יתר לחץ דם

יתר לחץ דם – הרוצח השקט

יתר לחץ דם כרוני הינה מחלה שכיחה שבה ערכי לחץ הדם הנמדדים, גבוהים מסף מסוים.

יותר משליש מהמבוגרים יסבלו ממחלה זאת ומעל גיל 50, השכיחות אף גבוהה יותר.

כיצד ניתנת ההגדרה של יתר לחץ דם?

אנו משתמשים במד לחץ דם למדידה. לצורך כך, נשתמש במד שנמצא מתאים ותקין לצורך הבדיקה.

מדידת לחץ דם מדויקת נעשית עם שרוולית על זרוע היד. חשוב לזכור שהמטופל חייב להיות במנוחה.

יש להימנע משתיית אלכוהול או עישון בדקות שלפני בדיקת לחץ דם.

מדי לחץ דם ביתיים המושמים על שורש כף היד, הינם פחות מדוייקים ואינם מומלצים באופן כללי. חשוב למדוד מספר פעמים במספר ביקורים שונים על מנת להגדיר מטופל כסובל מיתר לחץ דם.

ערכים של לחץ דם כוללים: ערך גבוה (הקרוי לחץ הדם הסיסטולי) וערך נמוך (הקרוי לחץ דם דיאסטולי). היחידות הניתנות הינן של מילימטר כספית.

אז בכל זאת, מה מוגדר כיתר לחץ דם?  

במבוגר, נגדיר יתר לחץ דם כשמדידות חוזרות במרפאה הינם כשהערך הגבוה הסיסטולי מעל  140 או כשהערך הנמוך הדיאסטולי מעל 90.

את מדדי לחץ הדם יכתוב הרופא כך –  130/80 – כלומר סיסטולי 130 ודיאסטולי 80.

בילדים קטנים (עד גיל 13 שנים), מדדי לחץ דם תקינים תלויים בין השאר בגיל הנבדק.

מה המשמעות של יתר לחץ דם גבוה?

רוב המטופלים אינם חשים בבעיה, כשלחץ הדם שלהם גבוה מהמקובל. מכאן גם הכינוי שניתן ליתר לחץ הדם כ"הרוצח השקט". במקרים הפחות שכיחים של לחץ דם גבוה מאד, יתכנו כאבי ראש (לרוב בחלק האחורי של הקרקפת), הפרעות ראיה, כאבי חזה או קוצר נשימה.

אבל עיקר הנזק שעלול להגרם מיתר לחץ דם שאינו מטופל ואינו מאוזן הינו לטווח ארוך.

 1. פגיעה בלב- כולל התקפי לב, אי ספיקת לב והפרעות בקצב הלב.
 2. פגיעה בכלי דם גדולים ובעיקר החשש משבץ מוחי.
 3. פגיעה בכליות העלולה להוביל לאי ספיקת כליות ואף בצורך להחליף את עבודתן הכושלת בטיפולי דיאליזה או השתלת כליה.
 4. פגיעת עיניים בכלי הדם ברשתית שעלולה להוביל להפרעות ראיה.

כך שיתר לחץ דם שאינו מאוזן מוביל לשורה של מחלות קשות עם תחלואה ותמותה מוגברת.

מתי, איך ואיפה לבדוק יתר לחץ דם?

היום כבר ברור שהמקום החשוב ביותר לבדוק לחץ דם, אינו המרפאה או קופת חולים אלא הבית שלנו! לחץ הדם בבית המטופל הוא זה שמלמד אותנו הכי הרבה. במרפאה קיים חשש לתסמונת "החלוק הלבן", כלומר שלחץ הדם שם יהיה גבוה מאשר לחץ הדם בבית וזאת עקב החשש והלחץ (שהוא לא רצוני) שמלווה בפגישה עם אנשי מקצוע ברפואה- רופאים/רופאות ואחים/אחיות.

לחץ דם בבית יכול להיבדק או על ידי המטופל עצמו עם יצירת טבלה של תאריך, שעה וערכי הלחץ דם. רצוי אז לעשות שורת מדידות בתאריכים שונים, בשעות יום שונות ולהביא לרופא המטפל.

דרך שניה ומצוינת שלגביה יש מידע רב מאד היא ע"י בדיקה שמנטרת לחץ הדם במשך 24 שעות. בדיקה זאת קרויה 'הולטר לחץ דם' והיא ניתנת בקופות החולים השונות, במקרים שנמצאה לה הצדקה (למשל על ידי מומחה ליתר לחץ דם). בבדיקה זאת, מחובר לגוף המטופל,  מד לחץ דם מיוחד ואיתו הוא מתנייד ביום ובלילה. לאחר שסיים את הבדיקה, מוסר המכשיר מהגוף ומחובר למחשב ,שמוציא פלט נתונים על בדיקות חוזרות של לחץ הדם ב-24 השעות. היתרון הגדול של בדיקה זאת בכך שהיא גם מלמדת אותנו מה קורה ללחץ הדם שלנו בלילה בזמן השינה.

מה הסיבות ליתר לחץ דם? מהו 'ראשוני' ומהו 'שניוני'?

במרבית האנשים, לא ניתן למצוא סיבה ספציפית שמובילה ליתר לחץ דם. מצב זה מכונה – 'יתר לחץ דם ראשוני'.

