הצערת הפנים אנטיאייגינג, הזרקות בוטוקס וחומרי מילוי

טיפולים להצערת הפנים, או אנטי אייג׳ינג  – למי מתאים מה ומתי?

מאת ד"ר גלית אבינועם-דר MD מומחית בכירורגיה פלסטית,

ניתוחי מוהס (MOHS) ושחזורי פנים.

כתבות רבות שודרו לאחרונה בטלוויזיה ונכתבו בעיתונים בנושא טיפולי אנטיאייג׳ינג.

המידע נרחב והאפשרויות, לפחות על פי הכתוב ברשת, אין סופיות.

במאמר זה נדבר על 3 טיפולים להצערת הפנים המוכחים מדעית-מחקרית ועם תוצאות לאורך שנים.

שני הטיפולים הראשונים הם מהנפוצים וקשורים האחד בשני, הזרקה של בוטוקס וחומרי מילוי. השלישי, קצת יותר חודרני והוא ניתוחים להצערת הפנים (הידוע בשם אנטיאייג'ינג Anti-Aging).

כשאנו באים להתייחס לטיפולים להצערת הפנים, יש להתייחס בראש ובראשונה להעדפות הלקוחה, לצרכים שלה, ולציפיות שלה. הצלחה מרבית נוצרת תוך התייחסות למצב הפנים ולגנטיקה הקובעים את צרכים המשתנים של המטופל/ת ואת היקף הטיפול.

הזרקת בוטוקס וחומרי מילוי

הזרקות בוטוקס וחומרי מילוי הפכו כבר מספר שנים לטיפולים שכיחים, קלים ונפוצים ביותר. טיפולים אלו מביאים לתוצאות מיטביות ככל שמתחילים בגיל צעיר יותר (סביב גיל 40) וככל שמתחזקים את הטיפול בתדירות הנדרשת. הזרקת בוטוקס וחומרי מילוי מעניקים מראה טבעי מלא ורענן לפנים ומתאימים לסוגים שונים של קמטים.

הבוטוקס הינו רעלן שמסונתז במעבדה. הרעלן מוזרק במינון מינימלי לשרירי ההבעה, בעיקר בחציו העליון של הפנים. עם התחברות הרעלן לשריר הוא גורם לשיתוקו, וכתוצאה מכך נעלמים קמטי ההבעה הנובעים מפעילות שרירי ההבעה. חשוב לזכור, רעלן הבוטוקס הינו מעכב תחרותי אשר מתפנה מקולטני השריר אחרי 3-6 חודשים, אזי חוזרת פעילות שרירי ההבעה ועמה הקמטים. על כן יש לתחזק את הזרקות הבוטוקס בתדירות של אחת ל 3-6 חודשים. נכון, ככל שמתחזקים את הטיפולים באופן קבוע, המרווחים בין טיפול לטיפול גדלים.

חומרי מילוי הינם חומרים המוסיפים נפח לאזורים אשר איבדו מנפחם עם השנים. חומרי מילוי מתאימים גם למילוי של קמטי החיוך בצידי האף, קמטי ה״מכשפה״ בזויות הפה, ״שקעים״ בעפעפיים תחתונים. לעומת זאת חומרי המילוי גם יכולים להוסיף נפח ולהדגיש אזורים יפים שאיבדו מנפחם, כגון העצמת עצמות הלחיים או מילוי השפתיים.

חומרי המילוי מתחלקים לחומרים נספגים וחומרים קבועים. היום החומרים המותרים לשימוש הינם חומרים נספגים בלבד. הרב הגדול של חומרים אלו הינם חומצה היאלורונית במרקמים וצפיפויות שונות על פי האזור המוזרק.

לצערי, בתחום החומצות ההיאלורוניות השוק מוצף במזרקים של חברות שונות במחירים שונים. המלצתי, לבדוק מה מזריקים, של איזה חברה, מה הותק של החברה, מה רמת הסיבוכים והזיהומים, האם יש לחומר אישור של משרד הבריאות הישראלי והאמריקאי.

חומצה היאלורונית  מוסיפה נפח ובכך ממלאה את הפגמים הנדרשים. החומר הינו זמני ונספג, ויש לחדשו אחת ל 8-12 חודשים. כמובן בתלות באזור ההזרקה, צפיפות החומר והגנטיקה של המטופלת.

ניתוחים להצערת הפנים

אמנם הטיפולים בהזרקות הינם קלים יחסית, מבוצעים במרפאה, ללא כאבי ניכר או השלכות על המשך היום, כפי שהם נקראים בארה״ב "lunch procedure״ , לא לכל אחת הטיפולים הללו מתאימים או יתנו מענה לצרכים.

הטיפולים הנוספים אשר נותנים שינוי משמעותי לאורך זמן הינם הניתוחים להצערת הפנים. בתחום זה נדבר על ניתוחי עפעפיים, הרמת גבות ומתיחת פנים.

את הניתוחים הללו ניתן לבצע בהרדמה כללית או בטשטוש והרדמה מקומית. ניתן לשלב ביניהם, אך לא חובה. כל לקוח/ה על פי הצרכים.

ניתוח עפעפיים אשר מתחלק לעפעפיים עליונים ותחתונים, מתאים לסובלים מעודפי עור בעפעפיים, ״שקיות״ בעפעפיים תחתונים, וכיסי שומן בולטים סביב העיניים.

לעתים יש לשלב עם ניתוח להרמת גבות אשר גם הן צונחות עם השנים ותורמות בצניחתן למראה ה״עייף״ וה״זעוף״.

ניתוח מתיחת פנים, כולל גם מתיחה של הצוואר וכריתת עודפי השומן בצוואר במידה ויש. במטרה להחזיר את קו הלסת התחתונה שאבד עם השנים ולהשיב את הזווית היפה בין קו הלסת לצוואר. ניתוח למתיחת פנים יכול להיות פנים תחתונות בלבד, פנים תחתונות בתוספת הרמת גבות או ניתוח מלא.

חשוב לזכור, כי אמנם מדובר בניתוח אסתטי, אך זהו ניתוח לכל דבר, יש להיערך לשבועיים חופשה ולהחלמה.

אמנם מדובר בהתערבות כירורגית אך תוצאותיה משמעותיות הרבה יותר ושורדות זמן רב יותר.