דיקור סיני לפוריות

דיקור סיני לפוריות

כידוע, בעיות פוריות יכולות להופיע בגברים ובנשים כאחד. במאמר זה אספר על דיקור סיני לפוריות ועל הטיפול בבעיות פריון הקשורות בנשים בלבד.

אפרט את התייחסות הרפואה סינית למונחים והאבחנות המקובלים ברפואה המערבית ואציג את האבחנות הנפוצות לבעיות פוריות, אפרט על האיברים המעורבים לפי הרפואה סינית ולסיום אתאר את נושא הרגש שמקבל כאן חשיבות גדולה.

הדיקור הסיני לפוריות מבוסס על אבחנה על פי הרפואה סינית, אשר מחלקת את המערכות השונות בגוף לתפקודי איברים שונים. מערכת הרבייה הנשית (האברים, הבלוטות, הפרשותיהן ומצב הנפש) מתוארת ברפואה סינית במונחים של תפקודי האיברים: כליות (SHEN), לב (XIN) ורחם (BAO).  (גם הכבד הטחול והריאות תורמים בדרך פחות ישירה למערכת הפוריות והרבייה.) בכתבים העתיקים נאמר כי "הרחם, הלב והכליות מייצגים את ליבת מערכת הרבייה".

תמצית הכליות* תוארה בצורה דומה למה שהרפואה המערבית המודרנית מתארת כתאי הרבייה, הביציות והזרע,  ו* YIN&YANG הכליות, שכוללים השפעת הורמונים אשר מווסתים את חלקיו השונים של מחזור האשה.

לתמצית הכליות תפקיד חשוב בפיזיולוגיה הנשית בכל הרמות, החל מגיל ההתבגרות, הריון ועד מנופאוזה. אספקט נוסף של הכליות משפיע בין היתר על הליבידו והתפקוד המיני.

הרחם מתואר כזירה בה הכל מתרחש, והמונח רחם כולל בתוכו את כל איברי הרבייה הנשית; רחם, שחלות, חצוצרות וצוואר הרחם.

הנפש של הלב- "SHEN". התרגום שבחרתי לו הוא רוח, אך המונח  SHEN כולל בתוכו גם את המחשבה, הרמה הרוחנית הגבוהה וגם את הרמה הגשמית יותר של המוח ומערכת העצבים. הרוח מקושרת ללב ונשלטת על ידו. לפי הרפואה סינית ללב ולרוח הלב יחד עם הכליות תפקיד חשוב בפוריות. כשרוח הלב והלב בריאים יש יציבות  ושקט מחשבתי, ואז השלבים של מחזור הווסת יתרחשו באין מפריע.

אבחנות עיקריות לדיקור סיני לפוריות קשורות על פי הרפואה סינית בשלושה תסמינים מרכזיים:

חסר דם

חולשת כליות

תקיעות צ'י

 חסר דם – תפקיד הדם הינו להזין את הרקמות הזקוקות ללחות- עור, שיער, עיניים, ציפורניים, שרירים וגידים, וכן את רירית הרחם כדי שהעובר יוכל להקלט בה. הדם מאוחסן בכבד בעיקר בזמן מנוחת הגוף, כאשר דם הכבד חסר , אז דימום הווסת יהיה דליל ומועט או שלא תהיה ווסת כלל.

דיקור סיני לפוריות

הטיפול בדיקור יכלול נקודות שייתמכו בייצור ובספיגה טובה 

  • חולשת כליות – מתבטאת בכל האספקטים של הכליות, YIN & YANG ותמצית הכליות "JING"

חולשת תמצית הכליות "JING" – אם הנערה נולדה עם מחסור גדול בתמצית הכליות, סביר להניח שהתפתחות השחלות והרחם תהיה לקויה מה שבמקרים חמורים יוביל לעקרות, היעדר התפתחות מינית, אמנוריאה, תנגודת שחלתית, מחזור לא סדיר או מנופאוזה מוקדמת. בהתאם לחומרת המחסור הסימנים יכולים להיות פחות חמורים, כמו התפתחות מינית מאוחרת, ביוץ לסירוגין או איכות ביציות נמוכה.