שינויים פיזיולוגים שקורים לגוף שלנו עם הגיל, מרכיב גנטי (יתר לחץ דם הרבה יותר שכיח כשיש בני משפחה נוספים עם לחץ דם גבוה) וגורמים סביבתיים (למשל צריכת מלח מוגברת) משתלבים זה בזה ומובילים ליתר לחץ הדם הראשוני.

עם זאת, בחלק קטן מהמקרים, יש סיבה ייחודית או מחלה שמובילה להופעת יתר לחץ הדם. למצב זה נקרא 'לחץ דם שניוני'. סיבות אפשריות ל'לחץ דם שניוני', כוללות מחלת כליות או הפרשת הורמונים שאינה תקינה וזאת בגלל שגם הכליות וגם מספר הורמונים שונים, חיוניים לנו ביומיום לשמירה על לחץ הדם התקין.

חשוב לגלות את המקרים שבהם סיבה ספציפית בודדה מובילה ליתר לחץ דם שניוני. במקרים הנ"ל יתכן שטיפול ממוקד בסיבה לעליית לחץ הדם, יפתור את הבעיה בצורה פשוט ובלי צורך בטיפולים נוספים מיותרים.

איך מטפלים ביתר לחץ דם?

כאמור, במעוט המקרים, אנו מוצאים סיבה ספציפית שניתן לטפל רק בה ובכך לתקן ולהעלים את יתר לחץ הדם. ברוב המקרים, אין סיבה אחת ברורה להופעת יתר לחץ דם והטיפול יהיה ממושך וכרוני.

הטיפול המקובל יכלול:

 1. שינויים באורחות חיים. השינויים המרכזים הינם:

–  שינויים בדיאטה- מעבר לדיאטה 'ים תיכונית' (יותר סיבים, פרות וירקות) וצריכת מלח (נתרן) מופחתת, שכן מלח מעלה יתר לחץ דם. חשוב תמיד לזכור שרוב המלח מצוי בעיבוד ובבישול ורק מיעוטו ב"תנועת המלחייה".

– הורדת משקל במקרים של השמנה קיצונית.

– פעילות גופנית אירובית (הליכה, ריצה, שחייה ואופנים). פחות פעילות של משקולות והגדלת נפח שרירים.

– שתיית אלכוהול מתונה (אבל לא מוגזמת).

 1. תרופות שונות להורדת לחץ הדם. ישנם מספר קבוצות של תרופות שעובדות במנגנונים שונים כדאי להוריד את לחץ הדם. הרבה מטופלים צריכים יותר מתרופה אחת לטיפול ביתר לחץ דם וישנם מטופלים שמקבלים אפילו 3-5 תרופות במקרים קשים! לכל תרופה יתרונות וחסרונות משלה. לא כל תרופה מתאימה לכל חולה ומצד שני , לפעמים נעדיף תרופות מסוימות ולא אחרות לחולים שיש להם מחלות נלוות כגון מחלות לב, סכרת או אי ספיקת כליות.
 2. בשנים האחרונות קיימים ניסיונות לטפל ב'יתר לחץ דם' על ידי מספר פרוצדורות רפואיות פולשניות שנועדות לעזור לטיפול התרופתי או אף להחליף אותו. חשוב לציין, שפרוצדורות אלו הן עדיין ניסוייות ומבוצעות עדיין רק במחקרים קליניים בבתי חולים. מומחה ליתר לחץ דם יוכל לתת למטופל יותר פרטים בנדון.

מתי יש לפנות למומחה ליתר לחץ דם?

רוב גדול של הסובלים מיתר לחץ דם מטופלים בצורה מצוינת על ידי רופאי המשפחה. רופאים המשפחה בארץ מיומנים בצורות הטיפול השונות.

אז מתי בכל זאת לפנות למומחה ליתר לחץ דם?

 1. כשלחץ הדם לא הצליח להתאזן ע"י רופא המשפחה. מצב זה בדרך כלל יקרה לאחר שהמטופל קיבל לפחות שלוש תרופות מתאימות להורדת לחץ הדם. זהו מצב הקרוי "יתר לחץ דם עקשני".
 2. כשעולה החשד לכך שיתר לחץ הדם נגרם מסיבה מיוחדת. כאמור מצב זה יוגדר כ "יתר לחץ דם שניוני".
 3. כשיש ריבוי תופעות לוואי מהתרופות ליתר לחץ הדם ויש צורך בתכנון מתוחכם יותר של הטיפול ביתר לחץ דם.
 4. כשדפוס הופעת לחץ הדם אינו אופיני ואינו צפוי. למשל כשלחץ הדם נע בין ערכים מאד גבוהים בשעות מסוימות לערכים מאד נמוכים בשעות אחרות.

עבור מצבים אלו, תוכלו לפנות לפרופ' גיל צ׳רנין, מנהל יחידת יתר לחץ דם ונפרולוגיה במרכז הרפואי ׳קפלן׳ המקבל מטופלים אצלנו בפנדה – מרפאה משפחתית.

למי עוד תוכלו לפנות בפנדה:

דייקי גרינברג – רפואה סינית עתיקה לכאבי הגוף, ומכאובי הנפש והלב

ניר יחזקאל – רפואה סינית – טיפול במבוגרים וביתר לחץ דם

ענת טל – נטורופת והרבליסטית קלינית