אקטרופיון, אבחון אקטרופיון וטיפול באקטרופיון

דף מידע על אקטרופיון, מאת ד"ר יונתן סטנלי MD, מומחה בצוואר הרחם וגינקו-אונקולוג – רופא נשים ומנתח בכיר. לקביעת תור לד"ר יונתן סטנלי צרו קשר בטלפון – 053-9956860

לקביעת תור בקליק

מהו אקטרופיון או "החצנה צווארית" ואיך מטפלים בו?

צוואר הרחם הינו החלק של הרחם אשר בולט לתוך הנרתיק ומהווה שער כניסה לרחם. צוואר הרחם מורכב מכמה שכבות של תאים אשר ניתן לזהות בבדיקת קולפוסקופיה לצוואר הרחם. בגלל שצוואר הרחם  מהווה נקודת מעבר בין חלקו הפנימי והחיצוני של הרחם, הוא עשוי מ–2 שכבות שונות של תאים: תאים קשקשיים ותאים קולומנאריים.

נקודת המפגש בין שתי קבוצות התאים מכונה אזור המעבר או באנגלית TZ- Transformation Zone. לאזור זה חשיבות רבה שכן זהו האזור אשר וירוס הפפילומה HPV- Human Papilloma Virus– נוטה להדביק, ולכן מרבית המקרים של סרטן צוואר הרחם מתחילים בו.

באזור המעבר בין התאים הקשקשיים לקולומנאריים ניתן לראות גם תופעה נוספת: אקטרופיון.

לעתים התאים הקולומנאריים אשר אמורים להימצא בעומק תעלת הצוואר עוברים ’’החצנה’’ וצומחים באזור צוואר הרחם אשר חשוף לנרתיק. זהו תהליך פיזיולוגי תקין לחלוטין. ישנם גורמים שונים שיכולים לגרום לתהליך של החצנה צווארית, ביניהם: הריון, טיפול בגלולות למניעת הריון ונטייה אישית. כאמור, התהליך הינו טבעי לחלוטין ואינו מסוכן, אולם לעתים הוא יכול לגרום לתופעות לוואי. בגלל שרקמת התאים הקולומנאריים הינה עדינה יותר מהתאים הקשקשיים, אזור המעבר בנשים עם אקטרופיון נוטה להיות פגיע יותר ומדמם יותר בקלות. אי לכך, לנשים עם אקטרופיון יש נטיה לדימום, במיוחד דימום לאחר קיום יחסים. כאמור, אין בכך סכנה, אולם הדבר יכול להוות מטרד, בעיקר אולם לא רק, לנשים דתיות המקפידות על הלכות הטהרה והמקווה.

סימפטומים נוספים הקשורים להימצאות אקטרופיון הינם הפרשות חריגות ודימומים לא סדירים.

לעתים המראה של אקטרופיון יכול לדמות תהליכים ממאירים בצוואר הרחם ודרוש ניסיון רפואי ספציפי כדי לומר שאכן מדובר באקטרופיון בלבד ולא בבעיה חמורה יותר. הבדיקה הדרושה במצב זה הינה קולפוסקופיה על ידי רופא מומחה לצוואר הרחם שיודע להבדיל בין שני המצבים. במהלך הקולפוסקופיה ניתן גם לטפל באקטרופיון, במידה והוא אכן גורם לסימפטומים.

חשוב לזכור שלמרות שאין כל סכנה באקטרופיון, זהו מצב שיכול לדמות מצבים אחרים, רציניים יותר כגון סרטן רירית הרחם, סרטן צוואר הרחם או נגעים אחרים היכולים לגרום לדימומים לא סדירים והפרשות.

לכן חשוב מאוד שבמידה והינך סובלת מתופעות כגון דימומים לא סדירים, דימומים אחרי יחסים או הפרשות חריגות– עליך לעבור בדיקת רופא נשים בהקדם. במידה ורופא הנשים יחליט שיש לכך הצדקה– הוא יפנה אותך לבדיקת קולפוסקופיה.

כיצד מטפלים באקטרופיון?

בשלב הראשון, כאמור מומלץ לעבור בדיקת קולפוסקופיה כדי לשלול שלא מדובר בבעיה רצינית יותר. לעתים יש צורך לקחת ביופסיה מאזור האקטרופיון בכדי לאשש את האבחנה. הטיפולֹ עצמו באקטרופיון הוא פשוט ולא כואב. לאחר התזה של חומר הרדמה מקומית צורבים את אזור האקטרופיון בעזרת חומר מיוחד הנקרא סילבר ניטראט או ארגנטום. חומר זה גורם לצריבה כימית של האזור המדובר ובכך להקלה מהסימפטומים של דימומים והפרשות.

הטיפול בהחצנה צווארית לא מצריך אשפוז והוא מבוצע במרפאה.

ישנן גם אופציות טיפוליות אחרות הכוללות צריבה בעזרת לייזר וקוניזציה אולם במרבית המקרים אין בהן צורך כי הצריבה הכימית בעזרת ארגנטום מספיקה.