הרצון להביא ילד לעולם הוא רצון עתיק יומין הטבוע במין האנושי מראשית ימיו. עקרות הייתה ועודנה אחת הבעיות הרפואיות השכיחות עמן מתמודדים אנשים ברחבי העולם.

טיפול בפוריות

בעידן המודרני הגיל הממוצע להולדת ילדים הולך ועולה אם בגלל זוגיות מאוחרת או דחיית הרחבת המשפחה מסיבות רבות ומגוונות. כ- 30% מהנשים שגילן 35 ומעלה לא יצליחו להיכנס להריון ספונטני ויזדקקו לעזרה.

אי פריון מאובחן לאחר שנה של יחסים לא מוגנים בין בני זוג, או לאחר חצי שנה מעל גיל 35.

טיפולי פוריות, מהווים חלק משגרת חייהם של נשים וזוגות רבים בישראל. המעבר למסגרת הטיפולית הזו, כמו גם ההתמדה בה, דורשים הסתגלות והתארגנות של שגרת היומיום ושל העולם הרגשי הפנימי. המפגש עם אי היכולת להרות באופן טבעי וספונטני נוגע ברבדים שונים של חווית העצמי, במשאלות ומאווים, ומשפיע על הזהות האישית, הנשית והזוגית. 'רכבת הרים' של הורמונים ורגשות מתחלפים, מטלטלים את ההוויה ומופיעים בשלבים שונים של מחזור הטיפול – עצב וכאב על הצורך בהליך הרפואי, תסכול וצער על אי ההצלחה והאובדן, שבצדם ציפייה ותקווה להתממשות ההיריון.

אנחנו שמחים להכיר לכם את צוות הטיפול בפוריות שקם בימים אלו אצלנו במרפאת פנדה.

צוות הפוריות שלנו כולל רופא גניקולוג המומחה בפריון, פסיכולוגית רפואית מומחית ומטפלות ברפואה משלימה. שילוב זה מאפשר חשיבה רב תחומית – קונבנציונאלית ומשלימה, רגשית ופיזית.

כצוות, שמנו לנו למטרה לתת מענה מקיף, מקצועי ורגיש למטופלות המרפאה, ולספק טיפול הנותן מקום וביטוי לאישה על צרכיה השונים והמשתנים. במרפאת פנדה תוכלו להביא את עצמכן לתהליך המורכב בידיעה ובטחון שיש מי שרואה ומטפל גם באישה שמאחורי הגוף.

ומי בצוות הפוריות שלנו?

איך זה עובד?

עם פנייתך לפנדה, נקבע עבורך פגישה ראשונה עם הגניקולוג שלנו, ד"ר דר. בפגישה זו יערוך עמך הרופא ראיון מלא הכולל עבר רפואי ופריוני מדוקדקים, עיון בבדיקות שבוצעו עד כה ובדיקת אולטרסאונד במרפאתנו. בהמשך הפגישה יינתן הסבר מפורט על הבירור הדרוש, אם עדיין לא בוצע, או השלמה של בדיקות חסרות במידת הצורך.

הבירור הבסיסי לאי פוריות יכלול לרוב:

  • בדיקות דם (מוכרת גם כפרופיל הורמונלי). מתבצעות בווסת כדי להגביר את דיוקן.
  • צילום רחם בו מוזרק חומר ניגוד לחלל הרחם כדי לבדוק את המעבר דרך החצוצרות ומבנה הרחם.
  • בדיקות זרע בהן נבדקת כמות תאי הזרע התנועתיות שלהם וצורתם. אם מתקבלת תוצאה לא תקינה, תבוצע תמיד בדיקה נוספת לאימות התוצאה

לאחר השלמת בדיקות העזר, נקיים, ביחד איתך, דיון נוסף שיכלול את ממצאי הבדיקות ובו נגבש תוכנית פעולה אישית עתידית.

ומה קורה אחר-כך?

בהתאם להמלצות בתכנית הטיפול האישית , תוכלי לבחור מבין מגוון הטיפולים המוצעים לך תחת קורת גג אחת, אצלנו במרפאת פנדה. לפי הצורך נמליץ על טיפול רב מקצועי, במספר שיטות טיפול יחד כדי לקדם את התהליך בצורה מיטבית.

אלו טיפולים תוכלי לקבל אצלנו?

