כאבים בהנקה

קושי בהנקה הינה הסיבה השכיחה ביותר לביקור אצל אוסטאופת עבור נשים שהרגע ילדו. אימהות רבות מעדיפות להאכיל את היילוד שלהן בצורה הטבעית ביותר אך לעיתים קרובות  הן נתקלות בקושי רב שמלווה בכאבי הנקה ובתסכול.

תפקיד האוסטאופתיה הוא לפתור את ההפרעה הפיזיולוגית התפקודית קרי הקושי בחיבור, מציצה ובבליעה. לכן מטרת הטיפול הוא לאפשר לתינוק לינוק בתנאים אופטימליים, ללא כאבים בהנקה לאם יחד עם פעולת הנקה אפקטיבית מצד התינוק.

הראייה האוסטאופתית הינה ראייה הוליסטית. לכן כאשר תינוק מגיע לטיפול מתחילים בבדיקה כללית על מנת להבין ולמצוא איזה רקמות גורמות לקושי בהנקה.

הדבר הראשון הוא הסתכלות כללית. תינוק אשר מתקשה למצוא תנוחה נוחה להנקה יתקשה לתפקד. לאחר מכן נבדוק את התפקוד הספציפי, כלומר האם התינוק מצליח לפתוח מספיק את הפה, מסוגל ליצור וואקום סביב הפטמה, את היכולת להביא את הלסת קדימה ולמטה, ואת תנועות הלשון. בזמן היניקה מעורבים 40 שרירים ושבעה עצבים שונים לכן יש חשיבות רבה בתפקוד המיטבי של כל מערכת בנפרד וסנכרון מדויק בין כולן.

הטיפול והבדיקה נעשים על ידי טכניקות מגע מאוד עדינות. המטרה היא ליצור שחרור ותנועה  ברקמות המשבשות את פעולת ההנקה. לכן התינוק אינו חווה כאב אלא הרפיה. לרוב השיפור הוא מיידי והאם מרגישה הקלה והכאבים בהנקה פוחתים כבר תוך כדי הטיפול.

מעבר לעזרה שהאוסטאופת מעניק לאם על ידי שיפור בהנקה ומניעת כאבים בהנקה, הטיפול משמש גם כבדיקה והערכה כללית של תפקוד היילוד. למשל העדפת השד מצד התינוק מעידה על העדפת צד בתנועות צוואר שעלול להוביל להטיית ראש (טורטיקוליס). הורדת המתח באזור בית החזה והבטן ואיזון לחצים הוא תחילת הטיפול עבור גזים, עצירויות, פליטות וכו'.

כאשר מטפלים בתינוק ומאפשרים לו לינוק במנח נוח כשהגוף שלו רפוי, אנחנו בעצם מאזנים את פעילות השרירים שלו בכל הגוף. על ידי כך אנחנו יוצרים ומעודדים התפתחות מוטורית איכותית, והתינוק יוכל להתקדם לרכישת מיומנויות מוטוריות נוספת כמו היפוך, זחילה ויותר מאוחר התיישבות, קימה והליכה. בנוסף הענקת פעילות תקינה של שרירי הפה מנטרלים חלק מהסיבות להפרעות אף אוזן וגרון, הפרעות בליעה והפרעות דיבור.

טיפול אוסטאופתי במרפאת פנדה:

דן שניידר D.O, אוסטאופת מומחה, מטפל בילדים ותינוקות, נשים ונשים בהריון