חולשת  YIN הכליות-  יכולה להתבטא ברירית רחם דקה אשר לא מספיקה כדי להחזיק ולהזין הריון, אי התפתחות הזקיקים וביוץ שיאחר או יקדים.

הטיפול בדיקור יכלול נקודות שייתמכו בהזנה, לחלוח, חיזוק וכן בהסדרת הווסת.

חולשת YANG הכליות – אנרגיית ה YANG מניעה ומחממת. יש חשיבות גדולה לתנועה על מנת לאפשר את הביוץ, כאשר הביצית משוגרת מהשחלה לחצוצרה. רגע ההתעברות גם הוא תלוי ברמה תקינה של אנרגיהYANG  אשר אחראית על כל השינויים המתרחשים בגוף. ל- YANG הכליות תפקיד חשוב לאחר הביוץ, כאשר הביצית המופרית מגיעה לרחם להשתרשות והתפתחות. הסינים במשך אלפי שנים תיארו את הסיבה לחוסר יכולת של נשים מסוימות להרות ב"רחם קר" או במילים אחרות בחסר YANG של הכליות. היום אנחנו מקשרים את YANG הכליות לפרוגסטרון. כאשר זה חסר לא תהיה השרשה ותמיכה בהתפתחות הראשונית של העובר.

הטיפול יכלול טיפול בדיקור ושימוש במוקסה (המוקסה היא צמח הלענה שעבר תהליך עיבוד, ומשמשת בעיקר לטיפול במצבי קור וחולשה מסוימים, ע"י חימום נקודתי) בנקודות שייתמכו בחימום, הנעה, חיזוק הגוף ועוד.

  • תקיעות צ'י – הצ'י זו האנרגייה הזורמת בערוצים ובמרידיאנים, ומקדמת את התקשורת בין מערכות האיברים בגוף, ובין חלקי הגוף החיצוניים והפנימיים. במחזור הווסת יש חשיבות עצומה לתנועה חופשית וחלקה של הצ'י כדי לתמוך בתנועת הביצית מהשחלות דרך החצוצרות אל הרחם בזמן הביוץ, בנוסף הצ'י חשוב כדי לשחרר ולהוציא החוצה את דם הווסת. במונחים סיניים צ'י הכבד הוא זה האחראי על התנועה החופשית ללא הפרעות, אשר חשובה בעיקר בשני זמנים הכרחיים במחזור- ווסת וביוץ.

הטיפול בדיקור יכלול נקודות שייתמכו בהנעה וניקוז הצטברויות שונות, כמו למשל ציסטות.

החיבור בין גוף לנפש בראי הרפואה סינית לפריון:

הרפואה סינית (הן מבחינת הטיפול בדיקור והן מבחינת צמחי המרפא הסיניים) מייחסת חשיבות זהה למצב הגוף והנפש (הנפש היא חלק בלתי נפרד מהוויתנו), אם הנפש לא מאוזנת ישפיע הדבר בהכרח על התפקוד הפיזיולוגי של הגוף ולהיפך. האברים הפנימיים מתחלקים לאיברי YIN ואיברי YANG. המאמר זה יפורטו איברי ה- YIN בלבד.

ישנם חמישה איברי YIN: לב, כליות, טחול, ריאות וכבד. לכל איבר YIN יש חלק נפש שונה אשר משתייך אליו.  בכתבים  העתיקים נכתב "כאשר חמשת האיברים (של ה YIN) מאבדים אנרגייה בעקבות חוסר איזון בשבע הרגשות ותשוקות עודפות, זה יוביל לאיבוד מאנרגיית הרבייה".

