הומאופתיה קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז-התפיסה האינטגרטיבית

מאת ד"ר יפתח ברוזה MD , רופא והומאופת קלאסי

בשנים האחרונות אין הורה שלא נתקל בבעיה זו: אצל הילד שלו, אצל קרוב משפחה או אצל החברים הקרובים. ילדים  שקשה להם. קשה להם לשבת בשקט בריכוז בגן, קשה להם להקשיב שהגננת מקריאה סיפור. ילד שעולה לכיתה א' אבל מתקשה בלימודים: או שהחומר "עובר לידו", או שהוא מפליג במחשבות לעולמות אחרים. לפעמים יש חוסר שקט גופני שמלווה את התופעה. הכירו: "הפרעת קשב וריכוז"- יכולה להגיע עם או בלי היפראקטיביות.

כשהפרעת הקשב וריכוז מופיעה ללא היפראקטיביות (ADD): התופעה מתבטאת בחוסר מיקוד, קושי בקשב ובריכוז של ילדים/מתבגרים/מבוגרים- ולכן מפריעה בהתנהלות היומיומית סביב מסגרות החינוך. אבל לא רק- זה חודר לחיים החברתיים, קשיים בתפקוד בבית בשעות אחה"צ, בחוגים, באינטרקציה עם יתר הילדים ועוד. קבוצה זו, ללא היפראקטיביות פעמים רבות "נופלת בין הכסאות" ומאובחנת, במחשבה שהילד "מופנם", הילדה "שקטה מאד" ולכן לא הולך לה בלימודים…

הקבוצה השניה מלווה בהיפראקטיביות (ADHD) כלומר בנוסף לקושי בריכוז, יש תזזיתיות יתר, תנועתיות, הילדים זזים הרבה במרחב, רוצים לקום, ללכת לשירותים, מפריעים לעצמם ולסביבתם הקרובה.

בגישה שלי כרופא קונבציונאלי והומאופת- אני מסתכל על התמונה הרחבה, איפה הילד גדל, איך ההתפתחות שלו, מה הוא אוכל, כיצד ישן. איך החוזק הפיסי והנפשי שלו.

ובפגישה עצמה אני מתאים לכל ילד וילדה- רמדי, תרופה הומאופתית אישית ויחודית שעובדת על מגוון הדברים שעלו בפגישה. זאת אופציה בריאה, מוצלחת ויעילה פעמים רבות, במקום לתת לילדים את התרופות הקלאסיות דמויות הריטאלין- שלהן תופעות לואי רבות. בנוסף בגישה שלי, כל מטופל חייב לעבור שינוי תזונתי כדי לאזן את עצמו, ובראיה האינטגרטיבית שלי- אני מסתכל על התמונה הכוללת ונותן הנחיות מבחינת- תזונה, הומאופתיה, אורח חיים בריא, ספורט מתאים ולפעמים ממליץ על הכוונה ו/או שיתוף פעולה עם גורמים טיפוליים נוספים לפי הצורך.