מוכנים לכיתה א?

מאמר בנושא הכנה לכתה א' מאת דנה בלוך MBA BCBA, מנחת הורים בכירה, מנתחת התנהגות מוסמכת

 הכנה לכתה א' אין נכין את הילדים שלנו בצורה הטוב ביותר ?

מי שחושש מכניסת ילדו לכיתה א', בעיקר אם מדובר על ילד ראשון, שירים את היד. לדעתי רובכם הרמתם יד, אז שלום רב, אתם בחברה טובה. הגיוני וטבעי להילחץ ולחשוש מכל שינוי ומעבר עבור ילדינו, בטח כשמדובר על אחד המעברים היותר משמעותיים עבורם, מהגן לכיתה א'.

אבל חשש, כמו כל חשש, ניתן להפגה בעזרת ידע ומוכנות וזו המטרה של המאמר שלי.

הכל מתחיל בהתארגנות נכונה

יש אנשים שהתארגנות היא דבר שפשוט עבורם וכאלו שצריכים סיוע, בכל מקרה התארגנות נכונה תקל עלינו להתחיל את כיתה א' ברגל ימין, לסגל הרגלים נכונים ובכך להתכונן גם נפשית ולהפיג את החששות של ילדינו ושלנו.

ואלו הנקודות שיש לשים לב אליהן בהתארגנות נכונה:

 • מתי מתחילים – חשוב ללכת לישון בשעה סבירה ולקום בשעה הקרובה לשעת הקימה בזמן ביה"ס, כבר בשבועיים האחרונים לחופש הגדול, מקווה שהשכלתם לעשות זאת.
 • שעות שינה – באותו הקשר, חשוב להקפיד על שעות השינה של ילדינו. חשבו אחורה מתי הילד שלכם צריך ללכת לישון -ילד בגילאי 5-12 זקוק בממוצע לכעשר שעות שינה בלילה. ותכננו את זמני רוטינת הערב בהתאם לכך.
 • התארגנות בוקר יעילה ונינוחה – חלקכם לא יבינו על מה אני מדברת ואחרים יקראו את הפסקה הזאת מספר פעמים. הדרך בה הבוקר שלנו מתנהל יכולה להשפיע על המשך היום ולכן חשוב שהבוקר יתנהל ביעילות ובנינוחות:
  • ערב קודם – כל מה שאפשר לעשות ערב קודם לכן, עשו ערב קודם לכן – בחרו עם הילדים בגדים, אם זה נושא בעייתי – תנו שתי אפשרויות מתוכן הילד יבחר ובבוקר – "בלי חרטות", הכינו מערכת, אפשר להחליט בערב מה ימרח בכריך בבוקר ומה הילד יאכל לארוחת הבוקר.
  • קומו מספיק זמן לפני ילדיכם, בעיקר אם הם קטנים וזקוקים לעזרתכם. לא, אי אפשר להתארגן ביעילות וברוגע במקביל אליהם. נכון, אולי תפסידו עוד 20 דקות שינה, אבל לשתות קפה בשקט בבוקר לפני שהבית קם, משנה את כל הבוקר, מניסיון. קומו, התארגנו, שתו קפה ואז גשו למלאכת ההשכמה.
  • שחקו איתם את משחק נצחון הטיימר – כוונו להם שעון ל-20 דקות ואמרו להם שבזמן זה הם צריכים להספיק לקום, לצחצח שיניים ולשטוף פנים, להסתרק, להתלבש ולנעול נעליים וכל זה לפני שהשעון/ טיימר מצלצל. עודדו אותם על שיתוף פעולה, החמיאו להם כמה שיותר. אפשר לצייד אותם ברשימה הדברים שהם צריכים לעשות על גבי לוח מחיק אישי. כל דבר שהם סיימו, לדוגמא צחצוח שיניים, שיסמנו לעצמם V, זה מאוד עוזר בעיקר לאלו עם קשיי ההתארגנות וחוסר מיקוד. אם הם עמדו בזמנים, אפשר לצ'פר אותם במשחק שהם יוכלו לשחק, כן, אפילו במחשב או באייפד כאשר אתם מקבלים את הזמן כמובן מראש. אם לא עמדו בזמנים, אין משחק.
 • הקפידו על סדר יום קבוע גם אחה"צ ובערב – ארוחת צהרים, מעט מנוחה, שיעורי בית ורק אז משחקים, טלויזיה וכל היתר. הקפידו על הסדר הזה מהתחלה. כמו צחצוח שיניים, שיהפוך למשהו אוטומטי ואל תוותרו על כך מלכתחילה. אם אין שיעורי בית, תנו להם לעשות משהו קצר שקשור ללמידה – לעבור על החומר לדוגמא ובכל מקרה זה הזמן לסדר את המערכת ליום המחרת.
 • שיעורי בית – רק בחדר ליד שולחן בסביבה שקטה ומסודרת. אם הילד מתקשה בארגון, סדר עדיפויות והתחלה, "הזניקו" איתו את שיעורי הבית – הוציאו את המקצועות בהם היו שיעורים ותנו לו להתחיל במקצוע שקל לו בו, זה יצור אצלו חווית הצלחה. לשיעורי הבית אקדיש מאמר שלם באחד מהניוזלטרס הבאים שלנו.
 • איך היה בביה"ס? – יש המון חוויות בביה"ס, חלקן טובות יותר וחלקן פחות. חשוב להנחיל בבית הרגל לשתף במה שהיה. לדוגמא בזמן ארוחת ערב משותפת בה כולם יושבים יחדיו נינוחים. שתפו גם אתם ביום שלכם, זה יתן לילדיכם דוגמא ראויה.

והכי חשוב – חזקו ושבחו את ילדיכם כמה שיותר, גם ביום גרוע, יש נקודות אור. זכרו שאם אתם חוששים, סביר להניח שגם לו לא קל, תנו לו תחושה שרגשותיו הם לגיטימיים ואתם שם בשבילו ואם הוא ישתף אתכם, תוכלו תמיד לעזור לו.

צרו קשר טוב עם המחנכת שלו, כוונותיה טובות והיא שם בשביל ילדיכם, עבדו איתה ביחד, האמינו לי, גם היא רוצה בכך.

ובעיקר, שיהיה בהצלחה.

שלום כיתה א!