בחרתי להציג חלק מהרגשות המשויכים לאיברים השונים וביטויים בהקשר של טיפול בדיקור סיני לפוריות, כמו גם טיפול בצמחי מרפא:

  • הלב – לוקח חלק בייצור הדם, שולט על הדם וכלי הדם. מאחסן את הרוח והמחשבה (SHEN) אשר כוללת בתוכה גם את התפקוד הנפשי של שאר חלקי הנפש המשוייכים לאיברי ה YIN – האחרים (טחול, כבד, ריאות וכליות). לפי הרפואה סינית הפעילות המחשבתית וההכרתית שוכנות בלב, מה שאומר שמצב הלב והדם ישפיעו על הפעילות השכלית ותכלול בתוכה גם את המצב הרגשי.

הרגש שמקושר ללב הוא השמחה, השמחה במצב נורמלי הופכת את המחשבה לשלווה ונינוחה ועל כן מטיבה עם המערכת החיסונית שלנו, כאשר השמחה הופכת לעודפת עם התרגשות יתר ודחפים בלתי נשלטים אז תהפוך לפוגעת בתפקוד הלב מה שיכול להוביל לתסמינים של דפיקות לב, התרגשות יתר, נדודי  שינה, חוסר שקט, ועוד.

  • הכליות – מאחסנות את תמצית החיים שלנו (JING), הקונסטיטוציה, שהיא המקור של ה-YIN & YANG בכל הגוף, הן שולטות על הלידה, ההתפתחות הגופנית וההתבגרות המינית והפוריות וגם שולטות על מצב ההכרה – כל זמן שאנרגיית הכליות חזקה אנחנו גדלים, מתחזקים, הופכים פוריים ומצליחים לשמר את הפוריות, ברגע שאנרגיה זו נחלשת הגוף ותפקודיו נחלשים ותהליך ההזדקנות וההיחלשות מתחיל.

הכליות מאחסנות את כוח הרצון ויכולת ההתמדה (ZHI). אם הכליות חזקות, כוח הרצון יהיה חזק, המחשבות ממוקדות ביעדים שקבענו לעצמנו. אם הכליות חלשות כוח הרצון יהיה חסר ולא תהיה מוטיבציה לחתור ליעדים.

הרגש המקושר לכליות הוא הפחד, הפחד גורם לאיבוד הרוח והרצון מה שיוביל לחוסר יציבות וחוסר בטחון רגשי.

  • הכבד – מניע צ'י ודם, מאחסן את הדם והנשמה (HUN אשר מעוגנת בדם). לכבד אנרגיות של התפתחות, תנועה וצמיחה. הכבד שולט על זרימה חופשית בגוף (של דם, צ'י, נוזלי גוף, עיכול ורגשות).

הכבד מניע דם ומאחסן אותו וגם אחראי על תנועה חלקה של צ'י ולכן יש לו תפקיד מכריע בזמנים הקשורים לביוץ ווסת, אשר שניהם כוללים תנועה ושינוי. ובכך לשניהם יכולת השפעה על הזנת הרחם.

הכבד מאחסן את הנשמה, הנשמה מכילה את "רוחות הרפאים" שלנו – זיכרונות מוחשיים שמשפיעים על דרכנו בחיים. הנשמה נכנסת לגוף זמן קצר לאחר הלידה ועוזבת אותו במותו. הנשמה משפיעה על היכולת לתכנן את חיינו ולמצוא חוש כיוון בחיים, חוסר כיוון בחיים ובלבול נפשי יכולים להיות מושווים לשיטוט הנשמה בלבד בחלל ובזמן (כמו רוח רפאים). אם הכבד ובעיקר דם הכבד שופע, אז הנשמה מעוגנת ויכולה לעזור לנו לתכנן את חיינו בחוכמה ועם חזון. אם הכבד ודם הכבד חלשים הנשמה לא תהיה מקורקעת ולא יהיה חוש כיוון בחיים.

