מהו טיפול בפסיכודרמה ולמי הוא מתאים?

טיפול בפסיכודרמה

פסיכודרמה היא שיטת טיפול רגשי-חוויתי. המילה "פסיכו" משמעותה נפש והמילה "דרמה" משמעותה, בהקשר זה, עשייה ופעולה. בפסיכודרמה לא רק מדברים על דברים אלא "פועלים" אותם. שימוש בכלים מעולם הדרמה והמשחק מאפשר למטופל:

  • להתחבר לצד הספונטני והיצירתי שלו (להתחבר לילד הפנימי)
  • לשחזר מצבי עבר לא פתורים
  • לחוות רגשות מודחקים
  • לבטא קונפליקטים פנימיים
  • להגיע לפורקן רגשי
  • שחרור חסמים ותקיעויות
  • לגבש תובנות
  • להתאמן על מצבים העתידים לבוא

הטיפול מתרחש על "במה טיפולית" אותה מנכיחים בחדר. התכנים בהם אנו עוסקים כוללים בין השאר הפרעות חרדה ודיכאון, התמודדות עם חולי גופני בדגש על פיברומיאלגיה, משברי חיים כגון דיכאון אחרי לידה ובעיות פריון וקשרים בינאישיים.

הפסיכודרמה מאפשרת למטופל לגלות דברים חדשים על עצמו ועל סביבתו. כך הוא יוצר שינוי ולומד לפעול בדרכים חדשות. התהליכים שעובר המטופל יובילו לשביעות רצון גדולה יותר בחייו ולצמיחה אישית.

דוגמאות לכלים מרכזיים בהם משתמשים במהלך הטיפול הפסיכודרמטי:

"חילוף תפקידים":

ניקח לדוגמא מקרה בו מגיעה מטופלת הסובלת מדיכאון אחרי לידה. בחדר הטיפולים היא מעלה את תחושות האשמה הכבדות המלוות אותה סביב גידול תינוקה. בעזרת טכניקה קלאסית מעולם הפסיכודרמה, שנקראת "חילוף תפקידים", המטופלת תציג סצנה הממחישה את היחסים עם האשמה. במהלך הסצנה היא תגלם לסירוגין הן עצמה והן תחושת האשמה. באופן זה תגיע המטופלת לתובנות חדשות בנוגע לתפקיד האשמה בחייה ותלמד שהיא לא מצביעה על חוסר אכפתיות לתינוק אלא דווקא נובעת מתוך דאגה, אכפתיות ואהבה כלפיו. תובנות חדשות אלו יסייעו לאם לנהוג בחמלה עצמית כאשר ותספק בסיס רגשי בריא יותר.

בטכניקה זו המטופל יכול לערוך דיאלוג לא רק עם חלקים בנפשו אלא גם עם אנשים מחייו, חפצים דוממים ועוד.

"כיסא ריק":

טכניקה נוספת נקראת ה"כיסא הריק", המטופל משתמש בכיסא זה על מנת לייצג דמות עמה יש לו קונפליקט או איזשהו חלק בנפש איתו היה רוצה לנהל דיאלוג. לדוגמא, מטופלת הסובלת מפיברומיאלגיה שחווה דיכאון עקב תחושת אובדן זהות סביב המחלה. היא תדבר אל הכיסא הריק עליו יושבת היא עצמה הבריאה לפני שחלתה ותהיה לה את ההזדמנות להיפרד ממי שהייתה לפני המחלה. שחרור החסימה וההיאחזות בעבר מפנים מקום ל"כאן ועכשיו" ומקדמים התמודדות מיטיבה עם המצב החדש.

"כפיל":

הטכניקה האחרונה שאתאר נקראת "כפיל". המטפל מתפקד כ"כפיל" למטופל ומבטא בקול רם, בגוף ראשון (כאילו הוא לרגע המטופל) רגשות, תחושות ומחשבות אותם מתקשה המטופל לבטא בעצמו. באופן זה הוא עוזר למטופל להמליל את מה שהוא לא מעז להביע בקול רם, עוזר לו להתגבר על מעצורים ומפגיש אותו עם קונפליקטים פנימיים מודחקים. לדוגמא: מטופלת המביעה במפגש הטיפולי קושי בבניית יחסי אמון עם בן זוגה. מתוך ההיכרות שלי עם סיפור חייה ויחסי האמון הרעועים עם אביה, אבחר בנקודה זו לעשות לה כפיל: "אני מתוסכלת וכועסת עכשיו בדיוק כמו שהיה קורה לי מול אבא שלי". באמצעות הכפיל אני משקפת לה את הדמיון בין מערכת היחסים עם אביה לבין מערכת היחסים מול בן זוגה. למטופלת יש את אפשרות הבחירה לקבל את הכפיל, לדחות אותו או לדייק אותו. השלב הבא יהיה שהיא עצמה תחזור על המשפט בקול רם.

ולמי הוא מתאים טיפול בפסיכודרמה?

הטיפול בפסיכודרמה מתאים למגוון אוכלוסיות גיל משני המינים ולא נדרש ניסיון או רקע במשחק כדי להיות מטופל בשיטה זו. לטיפול זה ערך מוסף כיוון שהוא מאפשר התנסות חווייתית מעבר למילים. טיפול זה מתאים, לדוגמא אנשים עם חרדה חברתית, קושי באינטראקציה בינאישית, אנשים המתחברים לפעולה לצד דיבור ולאנשים סומטיים.

טיפול בפסיכודרמה, פרטני או קבוצתי?

טיפול בפסיכודרמה יכול להתקיים כפרטני (אישי, אחד על אחד מטפל- מטופל) או במסגרת קבוצה אותה מנחה המטפל. כחלק מהטיפול הפרטני המטופל מגלם את עצמו, את החלקים בנפשו ודמויות מרכזיות בחייו בסיועו והנחייתו של המטפל. בטיפול הקבוצתי המטפל בוחר מטופל מרכזי אחד שיעבוד על התכנים הבוערים בו. שאר חברי הקבוצה לוקחים חלק פעיל בטיפול ומגלמים מגוון תפקידים שנבחרו לגלם על ידי המטופל המרכזי. נדגיש שמשתתפי הקבוצה נתרמים רבות מהצפייה בהליך הטיפולי ומהיותם חלק פעיל בעבודה הטיפולית של חבריהם לקבוצה.

למי תוכלו לפנות בפנדה:

הדר טורץ – טיפול רגשי באמצעות פסיכודרמה