נטורופתיה היא שיטת טיפול הוליסטית וטבעית שהתפתחה בעולם המערבי, במקביל לרפואה המערבית.

נטורופתיה, טיפול נטורופתי

זו גישה המתבססת על אבחנה רפואית מערבית, אך מתוך הסתכלות על המטופל כאדם השלם, הגדול מסך תסמיניו.

נטורופתיה זהו טיפול המותאם באופן אישי לכל אדם ובכל גיל, ולכן מתאים למגוון רחב של מצבי בריאות וחולי. הגישה הנטורופתית מאפשרת להבריא ממגוון מחלות ולשמור על בריאות טובה לאורך זמן, באמצעות שינוי באורחות החיים. שינויים אלו כוללים: תזונה נכונה, פעילות גופנית, שינה, הימנעות מעישון והפחתת סטרס. אז בואו נראה במה מדובר.

תזונה נטורופתית

האוכל, הקרוי גם מזון מלשון מזין, יכול לגרום לנו למחלות או לעזור לנו לשמור על הבריאות. אם נדע להשתמש במזון בדרך שתועיל לנו – נרוויח שוב ושוב כל יום מחדש. זה ידוע שתזונה לקויה עולה לגרום להשמנה, סכרת, עודף כולסטרול ויתר לחץ דם, אך פחות ידוע שתזונה לקויה עלולה גם לגרום לחוסר איזון הורמונלי, הזדקנות מהירה, הפרעות בקשב וריכוז ועוד מגוון מחלות שהן התוצאה של טיפול לא נכון בגוף.

פעילות גופנית

לא קיימת אף תרופה בעולם, תוסף או צמח מרפא שיכולים לתת לנו את ההשפעות של הפעילות הגופנית על בריאות הגוף והנפש. פעם היה נהוג לחשוב שפעילות גופנית רק משפרת את הבריאות והיום אנחנו כבר יודעים שפעילות גופנית היא חובה כדי להגיע למצב של בריאות מיטבית. הקפדה על פעילות גופנית לאורך שנים יכולה למנוע עשרות מחלות ולהאט את קצב הזדקנות הגוף בצורה משמעותית. ישנם מגוון קשיים המלווים את כל מי שרק מתחיל בשגרה של פעילות גופנית, אך לכל קושי יש גם פיתרון שיכול להפוך את ההרגל החשוב הזה לחלק מהנה ובלתי נפרד מחיי היומיום.

צמחי מרפא מערביים ותוספים

לא כולם יודעים כי בתחום הנטורופתיה צמחי המרפא והתוספים אינם עיקר הטיפול. הם משמשים אך ורק כתוספת לשינויים באורח החיים. אנחנו נעזרים בצמחי המרפא כדי להקל על סימפטומים, לתמוך במערכת החיסון ובמערכות השונות בגוף – באופן זמני בלבד. התוספים משמשים אותנו רק במקרים של חסרים, ובמקביל לומדים כיצד ניתן להשלימם מהתזונה. יש להתייחס בזהירות ובהקפדה על ההנחיות כאשר נוטלים צמחי מרפא ותוספים מכיוון שבשימוש לא נכון, עלול להיגרם נזק. לפני נטילת כל צמח מרפא חובה להתייעץ עם הרבליסט מוסמך – אדם העוסק בנטורופתיה ומוסמך לטפל בצמחי מרפא.

מצב נפשי ומנטלי

רוב האנשים מרגישים כיצד למצבם הנפשי יש השלכות על המצב הבריאותי. לא מדובר רק בהרגשה אלא בדבר שהוכח שוב ושוב במחקרים. זאת הסיבה שאי אפשר להתעלם מהמצב הנפשי והמנטלי כשמטפלים במחלות. כמו כל איברי הגוף גם הנפש היא חלק ממנו ודורשת טיפול ולכן בטיפול בנטורופתיה תמיד נתייחס למצב הנפשי בבניית תוכנית טיפול.

הימנעות מעישון

נזקי העישון ידועים כבר זמן רב. מדובר בנזקים רבים, החל מתסמינים קלים כמו עייפות, קושי בנשימה ועצבנות ועד כדי מחלות קשות ומייסרות ומוות. ארגון הבריאות העולמי חד משמעי בהמלצותיו לגבי עישון סיגריות – אין מינון בטוח לעישון. כל סיגריה עושה נזק. כדי לעבור תהליך הבראה מכל מחלה, עישון סיגריות יכשיל כל ניסיון. יש היום אמצעים בטוחים ויעילים כדי לעזור בהפסקת העישון. במהלך הטיפול הנטורופתי מתאימים לכל אדם את הדרך שמתאימה לו.

מטרת המטפל בנטורופתיה היא למצוא את הדרך הייחודית לכל מטופל, כיצד ליישם את ההנחיות ולהתמיד בהן. הנטורופת משמש כמורה עבור המטופלים שלו וייתן את כל הכלים על מנת שיוכלו לשמור על בריאות.

אלו הם עקרונות הנטורופתיה:

  1. ראשית אל תגרום נזק – הנטורופתיה היא שיטת טיפול לא פולשנית וטבעית, דבר הממזער תופעות לוואי וסיכונים בקבלת הטיפול.
  2. כוחות ריפוי טבעיים – הבראת הגוף היא באמצעות מערכת החיסון ושאר מערכות הגוף. הטיפול הטבעי תומך במערכות אלו כדי שיוכלו להתחזק ולטפל בכל גורם למחלה באמצעות כוחות הריפוי הטבעיים שקיימים אצל כל אחד.
  3. הטיפול בגורם– יש לטפל באדם ולא בסימפטום. הסימפטומים שמהם האדם סובל הם רמזים עבורנו למציאת הגורמים למחלה ולשינויים שיש לבצע כדי להגיע למצב של בריאות.
  4. הטיפול באדם כמכלול – הנטורופתיה מתאפיינת בהתבוננות מקיפה ומכירה בקשר בין המערכות השונות בגוף והשפעתן זו על זו.
  5. הרופא כמורה – תפקיד הנטורופת היא לתת כלים וללמד את המטופל כיצד לטפל בעצמו ואיך לשמור על בריאותו לאורך זמן. ברפואה הנטורופתית מעודדים את המטופלים לשאול שאלות וללמוד כמה שיותר על מצבם ועל הדרכים לשמור על בריאותם.
  6. רפואה מונעת – כאשר מטפלים במחלה או בסימפטום שהופיעו, הטיפול מונע ממחלה קשה להפוך לקשה ואף למניעת אינספור מחלות שהיו יכולות להופיע.

למי תוכלו לפנות בפנדה:

  • ענת טל ND, נטורופתית והרבליסטית קלינית