יום האשה

מאת דנה בלוך MBA BCBA, מנחת הורים בכירה, מנתחת התנהגות מוסמכת

לפחות יום אחד בשבוע היי רק אישה!

בתור מנחת הורים, מגיעים אלי הורים רבים במטרה לקבל כלים להתמודד בצורה יעילה ונכונה עם ילדיהם ולשפר את האוירה בבית. פעמים רבות חלק גדול מהעול נופל על האישה, גם אם הבעל חולק במטלות הביתה, המון פעמים האישה היא המוח המתכנן וגם המנוע המוציא לפועל את כל מה שצריך בבית. לא סתם רצה כבר שנים ברשת ה"בדיחה" על האישה שאומרת שהיא הולכת לישון ובדרך מהסלון למיטה היא אוספת את הצעצועים מהסלון, שמה מכונת כביסה, שוטפת כוסות אחרונות שנשארו בכיור, מכסה את הילדים, הבנתם את המסר….אחרי שעה היא נכנסת למיטה. הבעל קם, אומר שהוא הולך לישון, נכנס למיטה ונרדם. ומראש אני מתנצלת בפני הגברים שבביתם זה הפוך, אני עושה כאן הכללה.

לפעמים, מעבר להנחיה שאני נותנת להורים כיצד להתנהל עם הילדים, כיצד להגיב נכון להתנהגויות מסוימות ומאילו התנהגויות יש להתעלם, במסגרת סדר יום נכון שאני מלמדת בבית, אני מבקשת מהאישה לקחת לעצמה לפחות שעה בשבוע לעצמה, לנשום עמוק, לעשות משהו שהוא רק שלה, לפעמים אני רואה שצריך להכניס ללו"ז גם פגישה זוגית, רק של ההורים, אבל בדרך כלל זה בנוסף לשעה, לפחות שעה בשבוע לאישה לבד, הרווח לא רק לאישה אלא לבית כולו הוא עצום.

את יום האישה, בשונה מיום האם, עדיין לא לקחו לנו ואני חושבת שאנחנו צריכות לאמץ אותו ביתר שאת לחיקנו, קצת כמו שמתייחסים אליו בבריה"מ לשעבר, שם נהוג להביא לאישה פרחים ביום זה. ואני אומרת, אל תחכי ליום האישה, החליטי על יום קבוע בשבוע, אחד לפחות, שעה לפחות, שבו את שמה את עצמך ראשונה. ביום הזה תזכרי שאת קודם כל האישה הנהדרת שאת, עם התחביבים שלך, האהבות שלך, הרצונות שלך, את רוצה לעבור בסלון בדרך לשולחן האיפור ולא להרים שום דבר בדרך. להתיפייף קצת ולצאת לעשות כל מה שעושה לך טוב – ללכת לחוג ריקוד, לצאת עם חברה, לצאת לריצה, ללכת לנסות את כל האיפור בחנות, לקרוא ספר בבית קפה, ללכת ים. כל אחת ומה שעושה לה טוב.

אני יודעת שאת צריכה איזה ראציונל בשביל לא להרגיש רע עם עצמך, על אותן שעות שאת מרגישה שאת גונבת, אז הנה לך ראציונל – רק אם תשכילי לקחת לעצמך את הזמן הזה, יהיו לך את האנרגיות הנדרשות לתת את כל כולך בבית ולהמשיך לנהל אותו באותה יעילות ומרץ. במרוץ החיים, אנחנו שוכחות להיות לרגע רק אנחנו, לא בתפקיד, לא האישה של, לא אמא של, הבת של, המורה של, המנהלת של, רק את! והאמיני לי, גם בעלך ירוויח מזה. אנחנו כל כך עסוקות בלהיות בתפקיד האמא, שאנחנו שוכחות שלפני שהגיעו הילדים, היינו נשים, היינו מאהבות, הרשנו לעצמנו להתפרע, להיות סקסיות, לחשוק ולהיות נחשקות. זה לא נעלם, זה עדיין שם ודווקא זה המקום ממנו אנחנו צריכות לנקות את האבק ולחזור לשם.

אז יאללה, התחילי מיום האישה, לבשי את הבגדים שעושים לך טוב, קבעי פעילות מהנה, מרגשת ובעיקר מאווררת והיי האישה שאת, הרווחת את זה ביושר!

יום אישה שמח לך אישה נפלאה ואהובה.