ילד במשפחה מעשנת

מאת: ענת טל – נטורופתית והרבליסטית קלינית. לקביעת תור לענת טל צרו קשר בטלפון – 08-8564646

בישראל בכל שנה נפטרים כ- 8000 אנשים מעישון סיגריות. מתוכם כ-800 אנשים נפטרים כתוצאה של עישון כפוי (עישון פאסיבי). המשמעות של זה היא שישנם אנשים שבחרו לא לעשן ועדיין ניזוקים מסיגריות באופן החמור ביותר שניתן לתאר.

רגישים במיוחד להשפעות עשן הסיגריות (וזה כולל גם נרגילות) הם ילדים ותינוקות. גוף קטן – השפעה גדולה. מה שעבורנו נחשב לכמות קטנה של רעלים, עבורם מדובר בסכנת חיים.

הנתונים המחרידים האלו ממחישים זאת:

9 מתוך 10 אימהות לתינוקות שמתו מוות בעריסה מעשנות.

הסיכון של אימהות מעשנות לאבד תינוק כתוצאה ממוות בעריסה הוא פי 4.

לפני מספר שנים גילו השפעה נוספת של עשן הסיגריות ע"י עישון יד שלישית. מדובר על אדם שסיים לעשן, אבל חלקיקי עשן הסיגריות עדיין נמצאים על הבגדים שלו (ועל קירות החדר, שטיחים, וילונות וכו'). ברגע שאדם אחר מריח את ריח העשן, זה אומר שאותם חלקיקים מגיעים אליו לריאות. הדבר הזה קורה גם כשההורים מקפידים לא לעשן ליד הילד, אבל מרימים אותו עליהם מיד לאחר סיום עישון הסיגריה ולכן לא מונעים ממנו עישון כפוי כמו שחשבו.

אז מה עושים כדי לשמור על הילדים במשפחה מעשנת?

התשובה המתבקשת היא כמובן להפסיק לעשן לגמרי – לחיי הורות ארוכה יותר, בריאה יותר ורגועה יותר.

ואם בכל זאת ממשיכים לעשן חשוב להקפיד על מספר כללים:

לעולם לא לעשן בתוך הבית.

לזכור! האוויר לא נעצר באמצע. אם יוצאים לעשן בחוץ, להקפיד לסגור את הדלת וחלונות הבית כדי למנוע מעשן הסיגריות להיכנס לבית.

אם מעשנים בחוץ, וגם הילדים איתכם – להקפיד על מרחק רב מהילדים, ועדיף בכלל לא בשדה הראייה שלהם.

לבקש מהילדים להגיד לכם אם הם מריחים את עשן הסיגריות. כך הם ידעו להימנע מסביבת מעשנים.

איך מונעים מהילדים להפוך למבוגרים שמעשנים בעצמם?

קהל היעד העיקרי של חברות הסיגריות הוא ילדים ובני נוער. קל להשפיע עליהם וייקח זמן עד שיחלו וימותו. הם לקוחות אידיאלים (צריך להחליף את ה-8000 שמתים כל שנה). חברות הסיגריות משקיעות הרבה כסף כדי להשפיע על בני הנוער. החוק בישראל מגביל מאוד את יכולת הפרסום של מוצרי טבק ולכן יהיה קשה לזהות את הפרסומות שמגיעות אל הילדים שלנו. הן יכולות להסתתר בסדרות ובסרטים, במשחקי מחשב, בכל מיני כתבות ממומנות ע"י חברות הסיגריות ובצורת סיגריות אלקטרוניות. מהסיבה הזאת חשוב לדבר עם הילדים בהתאם לגילם על נזקי הסיגריות ועל הדרכים שבהן חברות הסיגריות מנסות לשכנע אותם להתחיל לעשן. אם אתם מעשנים בעצמכם, תוכלו לספר על ההתמכרות ועל הרצון להפסיק לעשן.

אם יש לכם ילדים בני 13 ומעלה, וודאו שעברו בבית ספר הרצאה על מניעת עישון. ההרצאות ניתנות בחינם לבתי הספר מטעם האגודה למלחמה בסרטן.

הפסקת עישון משפרת את הבריאות בכל גיל – זה אף פעם לא מאוחר מידי. ישנן שיטות רבות להפסקת עישון ומומלץ להיעזר בהן ולהתחיל לשקם את המצב הבריאותי באמצעות רכישת הרגלים חדשים ובריאים יותר.

יום משפחה בריא ושמח 😊

ענת טל – נטורופתית והרבליסטית קלינית

מרצה מטעם האגודה למלחמה בסרטן על מניעת עישון ואורח חיים בריא