עדיף לקרר את האזור וניתן למרוח חומר מרגיע כמו אלוורה.

שלשולים והקאות – הטמפרטורה והלחות הגבוהה מהוות קרקע פורייה לריבוי חיידקים. מזהמים שונים (וירוסים וחיידקים) הגורמים לשלשול והקאות נפוצים מאד בחודשי הקיץ. תינוקות וילדים רגישים יותר, הן מבחינת הנטייה להידבק והן מבחינת הסיכון להתייבשות. על מנת למנוע זיהום זה, יש להקפיד על רחיצת ידיים לפני ואחרי ארוחה, לאחר החתלה וביקור בשירותים. כמו כן, כדאי להימנע מאכילת מזונות שעמדו בשמש ובחום, מחוץ לקירור בזמן ממושך. עיקר הטיפול הוא במתן נוזלים כדי למנוע התייבשות ומתן תזונה בסיסית.

דלקת אוזן חיצונית – אחד הבילויים הנפוצים לילדים בימי הקיץ החמים הוא להשתכשך במי הבריכה והים. מי הבריכה והים עשירים בחיידקים ושהייה ממושכת במים עלולה לגרום לדלקת בתעלת האוזן החיצונית. כאב או גרד באוזן, הפרשה וירידה בשמיעה, הינם התסמינים העיקריים לדלקת. מומלץ להימנע מכניסת נוזלים לאוזן על ידי שימוש באטמי אוזניים ולאחר הרחצה, יבשו היטב את האוזניים. אם הילד החלים מדלקת אוזניים, מומלץ לחכות מספר ימים לפני שהילד ישוב להיכנס למי הים או הבריכה.

ולסיום, הקיץ היא תקופה מאתגרת ולעתים מעייפת ומתישה, לכן חשוב להיות ערניים, לשים לב ולשמור על ילדינו!

בנוסף, הקיץ היא תקופה מצוינת לחיזוק הקשר המשפחתי. בילוי משותף יכול להיות חופשה, אך גם יכול להיות ארוחת ערב משפחתית, העיקר לבלות זמן יחדיו, בחיק המשפחה ולצבור חוויות משותפות.

שיהיה לכולנו, קיץ בטוח ונעים!