מה המשמעות של פאפ לא תקין

מרכז פנדה לבריאות האישה. דף מידע על המשמעות של פאפ לא תקין, מאת ד"ר יונתן סטנלי MD, מומחה בצוואר הרחם וגינקו-אונקולוג – רופא נשים ומנתח בכיר. לקביעת תור לד"ר יונתן סטנלי צרו קשר בטלפון – 053-9956860

לקביעת תור בקליק

מהי המשמעות של פאפ לא תקין

בפוסט קודם השתדלתי לענות על השאלה מהי בדיקת פאפ ואיך היא עוזרת לנו במלחמה בסרטן צוואר הרחם?

בעקבות שאלות רבות שהופנו אלי מאז- רציתי לשתף אתכן במידע נוסף על אודות בדיקת הפאפ, ובמיוחד רציתי להסביר למה לפעמים מתקבלת תשובה של פאפ לא תקין, ומה המשמעות של פאפ לא תקין.

כזכור, בדיקת הפאפ נועדה למניעת סרטן צוואר הרחם, כאשר רוב מקרי סרטן צוואר הרחם מקורם בזיהום בוירוס הפפילומה- HPV. כאשר וירוס הפפילומה מדביק את צוואר הרחם – הוא עלול לגרום לשינויים טרום ממאירים.

ברם, חשוב מאוד להדגיש שרוב הנשים שנדבקות בוירוס הפפילומה לא תפתחנה סרטן!

ברוב המקרים הזיהום חולף באופן עצמוני כאשר הגוף מפתח נוגדנים כנגד וירוס הפפילומה. תהליך זה של סילוק הזיהום נמשך לרוב עד כשנתיים. רק במיעוט של נשים שנדבקו ב-HPV הזיהום לא חולף, ורק מיעוט קטן של נשים עם זיהום ב-HPV מפתחות תסמינים או נגעים טרום-ממאירים.

לפיכך, כאשר הרופא/ה שלך עושה לך בדיקת פאפ, הבדיקה נשלחת למעבדה ושם מפענחים האם יש עדות לזיהום בוירוס הפפילומה HPV, והאם ישנם סימנים טרום-ממאירים בתאים של צוואר הרחם.

ברוב המקרים הבדיקה תקינה והיא תחזור ללא עדות לזיהום בוירוס הפפילומה או תאים טרום סרטניים.

ברוב קופת החולים בדיקת הפאפ בימינו היא למעשה בדיקה מתקדמת לנשאות לוירוס הפפילומה. בדיקת הפאפ הישנה הינה בדיקה של התאים- תחת מיקרוסקופ- לראות אם הם מראים סימנים של זיהום בוירוס הפפילומה או של שינויים טרום סרטניים- המכונה אטיפיה.

הבדיקה המתקדמת יותר הינה בדיקת PCR- בדיקה מולקולארית לראות האם ישנו זיהום פעיל בוירוס הפפילומה.

במידה ואת נמצאת חיובית לוירוס הפפילומה, בדיקת הפאפ תחזור עם תשובה של:

HPV 16/ HPV 18/ HPV OTHER POSITIVE.

במידה ואכן יש נשאות לוירוס הפפילומה, המעבדה תעשה בדיקה נוספת לאיתור תאים טרום ממאירים.

בדיקה זו לתאים טרום-סרטניים מבוצעת לפי המוסכמות של מערכת BETHESDA והתשובות האפשריות הן מגוונות. אולם ניתן לחלקן ל-3 קבוצות עיקריות:

  1. אין עדות לממאירות או לדיספלזיה
  2. יש עדות לדיספלזיה או במילים אחרות לטרום סרטן (LSIL\HSIL\ASC-H)
  3. ישנה אטיפיה אולם טבעה לא ברור (ASCUS\AGUS)

בכל אופן, ברוב המקרים כל שנדרש הוא מעקב בלבד של פאפ חוזר כעבור 6-12 חודשים.

במקרים מסויימים יש צורך בבדיקה מתקדמת של צוואר הרחם- קולפוסקופיה.

מתי תופני לקולפוסקופיה?

במקרים בהם וירוס הפפילומה הנמצא הינו מזן עם פוטנציאל ממאיר במיוחד- זן 16 או 18- או כאשר בדיקות הפאפ הינן חיוביות יותר מפעם אחת, או כאשר תשובת ה-PAP הינה חשד לטרום ממאירות.

כאשר ישנה נשאות לאחד הזנים האלימים של וירוס הפפילומה ובדיקת הפאפ של התאים עצמם מעידה על דיספלזיה או מצב טרום-סרטני (CIN או HSIL), יכול להיות שחוץ מקולפוסקופיה גם תופני לכריתה מקומית של אזור המעבר של צוואר הרחם- פעולה המכונה קוניזציה.

ולסיכום- בדיקת הפאפ הינה מכשיר רב עוצמה במלחמתנו בסרטן צוואר הרחם. הפאפ המודרני מורכב מבדיקה של התאים, וכן מבדיקה מולקולארית לזיהוי זיהום בוירוס הפפילומה.

במידה וישנו זיהום באחד הזנים האלימים יותר של וירוס הפפילומה או במידה וישנה עדות לאטיפיה תאית- תופני ככל הנראה לקולפוסקופיה. חלק קטן מהנשים גם תזדקקנה לפעולה כירורגית המכונה קוניזציה. ברם, ברוב המקרים אין צורך בטיפול וכל שנדרש הוא מעקב בלבד.

ומסר אחרון וחשוב ביותר- גם אם חזרה לך תשובה של פאפ לא תקין- רוב הסיכויים הם שהכל בסדר ואין סיבה להיכנס לחרדה מיותרת.