כאבי מחזור

מאת ד״ר שיר דר MD, MHA. מומחה במיילדות גינקולוגיה פריון והפריה חוץ גופית.

נשים רבות אותן אני שואל האם יש כאבים בזמן הווסת עונות ״לא במיוחד, אתה יודע הכאבים הרגילים. תשאול מעמיק יותר שלהן (או של בן הזוג שלהן) מגלה כי חלקן הגדול סובל מכאבי ווסת מציקים המפריעים לחיי היומיום, גורר הפסד ימי לימודים ועבודה ונטילת משככי כאבים.

שכיחות התופעה:

כאבי מחזור הם מהבעיות הגינקולוגיות השכיחות ומשפיעות על מעל 60% מהנשים בדרגות חומרה שונות. הכאבים פוחתים עם התקדמות גילה האשה ויכולים לגרום להסתמנויות רבות החל באי נוחות קלה וכלה בכאבים משתקים הגורמים לשיבוש חיי היומיום ולאובדן ימי עבודה. הכאב לרוב יופיע בימים הראשונים למחזור ויישנה מידי חודש.

הכאב שכיח יותר בנשים רזות מאד, בנשים הסובלות ממחזור ממושך או מדימום רב במהלך המחזור. הכאב חמור יותר בקרב מעשנות.

הכאב מוקל על ידי פעילות גופנית ונטילת גלולות

הכאב יכול להיות קשור למצבים פתולוגיים באגן (אנדומטריוזיס אדנומיוזיס או לשרירנים של הרחם), זהו כאב מחזור משני. במקרים רבים אחרים יופיע הכאב באגן תקין לחלוטין כאב מחזור ראשוני ואז הוא נגרם מהפרשת חומרי דלקת, ע״י רירית הרחם, המשפיעים על עוצמת התכווצות שריר הרחם בזמן המחזור.

בכאב אגן ראשוני יימצא בבדיקה אגן תקין לחלוטין ובכאב משני נמצא רמזים לפתולוגיות הנלוות: שרירנים או רמזים לאנדומטריוזיס או אדנומיוזיס.

טיפול בכאבי מחזור:

נוגדי דלקת לא סטרואידיים (כדוגמת איבופרופן או נקסין) או גלולות למניעת הריון הם הטיפולים המקובלים והיעילים ביותר

נוגדי דלקת יש ליטול החל מתחילת הכאבים ולמשך הזמן בו מציק הכאב. במקרים מסוימים יש תועלת בלקיחה של יום עד יומיים לפני תחילת הכאב. טיפול זה יכול להתאים גם לנשים שהפסיקו נטילת גלולות מתוך רצון להרות וכעת חוות מחדש כאבי מחזור

גלולות למניעת הריון על סוגיהן השונים מהוות טיפול יעיל לכאבי מחזור . ניתן לקחת את הגלולות בצורה רגילה (עם הפסקה לדימום חודשי בין החפיסות ) או בצורה המשכית בה עושים הפסקה כל 3-4 חודשים בלבד ובכך מורידים את כמות הווסתות והכאב הנלווה. רוב סוגי הגלולות וכן מדבקות וטבעת נרתיקית מתאימות לנטילה רציפה.

התקן תוך רחמי המפריש פרוגסטרון יעיל אף הוא בהפחתת כאבי מחזור.

רוב הנשים תשתפרנה תחת הטיפולים הללו, במצבים בהם אין תגובה לשתי קבוצות טיפול אילו יד לנסות לחפש סיבה נוספת לכאבים כמו אנדומטריוזיס ולהתאים טיפולים נוספים.