המשפחה ברפואה הסינית

מאת: ניר יחזקאל, מומחה ברפואה סינית לילדים ותינוקות. לקביעת תור לניר יחזקאל צרו קשר בטלפון – 08-8564646

כולנו חלק ממעגל משפחתי. במהלך החיים המעגל הזה עובר שינויים. אצל רובנו הוא מתרחב, משיק עם מעגלים נוספים ואצל חלקנו הוא לעתים מצטמצם. המעגל המשפחתי יכול להיות מאופיין בקשר גנטי, אך לאו דווקא. ישנם מצבים שלא קיים קשר גנטי (אימוץ, חברות) ועדיין נראה קשר משפחתי חזק אף יותר. למשפחה דפוסים רבים וסביר להניח שלכל אחד יש הגדרה שונה לשאלה: מהי משפחה? אך לכולם מכנה משותף – המשפחה מהווה בסיס המושרש על תרבות וערכים. אצל רובנו המילה משפחה מעלה קונוטציה של בית, חום ואהבה.

על פי תורת "חמשת האלמנטים" ברפואה הסינית המשפחה והבית קשורים לאלמנט האדמה. האדמה היא בסיס יציב ואיתן המהווה תמיכה, הזנה וקרקע פורייה המאפשרת צמיחה. האדמה, על אף היותה קרקע יציבה, היא גם הציר המאפשר שינוי. כשיש לנו בסיס חזק, תומך ויציב, יש לנו את היכולת ליצור שינויים ולצמוח.

במציאות בת זמננו, המשפחה והבית עדיין מהווים בסיס חשוב להתפתחות כל בני המשפחה (ילדים, הורים ואפילו סבים וסבתות). לעיתים, חיי היום יום העמוסים של ההורים ושל הילדים באים על חשבון הזמן המשפחתי. אין ספק כי במציאות שכזו יש צורך לחזק ולתחזק את זמן המשפחה המשותף.

איך ניתן לשפר ולחזק את זמן המשפחה המשותף:

  • ארוחות משפחתיות – מומלץ למצוא ימים קבועים במהלך השבוע שבהם מתכנסת המשפחה לארוחת ערב משותפת, שבה חולקים את חוויות היום של בני המשפחה.
  • השלמת הזמן החסר – במידה וההורה נשאר מאוחר בעבודה ולא הספיק לראות את הילדים לפני השינה, ניתן למצוא זמן "פיצוי" לילד, כמו פיזור הילדים במסגרות בבוקר למחרת.
  • זמן בילוי משותף – פעילות אקטיבית יחד: טיולים, משחקים משותפים ואפילו פעילות גופנית.
  • מתן תשומת לב – לפעמים מספיקה מילה טובה, חיבוק או אפילו חיוך קטן, כדי לספק לבן המשפחה את החיזוק שהוא כל כך צריך!

 

יום משפחה מחבק ושמח 🙂