הרגש שמקושר לכבד הוא הכעס, הכעס במובן הרחב של המילה, וכולל בתוכו תסכול, תרעומת, נטירת טינה, כעס מודחק וזעם. הכעס גורם לתקיעות צ'י הכבד ובעיקר כשהוא מודחק. בנוסף מחלה של הכבד יכולה לגרום לאדם להיות רגזני.

  • הטחול – אחראי על ייצור צ'י ודם ומאחסן את הבינה (YI). הטחול אחראי על ספיגת המזון ועל ההתמרה והשינוע של כל תהליך המיצוי בעיכול, מייצר את הדם ושולט בסירקולציית דם בכלי הדם.

הטחול משכן את הבינה, שאחראית על השימוש במחשבות, יכולת למידה וזיכרון, חדות מחשבה – מיקוד, יכולת ריכוז ויצירת רעיונות.

דיקור סיני לפוריות

הרגש שמקושר לטחול הוא דאגות והרהורים, ההרהורים דומים מאוד לדאגות באופיים ובהשפעתם. הרהורים מורכבים מחשיבה ממושכת, מחשבות תכופות על אירועים או אנשים מסויימים (גם אם ללא דאגות), או געגועים מלאים בערגה לעבר. במקרים קיצוניים יובילו למחשבות אובססיביות.

  • הריאות – שולטות בהפצת הצ'י והנוזלים, אחראיות למערכת החיסון ומאחסנות את הנשמה הגשמית (PO).

הנשמה הגשמית היא החלק הכי פיזי והחומרי בנפש האנושית, דרכה אפשר לחוש גרד וכאב, והיא מחדדת תחושות ותנודות. הנשמה הגשמית מתה עם הגוף כשהגוף מת.

הרגש שמקושר לריאות הוא צער ואבל, לצער ולאבל יש נטייה לרוקן את הצ'י והם גם יכולים להוביל לתקיעות צ'י בחזה, מה שיתבטא בתחושת לחץ קל בחזה וקוצר נשימה קל.

לסיכום:

בטיפול בדיקור סיני לפוריות ובשימוש בצמחי מרפא סיניים, ישנה חשיבות עצומה להתמקדות בזרימה חופשית של צ'י ודם. בנוסף נרצה לווסת את תפקודי הלב (בשל הקשר הישיר בין הלב והרחם והשפעה ההדדית ביניהם), בעיקר מבחינת השליטה בכלי הדם ומבחינת הרוח, חלק הנפש המשויך ללב, וכן לווסת את תפקודיהם הרגשיים של שאר איברי ה- YIN משום שלעיתים קרובות מצבים רגשיים באשה משפיעים על מחזור הווסת והפוריות ולהיפך.

הטיפול ברפואה סינית יכלול אבחון מלא, דיקור סיני, צמחי מרפא והנחיות תזונתיות לפי אבחנה אישית לכל מטופלת ומטופל.

* בתפיסה הסינית ישנה חלוקה בסיסית בין YIN ל- YANG , שני הפכים המשלימים זו את זה:

  • ה- YIN מייצג את הנקבה, חומר שמזין ומלחלח, ירח, קור, חושך, לילה ועוד.
  • ה- YANG מייצג את הזכר, אנרגיה, שמש, חום, אור, יום ועוד.

תמצית הכליות – JING, תמצית החיים, מתארת את הקונסטיטוציה שלנו ותתורגם גם כעיקר אנרגיית הרבייה, למשל כאשר תמצית הכליות שופעת זה סימן לפוריות ולאריכות ימים.

צ'י – אנרגיית החיים, הכוח שמניע את כל התהליכים המתרחשים באדם ובטבע. לכל איבר בגוף יש צ'י שמייחד ומגדיר אותו.

מטפלים ברפואה סינית במרפאת פנדה:
ד"ר גלי שטופמן – תינוקות, ילדים ומתבגרים
ניר יחזקאל – תינוקות, ילדים ומבוגרים
דייקי גרינברג – רפואה סינית עתיקה לכאבי הגוף, ומכאובי הנפש והלב
אפרת זאוברמן – תינוקות, ילדים ומבוגרים