הדרכת הורים

הדרכת הורים וטיפול הורי

אף אחד לא מלמד אותנו להיות הורים. רובנו פשוט עושים כמיטב יכולתנו, עם הרבה ניסוי וטעייה ותוך הסתמכות על המודלים ההוריים שנחשפנו אליהם בעבר (ההורים שלנו, המשפחה המורחבת ודמויות הוריות מחוץ למשפחה). הורים רבים מתלבטים לגבי שאלות הקשורות לסמכות ההורית, לגבולות, להתמודדות עם שלבים התפתחותיים של הילדים, לטיב הקשרים בין הילדים וכולי. בהדרכת הורים ניתן לפתוח את השאלות האלה ולחפש פתרונות המתאימים למשפחה תוך התייחסות לצרכים ולמאפיינים שלה. במקרים בהם עולה שאלה לגבי צורך בטיפול רגשי לילד כדאי להתחיל בעבודה עם ההורים. לעיתים ניתן לעזור לילד ע"י יצירת שינוי בסביבתו וביחס המשפחה לבעיה מבלי להכניסו לחדר הטיפולים.

הנחיית הורים בגישת "ניתוח התנהגות"

ניתוח התנהגות – Applied Behavior Analysis, הוא תחום טיפולי מדעי-קליני המוכר כתחום טיפולי מהיעילים ביותר בטיפול בסוגיות התנהגות, לקויות נוירולוגיות שונות, ASD ובעיות קשב וריכוז.

הנחת העבודה המרכזית היא כי התנהגותם של ילדיכם, כפי שהיא באה לידי ביטוי כיום, היא אמנם תוצר של גנטיקה, חוויות ילדות, גורמים פיזיולוגיים ואחרים, אך כיום התנהגויות אלו משתמרות ולעיתים אף מתחזקות, על-ידי תגובות הסביבה המיידית והמשמעותית ביותר עבורם, קרי – ההורים, בראש ובראשונה, והגורמים בסביבתם החינוכית של הילדים – המורים והגננות. אי לכך הפתרון לשינוי בהתנהגות ילדיכם טמון באינטראקציה בינו לבין הסביבה המשמעותית לו.

על כן, הצעד הראשון בטיפול יהיה איסוף מידע על סביבתו של הילד ועל האינטראקציות המתנהלות עמו כיום. הצלחת הטיפול  מותנית  באבחון  הקשרים  התפקודיים  שבין  הסביבה להתנהגות הילד/ נער ובשינויים ועיצובם בצורה מותאמת ונכונה יותר עבורו, על פי הקשיים ההתנהגותיים אותם הוא מפגין.

כיצד מתבצעת הדרכת הורים

למעשה, הדרכת הורים אינה "טיפול" כי אם "הנחייה". שכן בהנחיית ההורים, תוכלו ללמוד על סביבתו המיידית של ילדכם וכיצד להתנהל עמו באופן הנכון. האופן הנכון הוא כזה בו ילדכם יסגל לעצמו התנהגויות אלטרנטיביות רצויות לאלו שאינן נאותות כיום. במצב זה יוכל ילדכם למצות את הפוטנציאל הגלום בו ואשר כיום אינו בא לידי ביטוי בשל הקשיים שהוא (ואתם) חווה.

בהנחיה זו המטרה היא להקנות לכם ההורים, כלים מעשיים להתמודדות עם כל סוג של קושי התנהגותי של ילדיכם. השילוב בין הכלים המעשיים, ההנחיה הצמודה של מדריכת ההורים, עדכון התכנית עם כל שינוי ויישום נכון של הכלים, מאפשר לראות שינוי תוך תקופה קצרה מאוד וזו המטרה.

הטיפול וההנחיה של כל משפחה תותאם למקרה הספציפי, באופן כללי להלן שלבי הטיפול:

 • קביעת פגישת ייעוץ
 • שליחת טפסי רקע למילוי על-ידי ההורים
 • מילוי הטפסים והחזרתם עד יומיים לפני הפגישה
 • פגישה ראשונה ללא הילד
 • איסוף נתונים נוסף בבית על-ידי ההורים – במידת הצורך
 • במידת הצורך – תצפית בגן / בביה"ס / בבית (תלוי גיל, נסיבות וצורך)
 • פגישה עם הילד (תלוי גיל ובאם נעשתה תצפית)
 • פגישה עם ההורים להצגת הכלים להתנהלות הורית מיומנת
 • הזנקת התכנית על-ידי ההורים (לעתים יומלץ לערוך את ההזנקה בליווי המנחה)
 • פגישה עם המנחה כשבוע לאחר ההזנקה
 • פגישות נוספות עם המנחה לפי הצורך
 • לעתים יש צורך בתכנית בית ספרית / תכנית לגן במקביל

על פי גישה זו, כל התנהגות ניתנת לשינוי ולמידה – בעבודה רצינית וממוקדת, נצליח יחדיו לעשות שינוי!

למי תוכלו לפנות בפנדה:

ענבל רויטמן – פסיכולוגית קלינית, טיפול בילדים מתבגרים ומבוגרים, הדרכות הורים

לירון זאבי – טיפול רגשי, טיפול בתנועה לילדים ונוער

רינת כץ – עובדת סוציאלית ופסיכותרפיסטית, טיפול דיאדי לגיל הרך, טיפול הורי והדרכות הורים