טיפולי פוריות – קיימות מספר אפשרויות:

מעקב מחזור טבעי והזרעה

כאן אנו למעשה עוקבים אחרי מחזור הביוץ, מאתרים את הביוץ ומתזמנים יחסים או מבצעים הזרעה. אפשרות זו מתאימה לנשים שמעוניינות לעקוב אחרי מחזור הביוץ ללא כל טיפול וכן לנשים המעוניינות בשימוש בזרע תורם. הכנת הזרע (ידועה גם כ-״השבחת זרע״ למרות שבפועל אנו לא משביחים אלא מרכזים) היא למעשה ריכוז של התאים בעלי התנועה לטיפה של חצי סמ״ק המוזרקת לחלל הרחם דרך צווארו. מעקב מחזור טבעי כולל לרוב מעקב זקיקים באולטרסאונד ולעיתים בדיקות דם.

השראת ביוץ, וביוץ על (superovulation)

טיפול זה מתאים לנשים שאינן מבייצות באופן סדיר. במקרים אלו ניתן להתחיל טיפול בכדורים (איקקלומין הוותיק או לטרוזול החדש והיעיל). נטילת הכדורים משנה את ההפרשה העצמית של הורמון המופרש ביותרת המוח ששמו FSH. FSH הוא הורמון האחראי על התפתחות הזקיקים בשחלה, ביוץ סדיר ולעיתים הבשלת מספר זקיקים בו זמנית.

בהמשך לטיפול זה – במקרים בהם אין תגובה לטיפול, באי השגת הריון ולפעמים גם ללא טיפול מקדים בכדורים – ניתן טיפול בזריקות המכילות את ההורמון FSH. הזריקות מגיעות בצורה של עט אוטומטי עם מינונים משתנים להזרקה עצמית. גונאל F ופיורגון הן הדוגמאות השכיחות.

יש לזכור שהטיפולים כרוכים גם בסיכונים: הטיפול גורם להבשלה בו זמנית של מספר ביציות, מה שמעלה את הסיכון להריון מרובה עוברים או לגירוי יתר שחלתי, שמתבטא בנפיחות של הבטן, שחלות מוגדלות ועוד.

הפרייה חוץ גופית

בטכניקה זו נשאבת הביצית ישירות מהשחלה לאחר גירוי הורמונלי ע"י זריקות, ומועברת למפגש עם הזרע במעבדה. ההפריה במעבדה יכולה להתרחש אחרי מפגש של הזרע והביצית בצלוחית או הזרקה ישירה של תא זרע לביצית (ICSI). בהמשך מוחזרים העוברים לרחם בדומה להזרעה. לקראת השאיבה אנו משתמשים גם בזריקות להבשלה סופית של הביציות לפני השאיבה.

ההתוויות להפריה חוץ גופית כוללות: חסימת חצוצרה דו צדדית, בעיית זרע משמעותית, כישלונות חוזרים (שלושה או יותר) בטיפולי השראת ביוץ או לזוגות הסובלים מתת פוריות על רקע בלתי מוסבר. טיפול זה מתבצע בבתי החולים בליווי צמוד שלנו.

טיפול פסיכולוגי תומך

בטיפול המתקיים אחת לשבוע (או פעמיים אם יש צורך) למשך חמישים דקות, נמצא מקום להעמיק בחוויה האישית על כל רבדיה, לזהות את מוקדי הקושי המודעים ואלו שלא, ולבחון את הכוחות היכולים לחזק ולסייע בתהליך. הטיפול הפסיכולוגי יכול להוות הזדמנות לעצור ולחשוב, להשיב שליטה, להתבונן על מה שקורה, לבטא את הקול האישי ולבחור בהתאם לו. בין כל הזריקות, המעקבים והמדידות שבדרך, תוכל/י להיפגש מחדש עם עצמך, עם הזוגיות ועם החיים, שאולי קצת אבדו בדרך.

טיפול משלים ברפואה סינית לפוריות

הרפואה הסינית היא שיטת טיפול עתיקה, שנמצאה כיעילה מאד בלווי טיפולי הפרייה. דיקור סיני, צמחי מרפא מותאמים אישית והקפדה על תזונה מתאימה – כל אלו מסייעים לתמיכה בגוף בתקופת טיפולי ההפריה, משפרים את הסירקולציה באזור הרחם ותורמים להפחתת הסיכונים ותופעות לוואי של הטיפולים ההורמונליים.

מחקרים אף מראים כי שילוב של דיקור סביב יום החזרת העוברים לרחם, מגביר את הסיכויים לקליטת היריון ומגדיל את אחוז לידות עוברים חיים.

הרפואה הסינית עשוייה לתת מענה לבעיות פוריות גם במקרים בהם לא אובחנה סיבה ברורה מבחינה רפואית, עוד לפני תחילת טיפולי ההפריה.

במהלך כל תקופת הטיפול במרפאתנו נעמוד איתך בקשר רציף ונשמח לסייע בבקשות, שאלות ובעיות שיעלו. אנו מבטיחים לענות לכל פנייה במהירות האפשרית ולעשות את מירב המאמצים להיענות לצרכיך.