בריחת שתן בהריון

מאת שיזף כהן גלבוע, Dipl CM מטפלת ברפואה סינית לנשיםלקביעת תור לשיזף כהן גלבוע צרו קשר בטלפון – 08-8564646

הגורם לבריחת שתן בהריון

ההריון הוא זמן בו מתרחשים שינויים בגוף האישה. בריחת שתן בהריון נגרמת בעקבות היחלשות  רקמות החיבור ושרירי רצפת האגן, אשר נובעת מהעלייה בלחץ התוך בטני. ממחקרים עלה בנוסף, שאם האשה עברה לידה בעזרת מכשירים (כגון ואקום או מלקחיים), או שעברה לידה ממושכת או שהלידה לוותה בקרעים באזור הנרתיק, או שילדה תינוק גדול (מעל 4 ק"ג) הסבירות לבריחת שתן בהריון הבא (וכן לאחר הלידה במקרים אלו) תעלה. קרוב למחצית מהנשים סבלו מבעיה זו בשלב כלשהו בעוצמה קלילה עד חמורה מאוד.

תסמינים

התסמינים לבריחת שתן בהריון נובעים בעיקרם מביצוע פעולה שגורמת לעלייה בלחץ התוך בטני כמו למשל התעטשות, שיעול, צחוק, הרמת משקל כבד (מעל 5 ק"ג), מעבר מישיבה לעמידה, התכופפות או כל מאמץ פיזי בו נגרמת עלייה בלחץ התוך בטני.

בעיני הרפואה הסינית

ברפואה סינית לנשים אנו מזהים סיבה עיקרית לבריחת שתן בהריון הנובעת משילוב של ליקוי בתפקוד שתי מערכות.

חולשת YANG של הטחול והכליות (לאיברים יש גם תפקוד YIN וגם תפקוד YANG, אתייחס כאן רק לתפקודים הרלוונטיים לנושא,  ה YIN & YANG שני הפכים שמשלימים זה את זו ה YIN מייצג את הנקבה, ירח, קור, חושך ותנועת הורדה כלפיי פנים ועוד. ה- YANG  מייצג את הזכר, שמש, חום, אור ותנועת הרמה מעלה וכלפיי חוץ ועוד.)

לפי הרפואה הסינית ל YANG של מערכת העיכול (PI) יש תפקיד של החזקת האיברים במקומם ומניעתם מלצנוח. כאשר מערכת העיכול (PI) חלשה ו/או חסרה ב YANG, אם בעקבות טראומה או בשל תשישות מצטברת ותזונה לא מתאימה יתחיל  קושי בהחזקה של האיברים הפנימיים שיכול להתבטא בצניחת איברים וחומרים כדוגמת הרחם, שלפוחית השתן או החזקת השתן בשלפוחית, הרקטום ועוד.. .

הכליות (SHEN) ברפואה הסינית מדומות לשער האחראי לוויסות מערך מעברי המים בפלג גופנו התחתון, כשהכליות חלשות הן לא מצליחות לשלוט על הנוזלים ונכשלות בהספקת אנרגיה לשלפוחית השתן. כאשר מצב ה- YIN & YANG של הכליות (SHEN) מאוזן  אז מתן השתן יהיה תקין מבחינת כמות וצבע השתן. כאשר הן חסרות באנרגיה YIN השתן יהיה מועט וכהה, וכשחסרות באנרגיה YANG השתן יהיה תכוף ובהיר.

כאשר שני איברים אלו חסרים באנרגיה ה- YANG שלהם ייתכן שתופיע (בין היתר) בריחת שתן וקושי בהחזקתו.

העיקרון הטיפולי יהיה לחזק ולשפר  את תפקוד שני האיברים האלו ובעיקר את אנרגיית ה- YANG של שניהם  בעזרת דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים.

טיפים למניעה והקלה בבריחת שתן בהריון

  • עבודה ותרגול מבוקר עם פיזיוטרפיסטית לחיזוק שרירי רצפת האגן.
  • פעילות גופנית מתונה כגון הליכה במשך חצי שעה ביום תעזור לחזק את שרירי האגן והרגליים ועוזרת לשמור על משקל תקין.
  • הקפידי על תזונה עשירה בירקות ופירות, ושתיית מים בכמות מספקת אלו יעזרו לשמור על תפקוד טוב של מערכת העיכול ולהמנע מעצירויות ולשמור על משקל תקין.
  • המנעי משתייה וממאכלים העלולים לגרום לגירוי יתר לשלפוחית כגון: סוכר ומזונות מעובדים ומתובלים (כמו ממתיקים מלאכותיים, גבינות מתובלות ונקניקים מעובדים), קפה, קקאו ותה המכיל קפאין.
  • טיפול בדיקור סיני וצמחי מרפא יכול לעזור לאזן לשפר ולהקל במצב כזה.