הסתגלות ושינויים

מאת: ניר יחזקאל, מומחה ברפואה סינית לילדים ותינוקות. לקביעת תור לניר יחזקאל צרו קשר בטלפון – 08-8564646

אז אוטוטו מסתיימת לה חופשת הקיץ ורגע לפני שהילדים חוזרים למסגרות או עוברים למסגרת חדשה אני רוצה להציג בפניכם את הגישה למעברים, שינויים והסתגלות ע"פ הרפואה הסינית. תחילה, חשוב להזכיר כי כל ילד הוא עולם בפני עצמו ומתוך כך הוא גם חווה, מתמודד עם שינויים, מעברים והסתגלויות בצורה שונה מילד אחר. בעוד ישנם ילדים שכמעט ולא מושפעים מהשינוי ולרוב לא יחוו בעיית הסתגלות, ישנם ילדים שבשבילם זאת חוויה קשה ואפילו טראומטית בחלק מהמקרים.

במהלך החיים אנו חווים אין סוף שינויים ומעברים. זה מתחיל כבר במפגש הזרע והביצית, לאחר מכן המעבר מהרחם אל אויר העולם, ההגעה ממחלקת יולדות הביתה, המעבר לגן, בית הספר, צבא וכן הלאה… בתוך כל זה אפשר גם להוסיף לעתים מעבר דירה ואפילו לרדת לרזולוציות יותר עמוקות כמו: מעברים בין מסגרות שונות (גן פרטי – לגן עירייה, ביה"ס יסודי – חטיבה – תיכון ועוד…).

על פי הרפואה הסינית ישנו מודל הנקרא "חמשת האלמנטים" או בשמו המדויק יותר "חמשת המעברים". המעגל מורכב מחמישה רעיונות אנרגטים: אש, אדמה, מתכת, מים ועץ, כאשר לכל אחד מהם תכונות ואפיונים ייחודיים (צבעים, איברים, רגשות ועוד…). בין האלמנטים קיימת מערכת יחסים של הזנה, כל אלמנט מזין את הבא אחריו במעגל ובנוסף קיימת מערכת יחסים של בקרה בין האלמנטים. דבר זה יוצר קשר הרמוני והדוק בין האלמנטים, אך גם תלות אחד בשני, כך שבמידה ואלמנט אחד סובל מדיסהרמוניה, תהיה לכך השפעה על המעגל כולו. הרעיון של מעגל "חמשת המעברים" הוא נגזרת של עונות השנה, כשלארבע העונות התווסף אלמנט חמישי המהווה ציר המאפשר את המעבר בין העונות – אלמנט האדמה. כמו המעברים וזרימת האנרגיה בטבע, כך גם המעברים מתקיימים בחיינו.

כדי להבין את הקושי במעברים והסתגלויות, נתרכז באלמנט האדמה. אלמנט האדמה הוא הציר המאפשר שינוי והשתנות. האדמה מהווה בסיס, מרכז, יציבות וביטחון. אלמנט האדמה מייצג בית, משפחה, זוגיות, שורשים, אוכל ותמיכה. כאשר אלמנט האדמה מאוזן, אנו יכולים לעבור ממצב למצב מתוך מקום שקול ויציב. תקופת המעבר אינה מערערת את היציבות והביטחון שלנו וכך מתאפשרת הסתגלות מהירה למצב.

כאשר אלמנט האדמה אינו מאוזן עשויים להופיע סימנים כגון: חוסר תיאבון או תיאבון מוגבר, נטייה להשמנה, נפיחות ומלאות אחר ארוחה, עייפות, חולשת שרירים, יציאות רכות או נטייה לעצירות ורצון עז למתוק. בפן הרגשי והמנטאלי: קושי להניע ולהתחיל תהליכים, דאגה מרובה, חוסר ביטחון וקושי להתרכז.

אלמנט האדמה הינו עמוד התווך, המשתתף תמיד בתהליכי שינוי ומעבר. ישנם כמה אפשרויות לתמיכה וחיזוק של אלמנט האדמה. מעבר לטיפול ברפואה סינית (הכולל: דיקור, פורמולת צמחים והוראות תזונה), שמטרתו לאזן את אלמנט האדמה בפרט והגוף בכלל, ישנה חשיבות רבה לסביבה ביתית תומכת ויציבה.

אז רגע לפני שאתם שולחים את ילדכם אל דרך חדשה ומאתגרת, חבקו אותם, תקנו להם ביטחון ותמיכה ובעצם תייצרו להם אדמה יציבה וקרקע פורייה לצמוח ממנה.

שתהיה לכולנו שנת לימודים מוצלחת והסתגלות קלה ומהירה!