סרטן הרחם

דף מידע על סרטן הרחם, מאת ד"ר יונתן סטנלי MD, מומחה בצוואר הרחם וגינקו-אונקולוג – רופא נשים ומנתח בכיר. לקביעת תור לד"ר יונתן סטנלי צרו קשר בטלפון – 053-9956860

לקביעת תור בקליק

סרטן הרחם/ סרטן רירית הרחם – תשובות לשאלות נפוצות

סרטן רירית הרחם הקרוי גם סרטן הרחם הינו הסרטן הגניקולוגי השכיח ביותר ונמצא במגמת עליה בעולם המפותח. הסיבות לכך טמונות בגורמי הסיכון של סרטן זה שגם הם נמצאים בעליה: השמנת יתר, יתר לחץ דם, אי פוריות, ועוד.

מה גורם לסרטן הרחם/ סרטן רירית הרחם?

נהוג לחלק את סרטן הרחם לשני סוגים, כאשר כ–80% מכלל הסרטנים הינם מסוג 1 (סרטן הרחם – type 1).

סרטן הרחם – type 1: מאופיין על פי רוב בהתפתחות איטית ובדרגת התמיינות גבוהה, כלומר בממאירות נמוכה.

ברוב המקרים של סרטן מסוג 1, הגורם לממאירות טמון בעודף של הורמון המין הנשי אסטרוגן. בנשים שסובלות מהשמנת יתר, סכרת, יתר לחץ דם וכן באי פריון– יש נטיה ליצור עודף של אסטרוגן ולכן קיימת נטייה לשגשוג יתר של רירית הרחם (היפרפלזיה) ומשם להתפתחות סרטן הרחם.

סרטן רירית הרחם – type 2: אינו קשור ליצור עודף של אסטרוגן, או לגורמי הסיכון האחרים שנמנו לעיל. נשים החולות בו נוטות להיות מבוגרות יותר בממוצע לעומת סוג 1, ואין קשר בין  סוג סרטן זה לבין השמנת יתר או סכרת. סרטן זה נוטה להיות אגרסיבי יותר ומתגלה במקרים רבים בשלב מתקדם יותר.

איך אדע שחליתי בסרטן הרחם/ מהם התסמינים לסרטן רירית הרחם?

סרטן רירית הרחם תוקף ברוב המכריע של המקרים נשים אחרי הבלות – בתקופת המנופאוזה של החיים.

נדיר מאוד לחלות בסרטן הרחם בלי שיהיו לכך סימני התרעה, מה שמקל על האבחון.

הסימן המובהק ביותר הינו דימום לאחר הבלות, מה שנקרא באנגלית PMB- Post Menopausal Bleeding. סימנים אחרים כוללים כאבי בטן תחתונה, ירידה בתאבון, הפרשה נרתיקית חריגה, שינויים ביציאות, ולעיתים נדירות ממצאים חריגים באולטרסאונד גינקולוגי (אשר ידגים ברוב המקרים רירית רחם מעובה) ללא סימנים אחרים.

לפיכך – אם חווית דימום לא סדיר או דימום לאחר הבלות, או אם יש לך כל תלונה חריגה אחרת כגון הפרשה נרתיקית מוזרה או כאבים לא מוסברים – בואי להיבדק בהקדם.

איך מאבחנים סרטן הרחם?

כאמור, סרטן הרחם כמעט תמיד מתבטא בדימום נרתיקי לא סדיר.

במצבים בהם רופא הנשים חושד בסרטן הרחם – יבוצע אולטרסאונד US גינקולוגי אשר ידגים ברוב המקרים רירית רחם מעובה. חשוב לציין שבסרטן רירית הרחם סוג 2, לא תמיד תהיה רירית מעובה בגלל אופיו השונה של סרטן זה. במידה ואכן תימצא רירית מעובה, או שהרופא יחשוד מסיבות אחרות– תילקח ביופסיה רחמית המכונה Pipelle. .

הביופסיה אינה כואבת אולם לרוב מלווה באי–נעימות, ותהליך נטילתה אורך כ–2–3 דקות בסך הכל. ביופסיה מסוג זה תאבחן מעל 95% מהנשים החולות. במקרים חריגים יהיה צורך בבדיקה נוספת כמו גרידה או היסטרוסקופיה.

אובחנתי עם סרטן הרחם – מה לעשות? 

אבחנה של סרטן היא תמיד מטלטלת, אבל חשוב לדעת שיש מה לעשות!

קודם כל יש להיפגש עם רופא נשים מומחה לגינקו–אונקולוגיה – כלומר מומחה לגידולים כמו סרטן הרחם. בפגישה תישאלי שאלות כלליות על בריאותך ולגבי ההיסטוריה הגינקולוגית שלך. לאחר בדיקה גופנית וגינקולוגית – תקבלי הסבר מפורט על המחלה ועל הטיפול בה.

קבעתי תור – איזה בדיקות עלי להביא לבדיקה?

בכדי שההתייעצות תהיה אפקטיבית – מומלץ להביא כל בדיקה שעברת.

בדיקת סונאר US גינקולוגי יכולה לעזור מאוד בתכנון הטיפול.

בדיקות דם מפורטות, כמו גם בדיקה מיוחדת שנקראת מרקרים – ca125 חשובות גם כן כהכנה לטיפול וניתן להזמין אותן דרך רופא המשפחה או רופא הנשים שלך.

אז איך מטפלים בסרטן הרחם?

בשלב הראשון, כמעט כל הנשים שחלו בסרטן הרחם צריכות לעבור ניתוח. בניתוח נבצע כריתת רחם ושחלות, כמו גם דגימה של בלוטות לימפה אגניות בכדי לוודא שהגידול לא התפשט מעבר לרחם.

את הניתוח ניתן לבצע בגישות שונות:

  • לפרוטומיה– ניתוח פתוח עם חתך רוחבי של כ–10 ס’’מ בגובה קו הביקיני
  • לפרוסקופיה– ניתוח זעיר פולשני עם 4 חורים קטנים בבטן
  • ניתוח רובוטי– דומה לניתוח לפרוסקופי אבל עם 5 חורים ובשימוש במערכת רובוטית מתקדמת.

ההחלטה על סוג הניתוח תלויה בגורמים רבים כגון משקל המטופלת, גודל הרחם וניתוחים קודמים שהיא עברה. בכל מקרה, הניתוח כולל כריתה שלמה של הרחם והשחלות, ביחד עם בלוטות לימפה אגניות. כל אלו– ישלחו לבדיקה פתולוגית מעמיקה. הניתוח נמשך בין שעה לשלוש שעות בערך, ולאחריו תישארי מאושפזת 1–3 ימים בממוצע.

3–4 שבועות לאחר הניתוח תוזמני לביקורת. בפגישה נבדוק את קצב ההחלמה שלך ונעבור על תשובת הפתולוגיה מהניתוח. לפי תשובת הפתולוגיה נדע להמליץ על המשך המעקב והטיפול.

מהם סיכויי ההחלמה שלי מסרטן הרחם ?  

מובן שאי אפשר לענות על רגל אחת על שאלה כבדת משקל כזו, אולם ברוב המקרים, סרטן הרחם הינו גידול בעל פרוגנוזה מצוינת. מה שאומר שסיכויי ההחלמה של רוב המטופלות הינם מצויינים. יתירה מזאת, בהנחה שהניתוח בוצע באופן מיטבי, יתכן מאוד שלא תזדקקי לכל טיפול נוסף אחרי הניתוח.